| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak alternatywnie zdywersyfikować portfel inwestycyjny?

Jak alternatywnie zdywersyfikować portfel inwestycyjny?

Od kilku lat inwestycje alternatywne zyskują na popularności. Ziemia, wino czy sztuka to instrumenty, które zaczynamy traktować jako inwestycję. Znanym od wieków walorem są też kruszce czyli złoto i srebro w fizycznej postaci. Dywersyfikacja portfela wiąże się jednak z podstawowym pytaniem. Jaką część przeznaczyć na instrumenty alternatywne? Zobaczmy jak to działa na przykładzie złota…


Instrument antyinflacyjny


Na czym polega ta korzyść? Wyobraźmy sobie Amerykanina, który w 1913 r. otrzymał w spadku 100 tys. dolarów w gotówce. W 2000 r. kiedy chciał przekazać pieniądze swoim potomkom, okazało się, że pod względem siły nabywczej warte są 5 tys. dolarów. Polak, który w 2000 r. odłożył „do skarpety” 100 tys. zł, przez inflację aż do dzisiaj stracił już ponad 30 tys. zł.


Inwestując długoterminowo, lub też ubezpieczając się w złocie warto też zwracać uwagę na najlepsze momenty do zakupu złota. Po ostatnich spadkach cen złota, wielu inwestorów zachowało się racjonalnie i dokonało sporych zakupów. Zapewne zdawali sobie sprawę, że długookresowo złoto jest dla nich zabezpieczeniem. Tak najlepiej podejść do tej inwestycji. Zatem jeśli zdywersyfikujemy portfel, to jego błyszczącą część warto potraktować jako formę polisy.


Ile złota w portfelu?


W takim razie jaki procent portfela warto trzymać w złocie? Opisane wyżej okoliczności, czyli kryzys spowodowany chwiejącym się systemem finansowym, inflacja czy brak stabilności wielu inwestycji skłaniają do ulokowania jak największej części inwestycji w złocie. W Polsce doświadczeni na tym polu inwestorzy zwykle posiadają od 20 do 40 procent pieniędzy ulokowanych w kruszcu. Wielkość zależy tradycyjnie od skali ryzyka, a w przypadku złota również od aktualnej sytuacji. W dzisiejszej sytuacji kiedy złoto doskonale łączy cechy inwestycji i ubezpieczenia warto na nie postawić. 


Zobacz: Nastroje małych i średnich przedsiębiorców w pierwszym kwartale 2013 roku

 

Autor: Rafał Wojda

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK