REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022 r.

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Dane GUS o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022 roku
Dane GUS o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022. Przeciętne uposażenie uległo zwiększeniu o 155,28 PLN do 6554,87 PLN tj. o 2,4%.

Wzrost płac

Czerwiec zazwyczaj przynosi wzrost płac. Pojawiają się bowiem sezonowo w płacach liczne ruchome części wynagrodzeń jak premie i nagrody.

REKLAMA

Tegoroczny wzrost był mniejszy od typowego i mniejszy od oczekiwanego. Po części może on wynikać z mniejszej niż zakładano puli wypłat premii i nagród. Dodatkowo w czerwcowym rozliczeniu płac mogły słabiej niż w poprzednich miesiącach prezentować się wypłaty wszędzie tam, gdzie rozliczenie pracy jest akordowe – wyniki przemysłu w czerwcu okazały się mniej dynamiczne niż w poprzednich miesiącach.

Umiarkowany wynik czerwca może być też efektem coraz mniej aktywnego poszukiwania pracowników przez firmy – w tym również w drodze pozyskania pracowników z innych firm (za wyższe stawki).

Przeciętne uposażenie w czerwcu okazało się o 752,45 PLN i 13,0% wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy zmniejszyła się 13,5% w maju. Zatrudnienie w czerwcu okazało się o 5,1 tys. osób, tj. o 0,08% wyższe niż przed miesiącem i wyniosło 6496,79 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku zatrudnienie było wyższe o 137,4 tys. osób tj. o 2,16%.

Wzrost zatrudnienia

REKLAMA

Wzrost zatrudnienia w czerwcu jest zjawiskiem typowym. Firmy zwiększają zatrudnienie sezonowe, realizując zwiększoną produkcję. Tegoroczny wzrost był zbliżony do oczekiwanego i wyglądał zdecydowanie lepiej niż notowany w ubiegłym miesiącu nietypowy spadek zatrudnienia (-5,0 tys. osób). Jednocześnie tegoroczny wzrost okazał się zdecydowanie mniejszy od notowanego przed rokiem (+20,8 tys. osób).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roczna dynamika zatrudnienia w czerwcu uległa zmniejszeniu z dodatnich 2,42% w maju do dodatnich 2,16%. Poziom zatrudnienia, począwszy od stycznia br., jest już wyższy niż w okresie przed pandemicznym podczas gdy jeszcze w całym roku 2021 poziom zatrudnienia był niższy niż przed pandemią.

W lipcu płace są zazwyczaj nieco wyższe od czerwcowych. Widoczne wciąż są bowiem w nich ruchome części wynagrodzenia takie jak premie i nagrody. Wzrost w lipcu tego roku może sięgnąć 0,7% i będzie mniejszy od notowanego przed rokiem. W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac ulegnie obniżeniu z czerwcowych 13,0% do 12,8%.

W przypadku zatrudnienia po lipcu zazwyczaj oczekuje się wzrostów. W bieżącym jednak roku może być on minimalny ze względu na pesymistyczne oceny przyszłego stanu koniunktury (więc i zamówień do realizacji).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA