REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezerwy walutowe w końcu sierpnia 2022 z niewielkim wzrostem

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Rezerwy walutowe w Polsce w końcu sierpnia 2022 roku
Rezerwy walutowe w Polsce w końcu sierpnia 2022 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Narodowy Bank Polski poinformował o stanie aktywów rezerwowych w końcu sierpnia. To już piaty wzrost rezerw z rzędu.

Rezerwy walutowe w Polsce w końcu sierpnia 2022

Wyniosły one 155 135,9 mln EUR i tym samym okazały się o 998,4 mln EUR tj. 0,6% wyższe niż w końcu lipca i jednocześnie o 11 781,1 mln EUR tj. 8,2% wyższe niż przed rokiem. W sprawozdawczości prowadzonej w dolarach rezerwy wyniosły 154 824,7 mln USD tj. o 1,7% mniej niż przed miesiącem i równocześnie o 8,6% mniej niż przed rokiem.

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost rezerw w sierpniu nie jest zjawiskiem pewnym. W kilku ostatnich latach notowano tu tak silne wzrosty jak i silne spadki. Tegoroczny wzrost okazał się niewielki, zwłaszcza gdy porównać go do notowanego przed rokiem. Jednak jest to już piaty wzrost rezerw z rzędu. Pojawił się mimo bardzo trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej wywołanej agresją Rosji na Ukrainę.Roczna dynamika rezerw w sierpniu uległa zmniejszeniu do 8,2% z lipcowych 12,6%.

Wzrost poziomu rezerw w sierpniu był głównie pochodną zwiększenia się stanów w pozycji należności w walutach wymienialnych o 1 009,5 mln EUR
tj. 0,7%.
Niestety nie był to faktyczny napływ rezerw, a nawet był tu niewielki ich odpływ. Wzrost w tej pozycji został wzmocniony o około 0,8 pkt proc. efektami kursowymi (z obserwowanych 0,7 pkt). Wzmocnienie wyceny dolara względem euro (o 2,4%), zwiększało bowiem eurową wycenę aktywów denominowanych w dolarach. W sierpniu jeszcze jedna pozycja rezerw uległa zwiększeniu – transza rezerwowa w MFW o 28,6 mln EUR tj. 2,1%. Spadek miał miejsce w przypadku dwóch pozycji – wyceny złota monetarnego – o 34,5 mln EUR tj. 0,3% oraz SDR-ów o 5,2 mln EUR tj. 0,1%.

Notowane w sierpniu powiększenie rezerw było zbyt słabe by spowodować poprawę monitorowanych przez inwestorów międzynarodowych wskaźników, określanych jako „ostrzegające przed kryzysem walutowym”.

Rezerwy w końcu sierpnia pozwoliłyby na sfinansowanie 4,96 miesiąca importu towarów i usług (po lipcu 4,97), 36,1% podaży pieniądza (po lipcu 36,3%) oraz pokrywały zadłużenie zagraniczne w 47,0% (po lipcu 46,1%). Wszystkie z wymienionych wskaźników utrzymują się na dobrych poziomach. Oznacza to, iż niskie jest u nas ryzyko pojawienia się głębokiej utraty wartości przez złotego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rezerwy walutowe - prognoza

Prognozowany aktualnie stan rezerw walutowych dla końca roku 2022 to 161 893 mln EUR, wyższy niż w końcu 2021 o 10,4%. Rezerwy powinny wtedy pokrywać 4,93 miesiąca importu towarów i usług, 35,3% podaży pieniądza oraz 49,7% zadłużenia zagranicznego.

Rezerwy walutowe - prognoza

Rezerwy walutowe - prognoza

INFOR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA