REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary za brak kasy fiskalnej - ruszyły kontrole w miejscowościach turystycznych

Szymborska-Sutton Agata

REKLAMA

Prowadzisz sezonową działalność powiązaną z okresem wakacyjnym? Licz się z kontrolą fiskusa. Właśnie rozpoczęła się akcja „Weź paragon” - od lipca do końca sierpnia urzędnicy skarbowi będą sprawdzać, jak przedsiębiorcy w miejscowościach turystycznych wywiązują się z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Za niewydanie klientowi paragonu grozi minimum kilkaset złotych kary.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność sezonową mają takie same obowiązki w zakresie stosowania kasy fiskalnej jak pozostałe firmy - jeśli dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (oraz rolników ryczałtowych), zobowiązani są do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących. Innymi słowy - nawet przy stoiskach otwieranych na kilka miesięcy czy handlu obwoźnym powinni zarejestrować transakcję sprzedaży na kasie i każdemu klientowi wydać paragon.

REKLAMA

Jest zwolnienie, ale nie dla wszystkich

Część przedsiębiorców może skorzystać ze zwolnienia na przykład z tytułu obrotów - osoby dopiero rozpoczynające działalność nie muszą stosować kasy fiskalnej do momentu, kiedy ich obroty na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekraczają 20 tys. zł, natomiast pozostałe firmy obowiązuje limit 40 tys. złotych. Należy jednak pamiętać, że niektórych rodzajów działalności to zwolnienie nie dotyczy - nie mogą z niego skorzystać  między innymi przedsiębiorcy zajmujący się przewozem osób i ładunków czy dostawą wyrobów tytoniowych lub alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1.2%. Osoby prowadzące taką działalność muszą mieć kasy bez względu na wielkość obrotów.

Kontrola głównie w miejscowościach turystycznych

Zakup kasy fiskalnej jest dosyć kosztowny - wiąże się z wydatkiem od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w przypadku droższych wersji urządzenia - dlatego część przedsiębiorców, szczególnie tych uruchamiających biznes tylko na określony czas w roku, może kusić działalność w szarej strefie. Stąd akcja administracji skarbowej „Weź paragon”, choć ma być prowadzona przez najbliższe dwa miesiące w całej Polsce, szczególnie dotyczyć będzie miejscowości wypoczynkowych, gdzie obserwowany jest wzmożony ruch turystyczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mandat lub sprawa w sądzie

W jaki sposób będzie przebiegała kontrola? Przedstawiciele urzędów skarbowych i urzędów kontroli skarbowej będą dyskretnie obserwować transakcje sprzedaży. Jeśli zauważą, że sprzedający nie wydał paragonu lub nie zarejestrował sprzedaży na kasie, mogą wypisać mandat (zazwyczaj minimum kilkaset złotych). Wobec osób, które go nie przyjmą, sprawa może skończyć się w sądzie. Jeśli sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej nie ma tylko charakteru incydentalnego (np. przedsiębiorca zobowiązany do używania kasy w ogóle jej nie posiada), może zostać zakwalifikowana jako przestępstwo skarbowe, zagrożone karą grzywny do 180 stawek dziennych (najniższa stawka to 50 zł, najwyższa to 20 tys. zł).

Kolejna już akcja administracji skarbowej „Weź paragon” ma przebiegać dwutorowo:  kontrolom przedsiębiorców będzie towarzyszyć kampania informacyjno-edukacyjna dla klientów.

Agata Szymborska-Sutton

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

REKLAMA