REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryzys kryptowalut? Nic bardziej mylnego – największe tradycyjne banki inwestują w Bitcoina

waluty wirtualne, kryptowaluty, bitcoin
waluty wirtualne, kryptowaluty, bitcoin

REKLAMA

REKLAMA

Upadek giełdy FTX to kolejny “czarny łabędź”, który pojawił się w świecie kryptowalut. Nie oznacza to jednak końca aktywów cyfrowych, w szczególności tych, które zbudowane są na solidnych podstawach, jak Bitcoin. Ta największa wirtualna waluta świata po raz kolejny mierzy się ze sporymi spadkami, ale po nich zawsze się odbijała, często bijąc tym samym swoje rekordy. O tym, że w najbliższym czasie może być podobnie świadczą ruchy inwestorów, w tym tradycyjnych banków, które nadal inwestują w technologię opartą o blockchain.

Kryzys na rynku krypto spowodowany listopadowym bankructwem giełd FTX, Alameda Research i kilku innych firm kryptograficznych zachwiał pozycją najpopularniejszej cyfrowej świata. Bitcoin stracił ok. 25% swojej wartości. Kurs z początku listopada z ok. 21 tys dolarów w zaledwie kilka dni zszedł poniżej 16 tys. dolarów i od kilkunastu dni ustabilizował się na tym poziome. Według danych CoinMarketCap zawirowania wymazały prawie 200 miliardów dolarów z rynków kryptowalutowych. Całkowita kapitalizacja rynkowa na początku tego miesiąca wynosiła ponad bilion dolarów, a obecnie nieznacznie przekracza 800 miliardów dolarów.

To poważny ubytek, a tak znaczący spadek kursu nie może cieszyć inwestorów. Bitcoin ociera się jednak o swoje dno kursowe, a jak pokazuje historia po każdym takim tąpnięciu akurat ta kryptowaluta odzyskiwała swoją pozycję. Bitcoin zbudowany jest bowiem na solidnych fundamentach i zdecydowanie nie jest "sztucznym" tworem jak niektóre mniejsze kryptowaluty czy tokeny – podkreśla Marcin Wituś,
prezes zarządu Geco Capital OU, firmy zarządzającej funduszem inwestycyjnym działającym na rynku kryptowalut.

REKLAMA

Bitcoin “czarnych łabędzi” nie lubi, ale nauczył się z nimi żyć

REKLAMA

Przykłady? W marcu 2020 roku Bitcoin stracił nawet 50% swojej wartości. Spowodowane to było paniką na rynku finansowym po wybuchu pandemii Covid-19. Już jednak w listopadzie 2021 roku największa cyfrowa waluta świata urosła do rekordowego poziomu 69 tysięcy dolarów. W tym momencie część inwestorów realizowało swoje zyski, co siłą rzeczy doprowadziło do korekty kursu. "Czarnych łabędzi", czyli poważnych kryzysów w świecie kryptowalut było więcej to m.in innymi bankructwo giełdy Mount Gox w 2014 roku czy shakowanie giełdy Bitfinex w 2016 roku. Wtedy też kursy spadały do bardzo niskich poziomów.

W ostatnich tygodniach można było zauważyć ostrożność inwestorów na cyfrowych rynkach, ale nie było sytuacji panicznego wycofywania kapitałów. Wręcz przeciwnie, wiele instytucji finansowych nadal stawia na krypto jak np. Man Group, notowany na londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych fundusz hedgingowy, który zarządza aktywami w wysokości nawet 150 miliardów dolarów. Oprócz tradycyjnych aktywów Man Group chce zajmować się jednak też funduszami alternatywnymi w tym aktywami cyfrowymi stąd decyzja o dodaniu kolejnej usługi do portfolio.

REKLAMA

Skąd brak strachu? Porównałbym to z inwestycjami w tradycyjne aktywa finansowe. Przecież największe krachy gospodarcze w historii świata dotyczyły upadków banków, a nawet całych państw. Nie ma takich aktywów finansowych, w których inwestowanie jest całkowicie pozbawione ryzyka. Rozsądny inwestor dywersyfikuje swój portfel i buduje go na bazie aktywów wysokiej klasy, a że takim jest dziś bitcoin świadczą kolejne działania instytucji finansowych – zaznacza Marcin Wituś z Geco Capital OU, która – działając na licencji estońskiej – zarządza funduszami alternatywnymi.

Kto inwestuje w świat kryptowalut? Choćby JP Morgan, największy amerykański bank pod względem aktywów, poinformował już po sytuacji z upadkiem FTX, że zamierza świadczyć usługi wymiany bitcoinów i innych kryptowalut. W tym celu tworzy produkt „JP Morgan Wallet”, który został już zarejestrowany przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. W ramach usługi dostępne będą przelewy wirtualnej waluty i jej wymiana - również transgraniczna, przetwarzanie płatności kryptowalutowych oraz inne usługi finansowe. To rozszerzenie oferty kryptowalutowej, bo jeszcze w sierpniu ubiegłego roku JPMorgan zaproponował swoim klientom możliwość inwestowania w kryptowalutowy fundusz New York Digital Investment Group, a jeszcze wcześniej bank zapewnił swoim klientom dostęp do funduszu Osprey Funds oraz czterech innych stworzonych przez Grayscale, czyli największego instytucjonalnego inwestora w bitcoina

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ciekawe sam prezes banku JP Morgan w otwarty sposób krytykuje bitcoina. Dlaczego zatem ta największa w USA instytucja bankowa nie odwraca się od waluty cyfrowej?

Odpowiedź wydaje się prosta, analitycy banku uznają, że są to aktywa wysokiej klasy i warto mieć je w swoim portfelu. Skąd zatem negatywne wypowiedzi płynące z sektora bankowego? Wydaje się, że jest to forma obrony przez atak – komentuje Marcin Wituś z Geco Capital OU.

Wiele banków bowiem staje przed oskarżeniami o udział w praniu brudnych pieniędzy, a to obrót gotówką jest najczęściej używaną formą zapłaty przy działalności przestępczej.

Natomiast technologia blockchain, na której opiera się cały sektor kryptowalut, jest całkowicie transparentna i daje każdemu możliwość śledzenia przepływu środków – dodaje Marcin Wituś z Geco Capital OU.

Świat krypto musi działać, ale będzie już tylko lepiej

Eksperci przekonują, że bitcoin jest bliski swojego kursowego dna, ale choćby Brad Garlinghouse dyrektor generalny Ripple, przewiduje, że branża kryptowalut może wyjść z trwającego kryzysu silniejsza. Aby nie pozostać gołosłownym, przedstawiciel firmy tworzącej rozwiązania dla biznesu kryptograficznego w tym system rozliczeń walut i przekazów pieniężnych w czasie rzeczywistym, podkreśla że zarządzający funduszami czy giełdami muszą nadal koncentrować się na przejrzystości, tworzeniu zaufania i współdziałać w budowaniu regulacji mających chronić inwestorów.

Mapę drogową takich działań wskazał na Texas Blockchain Summit, jednych z większych targów kryptowalutowych w USA, Lee Bratcher, prezes organizacji non-profit Texas Blockchain Council. Podczas swojego wystąpienia podkreślał potrzebę przestrzegania przez firmy kryptograficzne zestawu najlepszych praktyk, w tym powstrzymywania niewłaściwego mieszania pieniędzy klientów z innymi funduszami oraz umożliwiania sprawdzania w czasie rzeczywistym gotówki i innych rezerw. Mówił też, że warto zastanowić się nad przechowywaniem aktywów w bezpieczniejszy sposób, np. za pośrednictwem cyfrowego portfela niepołączonego z internetem, po to aby, zwiększyć ochronę przed włamaniami.

Podjęcie szeregu działań zabezpieczających kryptowaluty przed drastycznymi spadkami leży zarówno w interesie funduszy alternatywnych, jak i inwestorów, a nawet rządów narodowych, bo ograniczy się tym samym niepożądany czynnik niepokojów społecznych. Pozytywnie wpłynie też na kurs Bitcoina, który – jak wynika m.in. z historycznych analiz oraz oceny dzisiejszych działań inwestorskich – powinien już wkrótce zdecydowanie wzrosnąć. Szacuje się, że w 2024 roku przekroczy próg 150 tys. dolarów, czyli tym samym przebije rekordowy do tej pory pułap ponad dwukrotnie. Pierwsze symptomy znacznej poprawy będziemy jednak obserwować już 2023 roku – zaznacza Marcin Wituś z Geco Capital OU.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA