| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Ułatwienia dla małych firm przy transakcjach dotyczących zakupu nieruchomości

Ułatwienia dla małych firm przy transakcjach dotyczących zakupu nieruchomości

Instytucje leasingowe chcą przyciągnąć małe firmy finansując już niewielkie nieruchomości. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z leasingu ze względu na jego niski koszt i niewielki poziom wkładu własnego.

- Obecnie jest znacznie więcej obiektów, które spełniają kryteria firm leasingowych obok centrów handlowych i budynków biurowych leasinguje się magazyny, obiekty przemysłowe, różnego rodzaju obiekty handlowe, lokale użytkowe, a także obiekty specjalistyczne - dodaje Marek Kowalski.

Chociaż można ustalić finansowanie w formule leasingu w momencie planowania inwestycji, to zasadniczo leasingowi podlegają obiekty już wybudowane. U podstaw decyzji o wyborze leasingu przy zakupie nieruchomości najczęściej leży cena, która po uwzględnieniu efektu fiskalnego jest często niższa niż w przypadku innych form finansowania, takich jak bankowy kredyt. Ważne są również bardziej liberalne zasady przyznawania finansowania przez firmy leasingowe.

- Dla klientów istotnym elementem przy wyborze leasingu jest poziom środków własnych, jakie przedsiębiorca musi zaangażować w planowaną inwestycję. W formule leasingowej nie jest niczym szczególnym finansowanie nieruchomości na poziomie zbliżonym do 100 proc. ich wartości rynkowej - mówi Marek Kowalski.

Wielu klientów firm leasingowych stwierdza, że największą zaletą jest możliwość uwolnienia środków nie jako zamrożonych w posiadanych przez nich nieruchomościach. Umożliwia to leasing zwrotny, w którym posiadacz określonej nieruchomości sprzedaje ją firmie leasingowej, a następnie ta nieruchomość trafia do niego z powrotem na podstawie umowy leasingowej. Po wygaśnięciu umowy leasingowej nieruchomość znów staje się własnością przedsiębiorcy.

- Jest to najprostsza forma na poprawę płynności firmy bądź na pozyskanie kapitału na nowe inwestycje. Firmy leasingowe w tym przypadku nie kontrolują wydatkowania pozyskanych przez klienta środków, przez co może on nimi swobodnie dysponować - mówi Sławomir Szeremeta.

WOJCIECH IWANIUK

wojciech.iwaniuk@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK