| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę

Domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę

Bez pozwoleń, podań i straty czasu. Jest szansa, że jeszcze w tym miesiącu do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy Prawo Budowlane. Głównym elementem projektu jest zniesienie pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych.

Marcin Krasoń z Home Broker tłumaczy, że w przyszłości będzie wystarczyć zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia budowy takiego domu. Trzeba je złożyć w urzędzie starostwa powiatowego. Jesli w ciągu 30 dni nie przyjdzie odpowiedź, można będzie rozpocząć budowę.

Według wciąż obowiązujących przepisów, procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego trwa średnio dwa miesiące. W dużych miastach czas oczekiwania wydłuża się do ponad trzech miesięcy. Ułatwienia nie oznaczają przyzwolenia na samowolę budowlaną. W pewnych przypadkach urzędnicy będą mogli zablokować budowę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chodzi o przypadki, kiedy projektowany budynek jest zbyt blisko istniejących zabudowań, utrudnia dostęp do zbiorników wodnych, lub do dróg. Projekt domu musi też być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, inwestor będzie musiał zawiadomić o zamiarze rozpoczęcia inwestycji swoich sąsiadów. Zdaniem ekspertów obawy o chaos architektoniczny i urbanistyczny są nieuzasadnione.
Uproszczenie procedur budowlanych obiecywał w 2007 premier Donald Tusk. Sprawą zajmowała się także sejmowa komisja "Przyjazne Państwo".

Program MdM popularny wśród singli i bezdzietnych

Ostateczny projekt nowelizacji powstał w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »