| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rynek finansowy: niesprzyjające warunki dla inwestycji

Rynek finansowy: niesprzyjające warunki dla inwestycji

W maju br. depozyty gospodarstw domowych w porównaniu z poprzednim miesiącem powiększyły się o 0,9 proc., za to przedsiębiorstw wzrosły aż o 4 proc. Nadal bardzo wolno rośnie wartość kredytów. Firmy zwiększyły zadłużenie w maju o 1,4 proc., ale było ono nadal o 0,6 proc. niższe niż w końcu ubiegłego roku - podał NBP. Te dane nie wróżą ożywienia w inwestycjach i sprzedaży firm - ocenia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

- Dane NBP wskazują, że w drugim kwartale 2010 roku inwestycje firm nie wzrosły - przedsiębiorstwa nie są bowiem skore do zaciągania kredytów. Co prawda ich zadłużenie w maju zwiększyło się, ale w niewielkim stopniu i nie gwarantuje rozruszania inwestycji. Tym bardziej, że znacząco urosły depozyty firm. Przedsiębiorstwa akumulują środki finansowe i nie myślą na razie o większych wydatkach - zaznacza ekspert.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek podkreśla także, po II kwartałach br. możemy się spodziewać dalszej stabilizacji ich finansów, tzn. wzrostu płynności nawet do 40 proc., a także tylko niewielkiego wzrostu sprzedaży. Zwłaszcza, że popyt konsumpcyjny może być niższy ponieważ rośnie skłonność do oszczędzania gospodarstw domowych.

- Ważne jest jak zostaną zagospodarowane oszczędności przedsiębiorstw. Myślę, że dowiemy się tego już w III kwartale 2010 r., gdy wypłacane będą dywidendy akcjonariuszom i udziałowcom w spółkach - komentuje Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Finanse.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK