| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Poziom wody na Wiśle opada

Poziom wody na Wiśle opada

Poziom wody na rzece Wiśle powoli opada, choć wały przeciwpowodziowe są nadal nasiąknięte wodą– powiedział Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji na konferencji prasowej 20 maja br.

Zmniejszenie ilości opadów deszczu wpłynęło pozytywnie na sytuację hydrologiczną i poziom wód w rzekach. Z tendencji wzrostowej przeszliśmy na spadkową. Minister Jerzy Miller poinformował, że „Wisła od źródeł aż do Zawichostu na godzinę 5.00 rano wszędzie notowała spadki”. Poziom wód w rzekach w wielu miejscach się różni – u źródła nawet o 4/6 cm na 1 godzinę.

W Zawichoście wynosi jedynie 1 cm na 3 godziny. Wisła powyżej Zawichostu przygotowuje się na falę powodziową, ale przyrosty wody w rzekach nie są tak duże, jak w poprzednich dniach. Taka sama sytuacja utrzymuje się we wszystkich dopływach zwłaszcza prawostronnej Wisły: Soła, Wskała, Uszwica, Dunajec, Wisłoka, Wisłok. Te wszystkie rzeki też obniżają swój poziom wód. „Lewostronne dopływy Wisły z obszaru województwa świętokrzyskiego: Nida, Czarna Nida notują spadki rzędu kilku centymetrów w ciągu godziny” – przekazał minister Miller.

Polecamy: Odszkodowania.wieszjak.pl

Obniżone stany wód nie zmniejszają czujności służb. Na tym obszarze Wisła odnotowuje wysokie stany od trzech dni. Wały przeciwpowodziowe są nasiąknięte wodą i w związku z tym mało stabilne. Minister Miller zaapelował, by „nikt bez potrzeby nie wchodził na wały, nie wjeżdżał tam żadnym sprzętem, ponieważ nawet drobne wstrząsy w pobliżu wału mogą doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia”. Minister dodał, że „należy nadal zachować wielką ostrożność na wałach i w pobliżu wałów”.

Wojewoda śląski poinformował ministra spraw wewnętrznych, że w Czechowicach-Dziedzicach poziom wody na zalanych terenach obniżył się o około 1 metra. Opanowana jest sytuacja w Bieruniu. W Raciborzu także obniża się poziom wody na terenach zalanych. „To są wszystko bardzo dobre informacje. W Krakowie poradzono sobie z pęknięciem na obwałowaniu portu wodnego” – podkreślił szef MSWiA. Wczoraj doszło tam nad ranem do przecieku.

Trudna sytuacja występuje w Szczucinie (prawy wał Wisły na styku Małopolski i Podkarpacia), gdzie przecieka wał. W Gręboszowie w nocy doszło do przerwania wału na tzw. cofce. Rzeka Czarna, w powiecie staszowskim, w okolicy miejscowości Rybitwy zalała tamtejsze obszary. Pomoc miejscowej ludności jest udzielana na bieżąco przez wszystkie odpowiedzialne służby.

Amfibie są przegrupowywane z terenu województwa śląskiego wzdłuż biegu Wisły na następne tereny, które będą wymagać ciężkiego sprzętu do ewentualnej ewakuacji ludzi i mienia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK