REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Sklep spożywczy
Sklep spożywczy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do otwarcia sklepu spożywczego wystarczy już lokal o powierzchni 50 m2. Będzie to powierzchnia wystarczająca do otwarcia małego sklepu spożywczego. Oczywiście każda większa powierzchnia lokalu daje automatycznie szersze możliwości prowadzenia tego typu sklepu.

Tańszym rozwiązaniem będzie niewątpliwie otwarcie sklepu spożywczego we własnym lokalu. Mając taki lokal możemy automatycznie liczyć na większe zyski co miesiąc (nie płacimy czynszu za wynajem). Niestety tylko nieliczni mogą mieć taką szansę, w większości przypadków sklepy są otwierane w wynajętych lokalach. 

REKLAMA

Szukając lokalu na sklep spożywczy zwróćmy uwagę na jego lokalizację. Dobrze jeśli będzie w ruchliwym miejscu, przecinających się szlakach codziennej drogi do pracy, do domu mieszkańców. Wskazane jest aby była możliwość swobodnego zaparkowania w jego pobliżu chociaż dwóch, trzech samochodów.

REKLAMA

Lokal, w którym zamierzasz otworzyć sklep spożywczy, musi być tzw. lokalem użytkowym, tzn. powinien posiadać wymagane decyzje administracyjne (kwestie te reguluje Prawo budowlane) – decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lub zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania.

Pomieszczenia, w których znajduje się żywność muszą być utrzymane w czystości i zachowane w dobrym stanie technicznym. Wyposażenie, wystrój, konstrukcja, rozmieszczenie pomieszczeń musi być takie aby umożliwić odpowiednie ich czyszczenie i dezynfekcję, zapobiegać lub ograniczyć do minimum dostawanie się zanieczyszczeń z powietrza, chronić przed gromadzeniem się brudu, kontaktem z materiałami toksycznymi, zapewnić przechowywanie środków spożywczych we właściwej temperaturze.

Należy zapewnić odpowiednia liczbę umywalek z ciepłą i zimną bieżącą wodą do mycia rąk, zaopatrzone w środki do mycia rąk i higienicznego ich suszenia. W miarę potrzeby należy stworzyć takie warunki, aby stanowiska do mycia żywności były oddzielone od umywalek. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomieszczenia sklepu muszą posiadać odpowiednie systemy wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, wykluczającej przepływ powietrza z zanieczyszczonego do obszarów czystych. Odpowiednią wentylację powinny posiadać również wszelkie węzły sanitarne.

Polecamy: Jak założyć aptekę

Pomieszczenia, w których jest wprowadzana do obrotu żywność muszą posiadać odpowiednie naturalne lub sztuczne oświetlenie. Urządzenia kanalizacyjne muszą być tak zaprojektowane i skonstruowane aby unikać ryzyka zanieczyszczenia.

Środki czyszczące i odkażające nie mogą być przechowywane w miejscach, gdzie trzymana jest żywność. Wszelkie przedmioty, sprzęt, instalacje będące w kontakcie z żywnością muszą być instalowane i skonstruowane z takich materiałów i w taki sposób aby pozwolić na odpowiednie ich czyszczenie i otaczającego je obszaru oraz aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia.

Polecamy: Jak założyć biuro podróży

Wyposażenie

Aby otworzyć sklep spożywczy niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie lokalu. Konieczny będzie zakup:

- stanowiska kasowego (ceny od ok. 2 do 3 tys. zł) (w przypadku dużego sklepu boksu kasowego – od ok. 6 do 13 tys. zł),
- koszyków sklepowych (wózków),
- regałów sklepowych,
- regałów magazynowych i urządzeń chłodniczych (takich jak: szafy chłodnicze, regały chłodnicze, lady chłodnicze, zamrażarki – ceny wahają się od ok. 3 do ok. 8 tys. zł)
- innych mebli sklepowych jak np. regały na pieczywo, regały i wyspy na warzywa i owoce, lady sklepowe, ewentualnie regały cukiernicze.

Ponadto niezbędne będą takie sprzęty jak krajalnice czy wagi.

Przykłady dostawców sprzętów sklepowych:
www.wanzl.pl
www.norco.pl
www.dlasklepu.pl
www.trapez-sc.pl
www.jaro.home.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA