| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Podatnicy polubili składanie PIT-ów przez internet

Podatnicy polubili składanie PIT-ów przez internet

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przez internet zostało złożonych 320 tys. PIT-ów za 2009 r. Elektroniczna forma komunikacji z urzędem skarbowym z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Najwięcej e-PIT-ów przesłali mieszkańcy Mazowsza, bo aż 69 tys. Oprócz nich z tej możliwości najchętniej korzystali podatnicy z województw: śląskiego (38,5 tys.), małopolskiego (30 tys.) i dolnośląskiego (27 tys.).

Przełomem w funkcjonowaniu tzw. systemu e-Deklaracje była, wprowadzona w 2009 r., możliwość złożenia przez Internet zeznania podatkowego bez tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Początkowo dotyczyło to jedynie formularza PIT-37, ale od rozliczenia za 2009 rok również podatnicy rozliczający się na drukach PIT: PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 mogli skorzystać z tego ułatwienia.

Zdecydowana większość – 297,6 tys. – spośród 320 tys. przesłanych rozliczeń za 2009 r. nie posiadała kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że tylko najpopularniejszych PIT-ów 37 wysłano w tym roku 253 tys., czyli ponad trzykrotnie więcej niż rok wcześniej (80 tys. deklaracji).

Jak złożyć PIT-a przez internet

Znaczny wzrost odnotowano także w ogólnej liczbie wszystkich przesłanych przez Internet rodzajów dokumentów elektronicznych. Od początku roku w systemie e-Deklaracje złożono 1.921.511 wszystkich rodzajów zeznań podatkowych. To ponad dwukrotnie więcej niż w całym ubiegłym roku – przez Internet przesłano wówczas 760 tys. wszystkich deklaracji. Dla porównania w 2008 r. podatnicy złożyli tą drogą niespełna 104 tys. zeznań.

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »