| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

Wypłacane dywidendy mają wpływ na stosunek właścicieli do spółki, na aktualne i przyszłe relacje inwestorskie. Przyjęta polityka powinna uwzględniać z jednej strony oczekiwania właścicieli, a z drugiej - plany inwestycyjne spółki oraz możliwości pozyskania dodatkowych kapitałów.


W procesie zarządzania finansami firmy oraz planowania źródeł finansowania duże znaczenie ma fakt, kim są akcjonariusze firmy oraz jakie są ich prawdziwe preferencje. Część inwestorów preferuje bieżące korzyści w postaci dywidend. Tego rodzaju oczekiwania są właściwe dla inwestorów mniej zamożnych. Dochody dywidendowe są im potrzebne do sfinansowania ich bieżących potrzeb.


Część inwestorów oczekuje korzyści w dłuższym okresie. Dla tej grupy inwestorów dochody dywidendowe nie są istotne dla finansowania ich bieżących potrzeb. Zwykle otrzymane dywidendy, po wcześniejszym opłaceniu podatku, reinwestują w zakup nowych akcji. Z ich punktu widzenia dywidendy nie są korzystne. Od dochodów dywidendowych muszą bowiem zapłacić podatek dochodowy. W ten sposób zostają ograniczone ich możliwości inwestycyjne.


Dzięki rozpoznaniu swoich obecnych i potencjalnych akcjonariuszy spółka może uatrakcyjnić swą politykę dywidend.
Badania przeprowadzone na rozwiniętych rynkach wykazały, że1:

- im wyższe ryzyko towarzyszy działalności spółki, tym mniejsze dywidendy są przez nią wypłacane,

- im starsi akcjonariusze są w spółce, tym wyższe dywidendy są wypłacane,

- im wyższe dochody osiągają akcjonariusze, tym niższych dywidend oczekują,

- im wyższa stopa opodatkowania, tym niższe dywidendy wypłaca spółka.


Znajomość nastawienia inwestorów i możliwość zaliczenia ich do określonej grupy pozwalają wybrać politykę dywidend, która będzie w największym stopniu satysfakcjonować akcjonariuszy. Jeżeli prowadzona przez firmę polityka dywidend będzie zgodna z ich preferencjami, będą oni mocniej związani ze spółką. Umożliwi to firmie pomyślne przeprowadzanie kolejnych emisji.


Realizacja stabilnej polityki nie będzie groziła wyprzedażą akcji i wejściem nowego, niekiedy „wrogiego” inwestora. Preferencje poszczególnych grup inwestorów zależą od konkretnych rozwiązań systemu podatkowego, od ich sytuacji w zakresie obciążeń podatkowych, a także od ewentualnego zróżnicowania stopy opodatkowania dochodów kapitałowych i dywidendowych.


Z analiz wynika, że zapowiedzi wypłacanych dywidend stanowią istotny sygnał o aktualnej i przyszłej kondycji finansowej spółki. Dostarczają też informacji o realizacji programów rozwojowych. Dlatego wpływają na cenę akcji i wymaganą przez akcjonariusza stopę zwrotu.

Brak informacji o wypłatach dywidend
może być odebrany jako negatywny sygnał o złej sytuacji w firmie, o braku środków pieniężnych, o zagrożeniu utratą płynności. Z drugiej strony świadczyć to może również o realizacji programów rozwojowych i o świadomym ograniczaniu wypłat, aby zgromadzić większe środki na inwestycje. Ta druga sytuacja, aby została właściwie odebrana, musi być przekazana akcjonariuszom w odpowiedni sposób. Jest to szczególnie trudne, gdy zachodzi konieczność zachowania poufności w zakresie realizowanych przez jednostkę programów rozwojowych. Ma to chronić przed dostępem konkurentów firmy do tych informacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK