| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę

Domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę

Bez pozwoleń, podań i straty czasu. Jest szansa, że jeszcze w tym miesiącu do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy Prawo Budowlane. Głównym elementem projektu jest zniesienie pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych.

Marcin Krasoń z Home Broker tłumaczy, że w przyszłości będzie wystarczyć zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia budowy takiego domu. Trzeba je złożyć w urzędzie starostwa powiatowego. Jesli w ciągu 30 dni nie przyjdzie odpowiedź, można będzie rozpocząć budowę.

Według wciąż obowiązujących przepisów, procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego trwa średnio dwa miesiące. W dużych miastach czas oczekiwania wydłuża się do ponad trzech miesięcy. Ułatwienia nie oznaczają przyzwolenia na samowolę budowlaną. W pewnych przypadkach urzędnicy będą mogli zablokować budowę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chodzi o przypadki, kiedy projektowany budynek jest zbyt blisko istniejących zabudowań, utrudnia dostęp do zbiorników wodnych, lub do dróg. Projekt domu musi też być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, inwestor będzie musiał zawiadomić o zamiarze rozpoczęcia inwestycji swoich sąsiadów. Zdaniem ekspertów obawy o chaos architektoniczny i urbanistyczny są nieuzasadnione.
Uproszczenie procedur budowlanych obiecywał w 2007 premier Donald Tusk. Sprawą zajmowała się także sejmowa komisja "Przyjazne Państwo".

Program MdM popularny wśród singli i bezdzietnych

Ostateczny projekt nowelizacji powstał w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »