| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Giełda: byki muszą wykazać większą konsekwencję

Giełda: byki muszą wykazać większą konsekwencję

Wtorkowa euforia na europejskich parkietach została nieoczekiwanie zgaszona przez Amerykanów, których początkowy zapał okazał się bardzo nietrwały. Wywiedli naszych inwestorów w pole, kończąc wczorajsze notowania jedynie na niewielkim plusie.

Na giełdach azjatyckich dziś sytuacja była mocno zróżnicowana. Nikkei zniżkował o 0,6 proc., co może rodzić wątpliwości w kwestii trwałości obserwowanej od początku lipca lekkiej tendencji wzrostowej. Indeks w Hong Kongu stracił 1,2 proc., zaś na Tajwanie zniżka sięgała 0,2 proc. Jedynie w Chinach przebieg notowań był nadal optymistyczny. Shanghai B-Share wrósł o 1 proc., zaś Shanghai Composite o 0,5 proc.

Europejscy inwestorzy dość dobitnie zademonstrowali swoje zaskoczenie i niezadowolenie z przebiegu wtorkowej sesji za oceanem. Indeksy na głównych giełdach zniżkowały na otwarciu po około 0,9 proc. Najbardziej nerwowo zachowywał się wskaźnik w Paryżu, który przez moment tracił nawet 1,3 proc. Po wczorajszej euforii, którą trudno było uzasadnić czymkolwiek innym, poza przemożną chęcią odreagowania wcześniejszych spadków, dziś nie było śladu. Było za to wyraźne jej korygowanie. Na tym tle parkiety naszego regionu prezentowały się całkiem przyzwoicie. W Budapeszcie i Sofii spadki sięgały rano zaledwie o 0,2-0,3 proc., moskiewski RTS tracił 0,7 proc. W drugiej godzinie handlu skala spadków wyraźnie się zwiększyła. CAC40 tracił 1,6 proc., a FTSE i DAX po ponad 1,2 proc. Mimo rozczarowujących danych o spadku zamówień w niemieckim przemyśle, po południu nastroje nieco się poprawiły. Wyglądało to na reakcję na informację o wzroście liczby wniosków o kredyt hipoteczny w Stanach Zjednoczonych. Tyle tylko, że to głównie zasługa nie wniosków o nowe kredyty, lecz o refinansowanie starych. Tuż po godzinie 16.00 paryski CAC40 zyskiwał 1 proc., FTSE rósł o 0,1 proc., a DAX o 0,4 proc.

Wtorkowe dynamiczne umocnienie się wspólnej waluty, w wyniku którego jej kurs znalazł się wyraźnie powyżej 1,26 dolara, dziś zostało poważnie skorygowane. Rano euro wyceniano na 1,257 dolara. Nie zmienia to jednak sytuacji na rynku obu tych walut. Wczorajsza reakcja na gorsze dane, dotyczące amerykańskiej gospodarki była chyba nieco przesadzona. Dziś na niekorzyść euro działało dodatkowo pogorszenie się nastrojów na europejskich giełdach.

Ten drugi czynnik był przyczyną dzisiejszego znacznego osłabienia się naszej waluty. Jeszcze we wtorek wieczorem dolara można było kupić po nieco ponad 3,24 zł, dziś przed południem „zielony” był już o 4 grosze droższy. Za euro trzeba było płacić ponad 4,12 zł, o 2 grosze drożej niż dzień wcześniej. Frank, po wtorkowym zejściu do niecałych 3,07 zł, dziś wyceniany był o 2 grosze wyżej.

Zobacz także: Waluty on-line

Skala lipcowego odreagowania wcześniejszych spadków, która po wtorkowej sesji sięgała w przypadku indeksu naszych największych firm 3 proc., dziś została nieznacznie zredukowana.

Sytuacja wciąż więc daleka jest od wyjaśnienia. Należy go upatrywać w zachowaniu giełd zagranicznych, które bywają dość kapryśne. Na dodatek reakcje naszego rynku na to, co dzieje się na Wall Street i na parkiecie we Frankfurcie, też są coraz częściej niełatwe do interpretacji. Chętniej podążamy za spadkami na świecie, zwyżkom przyglądając się z rezerwą i powściągliwością. Do tego nasi inwestorzy wykazują iście wakacyjną aktywność. Zbyt wielkiej siły na warszawskim parkiecie nie widać.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK