REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorczość wśród Polek

REKLAMA

Z badań przeprowadzonych przez Gfk na życzenie Amway, aż 64% Polek ma pozytywny stosunek do samozatrudnienia. Co trzecia kobieta posiadająca dzieci potrafi wyobrazić sobie rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy.

Amway Polska, wraz z Centrum Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ludwika Maksymilina w Monachium oraz międzynarodowym instytutem badawczym GfK , przygotowali specjalną edycję raportu na temat przedsiębiorczości w Europie, która skupia się na przedsiębiorczości kobiet. Jego rezultaty posłużą jako punkt wyjściowy do dyskusji w trakcie Kongresu Kobiet.

REKLAMA

REKLAMA

 - Chcemy pokazać niekwestionowane zalety prowadzenia własnej firmy, takie jak możliwość samodzielnego regulowania czasu pracy, niezależność, czy też poświecenie więcej czasu bliskim. Jednak przede wszystkim, sądzę że powinnyśmy skupić się na możliwych rozwiązaniach problemów, które stoją na drodze kobiet do prowadzenia własnych firm. - powiedziała Anna Pietrzak, Dyrektor Naczelny Amway Polska.

Z raportu wynika, że ważnym bodźcem prowadzenia własnej działalności gospodarczej są: samorealizacja i możliwość realizacji własnych pomysłów. Aż jedna trzecia polskich kobiet (36%) zgadza się, że są to pozytywne aspekty prowadzenia własnej firmy. Relatywnie wysoki wskaźnik pozytywnego nastawienia do idei otwarcia własnej firmy wśród Polek (64%) jest jednak wciąż jednym z niższych  w Europie. Ponadto potencjał przedsiębiorczości istniejący wśród Polaków  nie jest w ciąż dostatecznie aktywny, gdyż zaledwie 6% pracuje na własny rachunek. Tym niemniej aż 35% Polek jest w stanie w praktyce wyobrazić sobie otwarcie własnej firmy  rozważyć taką możliwość.

Wykres 1: Zgoda z twierdzeniem „Wyobrażam sobie prowadzenie własnej firmy”

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony można powiedzieć, że tylko 35% Polek  bierze to pod uwagę. Dlaczego, pomimo wielu zalet tego rozwiązania, nie decydują się na to?

Jak wynika z raportu barierą nie jest niechęć wobec podejmowania wyzwań związanych z prowadzeniem własnej działalności. Przeszkodą nie jest również posiadanie dzieci. W tej grupie docelowej potencjał przedsiębiorczości jest na wysokim poziomie:

•    40% kobiet posiadających dzieci twierdzi, że powodem dla prowadzenia własnej firmy jest możliwość "lepszego zrównoważenia życia rodzinnego, zawodowego i czasu wolnego" oraz

•    34% kobiet z dziećmi może sobie wyobrazić rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy.

Przeszkodą najczęściej wskazywaną przez Polki jest niepewność odnośnie posiadania odpowiedniej wiedzy i brak informacji o dostępności szkoleń biznesowych dla osób chcących stworzyć własną firmę. Wyniki pokazują również, że prawie co druga kobieta (47%) w Polsce nie czuje się wystarczająco przygotowana do prowadzenia własnej firmy! Są to bariery strukturalne, które mogą zostać rozwiązane przez rządzących.

 Wykres 2: Przeszkody w otwarciu własnej firmy

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA