| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > BIG - czyli jak sprawdzać kontrahentów i odzyskiwać należności

BIG - czyli jak sprawdzać kontrahentów i odzyskiwać należności

Reputacja płatnicza jest ważnym czynnikiem decydującym o nawiązaniu współpracy z danym kontrahentem lub klientem. Informacja, że ktoś terminowo wywiązuje się z zobowiązań płatniczych, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, iż również przy naszej transakcji partner biznesowy zapłaci na czas.


W uzyskaniu tej informacji pomoże Biuro Informacji Gospodarczej, które zbiera i udostępnia dane o przeterminowanym zadłużeniu. Do niego można także zgłaszać dłużników i w ten sposób łatwo odzyskiwać należności.

Biura Informacji Gospodarczej (BIG) przyjmują, przechowują i udostępniają informacje gospodarcze, tj. informacje o przeterminowanych zobowiązaniach płatniczych konsumentów i przedsiębiorców. Działają na podstawie ustawy z 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych.

W Polsce funkcjonują trzy Biura Informacji Gospodarczej:

• InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA z siedzibą w Warszawie, którego akcjonariuszami są: Biuro Informacji Kredytowej SA, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA i Związek Banków Polskich;

• Europejski Rejestr Informacji Finansowej Biuro Informacji Gospodarczej SA z siedzibą również w Warszawie, którego właścicielem jest firma Kruk SA, oraz

• Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA z siedzibą we Wrocławiu, którego właścicielem jest pani Małgorzata Kaczmarska.

Największą ilością informacji gospodarczych dysponuje InfoMonitor. Posiada łącznie dostęp do 3 mln informacji gospodarczych o przedsiębiorcach i konsumentach, pochodzących z Bankowego Rejestru Związku Banków Polskich, bazy Biura Informacji Kredytowej i Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora. Pozostałe dwa biura, czyli Krajowy Rejestr Długów i Europejski Rejestr Informacji Finansowej, posiadają własne bazy z informacjami gospodarczymi.

Informacja gospodarcza informuje o terminowym lub nieterminowym spłacaniu zobowiązań przez przedsiębiorcę lub konsumenta, a także o fakcie posłużenia się podrobionym lub cudzym dokumentem wobec przedsiębiorcy. Gdy informacja dotyczy przeterminowanego zadłużenia, określana jest jako negatywna. Informacja negatywna w przypadku konsumenta oznacza zaległość, która wynosi 200 zł, a w przypadku przedsiębiorcy - 500 zł, a jest wymagalne od minimum 60 dni. W przypadku informacji o rzetelnym wywiązywaniu się z zobowiązań mamy do czynienia z informacją pozytywną.

W zależności od tego, czy informacja gospodarcza dotyczy przedsiębiorcy czy konsumenta, składają się na nią inne dane.

Tabela. Informacja gospodarcza

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych dokładnie określa podmioty, które mogą przekazywać informacje do biur. Jeśli mówimy o przedsiębiorcy, to może tego dokonać każdy inny przedsiębiorca, który ma z nim podpisaną umowę. W przypadku konsumentów informacje mogą przekazywać banki, firmy ubezpieczeniowe, leasingowe, faktoringowe i forfaitingowe, operatorzy lub podmioty udostępniające usługi telekomunikacyjne, podmioty świadczące usługi dostawy energii elektrycznej, ciepła, gazu, a także wywozu śmieci, oraz pośrednicy kredytowi, wydawcy kart płatniczych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, firmy pożyczkowe i poręczeniowe, operatorzy TV kablowej i satelitarnej, jak również firmy świadczące usługi przewozu osób w komunikacji publicznej oraz Wojskowa Agencja Mieszkaniowa.

Sprawdzanie kontrahenta

Ważne jest, aby dłużnik miał świadomość, że nieuregulowanie płatności wiąże się z utrudnieniami w funkcjonowaniu w obrocie gospodarczym, a w przypadku przedsiębiorcy ogranicza możliwości rozwoju firmy. Wpis do ewidencji dłużników może uniemożliwić transakcje handlowe i zawieranie umów z nowymi partnerami biznesowymi, utrudnia negocjowanie kredytu w banku, zakup telefonu czy kupno na raty. Ogranicza także dostęp do innych towarów lub usług lub sprawia, że otrzymywane są na gorszych warunkach. Podmioty współpracujące z danym Biurem Informacji Gospodarczej, zanim zdecydują o sprzedaży towarów lub usług, sprawdzają rzetelność płatniczą i terminowość w wywiązywaniu się z zobowiązań potencjalnych klientów.

Biuro Informacji Gospodarczej może udzielić informacji o przedsiębiorcy osobie fizycznej lub innemu przedsiębiorcy, a o konsumencie - każdemu przedsiębiorcy, który posiada od niego upoważnienie. Dodatkowe informacje pochodzące z sektora bankowego dostępne są wyłącznie dla przedsiębiorcy na podstawie upoważnienia konsumenta lub przedsiębiorcy, którego dotyczą.

Aby podjąć współpracę z BIG-iem, należy, po pierwsze, określić warunki tej współpracy, tj. określić, czym jesteśmy zainteresowani. Czy planujemy weryfikację kontrahentów, czy też zamierzamy korzystać z „miękkiej windykacji”. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy. W zależności od ilości informacji gospodarczych, które chcemy pobierać lub przekazywać, można podpisać z biurem umowę strategiczną lub abonamentową. Warto pamiętać o tym, że można mieć umowy podpisane z kilkoma BIG-ami. Na tej podstawie uzyskuje się login i hasło, które pozwalają poprzez stronę www.infomonitor.pl korzystać z ewidencji dłużników i pobierać raporty z informacjami gospodarczymi lub przekazywać dane na temat swoich nierzetelnych kontrahentów lub klientów.

reklama

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »