| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość odliczenia VAT od zakupu auta z kratką

Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość odliczenia VAT od zakupu auta z kratką

Samochód używany do prowadzenia działalności gospodarczej należy traktować tak samo jak narzędzie pracy, a więc powinna istnieć możliwość odliczenia podatku VAT od jego zakupu.

Konfederacja Pracodawców Polskich przygotowała swoje stanowisko do projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Zaproponowała w nim wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od nabycia pojazdu używanego do prowadzenia działalności, a także od paliwa. Obecnie bowiem nieczytelne i niestabilne ustawodawstwo w zakresie możliwości lub nie odliczania podatku VAT od tzw. samochodów z kratką stanowi istotną barierę dla wielu przedsiębiorców.


Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku nabycia, najmu, dzierżawy, leasingu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku należnego z tytułu sprzedaży, od raty lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Przy czym kwota odliczonego podatku nie może przekroczyć 6 tys. zł. Limit ten nie obowiązuje w przypadku nabycia samochodu wielozadaniowych, vanów, samochodów mających jeden rząd siedzeń oddzielonych od części przeznaczonej do przewożenia ładunków ścianą lub przegrodą.


Istotne znaczenie w tym zakresie ma wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie „Magoora”. Skutkuje on tym, że wszystkie zmiany w polskim prawie dotyczące VAT, wprowadzone po dniu 30 kwietnia 2004 r., które pogorszyły sytuację podatnika, w szczególności w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od paliwa wykorzystywanego do pojazdów użytkowanych do działalności opodatkowanej, zostały wprowadzone z naruszeniem obowiązujących aktów prawnych odnoszących się do podatku VAT. Niestety polski ustawodawca mimo wyroku ETS, nie przeprowadził nowelizacji ustawy od towarów i usług.


KPP proponuje umieszczenie w projekcie ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, zapisu mówiącego o skreśleniu w ustawie o podatku od towarów i usług art. 86 ustępów 3 do 7a. Bowiem korzystne i czytelne dla przedsiębiorców unormowania pozwolą w dłuższej perspektywie zwiększyć popyt na samochody i dzięki temu ponownie zwiększyć dochody z tytułu możliwości odliczenia podatku VAT od aut z kratką oraz od paliwa.


Zdaniem KPP proponowany zapis umożliwi zniesienie istotnej bariery dla przedsiębiorców i  przyczyni się do równego traktowanie wszystkich podmiotów, niezależnie od tego co jest ich narzędziem pracy. Przejrzyste i jednolite prawo pomoże przede wszystkim małym przedsiębiorcom na szybszy rozwój oraz ograniczy nierynkowe zachowania konsumentów, którzy intensyfikują lub ograniczają popyt na samochody w zależności od zapowiadanych zmian prawnych w ustawie o VAT. Umożliwi to racjonalne planowanie rozwoju działalności gospodarczej w Polsce.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »