| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MSWiA o bezpieczeństwie meczy piłkarskich podczas EURO 2012

MSWiA o bezpieczeństwie meczy piłkarskich podczas EURO 2012

Jak skutecznie zabezpieczyć mecze piłkarskie podczas EURO 2012? Doświadczenia z organizacji meczów podczas mistrzostw piłkarskich EURO przedstawili MSWiA międzynarodowi eksperci, którzy w 2004 w Portugalii oraz w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii odpowiadali za bezpieczeństwo rozgrywek.

W ramach resortu spraw wewnętrznych i administracji od 2008 roku funkcjonuje też zespół, który koordynuje działania służb podległych MSWiA pod kątem przygotowań
do EURO 2012. Zespół czuwa nad harmonogramem działań służb (m.in. Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej) w zakresie bezpieczeństwa podczas mistrzostw piłki nożnej. Członkowie grupy opracowują także dla ministra zbiorcze informacje, na jakim etapie przygotowań są służby.

Trzeba również wspomnieć o inicjatywie MSWiA na forum międzynarodowym, w ramach Forum Salzburg. Ta nieformalna grupa ministrów spraw wewnętrznych państw Europy Środkowej współpracuje ze sobą mi.n. w zakresie kontroli granicznej czy policyjnej. Podczas spotkań jednej z grup roboczych Polska zaproponowała opracowanie wielostronnej umowy międzynarodowej, która zawierałaby wzajemne przestrzeganie tzw. „zakazów stadionowych” czyli zakazu wstępu niepożądanym osobom na imprezy sportowe odbywające się we wszystkich państwa-sygnatariuszach. Umowa zakładałaby też karanie chuliganów i pseudokibiców w wymiarze transgranicznym tzn. w krajach Forum Salzburg oraz innych państwach europejskich, które chciałyby do umowy dołączyć.

Nad zwiększaniem bezpieczeństwa w trakcie spotkań sportowych czuwa też powołana przez premiera Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. W Radzie zasiadają przedstawiciele rządu, PZPN, ligi zawodowej oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którzy doradzają w sprawach edukacji dzieci i młodzieży poprzez sport, rozwoju infrastruktury sportowej czy współpracy z kibicami piłkarskimi. Programami wspieranymi przez Radę są m.in. program Uniwersytetu Łódzkiego „Jestem fair”, w trakcie którego piłkarze dwóch łódzkich klubów Widzew i ŁKS spotykają się w szkołach z dziećmi i młodzieżą promując pozytywne postawy kibica czy inicjatywa „Kibice Razem” organizowana w miastach - gospodarzach EURO 2012.

W zakresie bezpieczeństwa podczas EURO 2012 Polska współpracuje ściśle z Ukrainą – partnerem, z którym organizuje Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W ramach współpracy funkcjonuje specjalna grupa robocza, która zajmuje się koordynacją Polski i Ukrainy w kwestii bezpieczeństwa podczas EURO 2012. Prace grupy koncentrują się głównie w trzech obszarach: współpracy policyjnej, przygranicznej i ratowniczej.

MSWiA/IN

Polecamy: Odszkodowania.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK