| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Budownictwo mieszkaniowe ponownie wzrasta

Budownictwo mieszkaniowe ponownie wzrasta

Spowolnienie w inwestycjach mieszkaniowych nie było trwałą tendencją. Dowodem na to są rozpoczęte w lipcu w Polsce budowy 16,3 tys. mieszkań, czyli o blisko 27% więcej niż przed rokiem. Przy czym w przypadku deweloperów wzrost jest niemal trzykrotny.

Po słabych danych z czerwca dotyczących liczby lokali, których budowę rozpoczęto, w lipcu rynek budownictwa mieszkaniowego powrócił na tory szybkiego wzrostu, jaki ma miejsce od początku tego roku. 16,3 tys. nowych lokali, których realizację rozpoczęto to wynik zbliżony do marcowego. Rekordowy w tym roku był kwiecień z liczbą ponad 20,4 tys. mieszkań. Wynik ten został jednak osiągnięty po długiej i mroźnej zimie. Deweloperzy rozpoczęli w lipcu budowę prawie 5,4 tys. lokali, co oznacza wzrost aż o 172%.

Dane te potwierdzają, że czerwcowy spadek w inwestycjach mieszkaniowych był zjawiskiem jednorazowym. Dobry wynik lipcowy może jednocześnie rozbudzać apetyt dotyczący liczby nowych inwestycji w sierpniu i we wrześniu. Z analizy Home Broker wynika bowiem, że trzeci i drugi kwartał to historycznie najlepsze okresy dla budownictwa mieszkaniowego. Dlatego bardzo prawdopodobne jest utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu.

Systematycznie poprawia się też sytuacja w zakresie pozwoleń na budowę. W lipcu cały rynek odnotował co prawda minimalny spadek, o 0,5% rok do roku. W sumie wydane zostały jednak pozwolenia na budowę 16,6 tys. lokali. To najlepszy wynik od września ub.r. Bardzo duży wzrost w zakresie zgód administracyjnych na nowe inwestycje odnotowali deweloperzy, w przypadku których wzrost wyniósł aż 22%. To pozwala z nieco większym optymizmem niż do tej pory patrzeć w przyszłość.

Zobacz także: Rynek nieruchomości

Tradycyjnie już słabo wypadły dane dotyczące mieszkań oddanych do użytku. W lipcu było to 10,2 tys. lokali, o 34,2% mniej niż przed rokiem. Większy spadek w tym roku miał miejsce jedynie w styczniu. Na rynku wciąż widać efekty wyhamowania inwestycji mieszkaniowych w poprzednich dwóch latach.

Zachętą do rozpoczynania inwestycji mieszkaniowych jest duży popyt na nowe lokale, jaki utrzymuje się na polskim rynku. W II kwartale średnio 41% kupujących mieszkania wybrało lokal z rynku pierwotnego – wskazują dane Home Broker. To bardzo wysoki odsetek. Dla porównania, na rynku amerykańskim udział nowych domów w łącznej sprzedaży wynosi zaledwie kilka procent.

Badania Home Broker wskazują ponadto, że deweloperzy dosyć szybko są w stanie rozpoczynać sprzedaż mieszkań w nowych inwestycjach. Przeciętnie 36% kupujących podpisuje umowę przedwstępną na etapie do stanu zerowego lub do stanu surowego zamkniętego z elewacją. Po oddaniu budynku do użytkowania na zakup mieszkań decyduje się średnio 42% kupujących.

Zachętą do zakupu lokali na rynku pierwotnym są atrakcyjne ceny, rabaty czy promocje organizowane obecnie dość powszechnie przez deweloperów. Mieszkania z rynku pierwotnego są w największych miastach Polski przeciętnie o 486 zł tańsze od stosunkowo nowych lokali z rynku wtórnego (oddanych po 2000 r.).

Przeczytaj także: Kupno mieszkania u dewelopera: na co zwrócić uwagę przy promocjach?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK