| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Szybciej założysz firmę

Szybciej założysz firmę

Skrócone oczekiwanie przedsiębiorcy na urzędowe informacje dotyczące działalności gospodarczej oraz brak konieczności składania zaświadczenia o wpisie do rejestru REGON - są to jedne z podstawowych zmian, jakie proponuje wprowadzić Ministerstwo Gospodarki w przygotowanym projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Projekt MG wprowadza również zmiany w funkcjonowaniu instytucji zawieszenia działalności gospodarczej. Zapewnią one przedsiębiorcom zawieszającym działalność ciągłość okresów składkowych, od których zależy m.in. nabycie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Nowe rozwiązanie polegać będzie na umożliwieniu przedsiębiorcom zawieszenia działalności na określoną liczbę dni. Dodatkowo, przedsiębiorca będzie mógł zawiesić działalność z datą późniejszą niż dzień złożenia wniosku w urzędzie.

Uregulowana zostanie również sytuacja prawna przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w różnych formach, a chcących zawiesić tylko jedną z nich. Obecnie funkcjonujące przepisy nie dają takiej możliwości.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt będzie miał pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Przepisy zniosą niektóre obciążenia administracyjne, usprawnią kontakty przedsiębiorców z administracją oraz sprzyjają jawności obrotu gospodarczego. Ponadto przyczynią się do wzrostu zainteresowania przedsiębiorców elektroniczną formą składania wniosków.

Przygotowane w MG przepisy zmieniają m.in. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym, ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawę o cudzoziemcach i ustawę o Karcie Polaka.

Źródło: MG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK