REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie rynek komputerów dla graczy

Rośnie rynek komputerów dla graczy
Rośnie rynek komputerów dla graczy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek komputerów gamingowych w Polsce odnotowuje wysokie wzrosty. Dane sprzedażowe za rok 2021 świadczą o prawdziwym boomie na stacjonarne komputery oraz laptopy dla graczy. Eksperci wskazują na dwie podstawowe przyczyny tego zjawiska - pandemia oraz słaba dostępność podzespołów do samodzielnego składania pecetów.

Rynek komputerów gamingowych. 16 mln Polaków to gracze

REKLAMA

Polska to jeden z najważniejszych rynków gamingowych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Według badań z raportu „The game industry of Poland” wykonanego przez PARP, w Polsce gra już ponad 16 mln osób. Analiza wskazuje też, że wartość krajowego rynku gamingowego to prawie 600 mln dolarów, co plasuje Polskę w trzeciej dziesiątce w zestawieniu światowym. Wspomniany raport był wykonany na początku pandemii COVID-19, stąd liczby te z pewnością jeszcze wzrosły. Wskazują na to pośrednio chociażby nowe studia rodzimego gamedevu, które zagościły na polskiej giełdzie. Obecnie jest tam notowanych około 70 spółek, przez co sektor ten jest coraz bardziej znaczącą częścią warszawskiego parkietu.

REKLAMA

Powyższe liczby najlepiej świadczą o tym, jak prężny stał się ten obszar gospodarki. A w co gramy? Według danych z zestawienia „W co grają, jak grają i czego oczekują polscy gracze?”, przygotowanego przez agencję analityczną Try Evidence, niesłabnącą popularnością cieszą się gry RPG, które lubi ponad 80% ankietowanych. Najmniej lubiane są gry sportowe i survival horrory. Najbardziej kojarzone tytuły to z kolei Call of Duty, Just Cause, Stronghold, Uncharted, The Last of Us i Wiedźmin.

PCet to podstawowy sprzęt w gamingu

We wspomnianym zestawieniu jako ważny element rozgrywki często wskazywane jest dobre poprowadzenie fabuły danej produkcji i jej oprawa graficzna. W tym drugim przypadku wysoka poprzeczka stoi także przed producentami komputerów gamingowych, którzy muszą przygotować taki sprzęt, by sprostał on najbardziej wymagającym produkcjom.

Choć rynek komputerów stacjonarnych i laptopów w Polsce spadł w ubiegłym roku ilościowo o 10% i wartościowo o 1%, to te same dane od GfK wskazują na ciągły wzrost sprzedaży sprzętu dla graczy. Najlepsze wyniki notują desktopy. W 2019 ilościowo stanowiły niecałe 30% sprzedanych modeli Rok później już ok. 35%, a minionym 2021 już 40% wszystkich komputerów to te stworzone z myślą o graczach. Ich wartość natomiast to aż 60% całego sprzedanego sprzętu!

Ile komputerów gamingowych sprzedaje się w Polsce?

Największą popularnością wśród gamingowych komputerów stacjonarnych cieszył się Acer, który odnotował sprzedaż w tej kategorii na poziomie prawie 10 000 sztuk! Oznacza, że co piąty gracz w Polsce kupił jeden z modeli tego producenta. Tym samym uzyskał on 18% udział w rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Miniony rok był dla nas rekordowy w kontekście sprzedaży desktopów dla graczy - mówi Karol Szudzik, Gaming Business Manager w Acer Polska.

- Co piąty sprzedany gamingowy pecet nosił logo Acer lub Predator, co jest dowodem ogromnego zaufania wśród tych odbiorców i najlepiej świadczy o jakości naszych produktów. Na naszym rodzimym rynku, zdominowanym przez lokalnych producentów, gdzie dla wielu zapalonych geeków liczą się przede wszystkim komputery składane samodzielnie, gotowe rozwiązania nie miały łatwo. Jednak w ostatnich latach, ze względu na utrudniony dostęp do komponentów i podzespołów, nawet ci najbardziej zapaleni gracze coraz chętniej wybierają gotowe rozwiązania. Dzięki bliskiej kooperacji z naszym teamem z regionu EMEA mogliśmy odpowiedzieć świetną dostępnością urządzeń u naszych partnerów handlowych. To z kolei pozwoliło sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu graczy na sprzęt - wyjaśnia ekspert rynku gamingowego, Karol Szudzik.

Komputery gamingowe - czy obecny 2022 rok będzie jeszcze lepszy?

A skoro już mowa o przyszłości, to w przypadku rynku pecetów gamingowych najbliższy rok również zapowiada się interesująco. Nadal nie wszystkie serwisy mają odpowiednią dostępność części, co wpłynie na popyt kompletnych zestawów PC. Kolejny ważny punkt to nadchodzące wielkimi krokami modele z najnowszą, 12. generacją procesorów. W efekcie ten rok zapowiada się równie dobrze lub nawet jeszcze lepiej niż ten poprzedni, co potwierdzają także prognozy ekspertów. Ich zdaniem na rynku gamingowych pecetów widać jeszcze spore pole do wzrostów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA