reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość odliczenia VAT od zakupu auta z kratką

Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość odliczenia VAT od zakupu auta z kratką

Samochód używany do prowadzenia działalności gospodarczej należy traktować tak samo jak narzędzie pracy, a więc powinna istnieć możliwość odliczenia podatku VAT od jego zakupu.

Konfederacja Pracodawców Polskich przygotowała swoje stanowisko do projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Zaproponowała w nim wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od nabycia pojazdu używanego do prowadzenia działalności, a także od paliwa. Obecnie bowiem nieczytelne i niestabilne ustawodawstwo w zakresie możliwości lub nie odliczania podatku VAT od tzw. samochodów z kratką stanowi istotną barierę dla wielu przedsiębiorców.


Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku nabycia, najmu, dzierżawy, leasingu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku należnego z tytułu sprzedaży, od raty lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Przy czym kwota odliczonego podatku nie może przekroczyć 6 tys. zł. Limit ten nie obowiązuje w przypadku nabycia samochodu wielozadaniowych, vanów, samochodów mających jeden rząd siedzeń oddzielonych od części przeznaczonej do przewożenia ładunków ścianą lub przegrodą.


Istotne znaczenie w tym zakresie ma wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie „Magoora”. Skutkuje on tym, że wszystkie zmiany w polskim prawie dotyczące VAT, wprowadzone po dniu 30 kwietnia 2004 r., które pogorszyły sytuację podatnika, w szczególności w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od paliwa wykorzystywanego do pojazdów użytkowanych do działalności opodatkowanej, zostały wprowadzone z naruszeniem obowiązujących aktów prawnych odnoszących się do podatku VAT. Niestety polski ustawodawca mimo wyroku ETS, nie przeprowadził nowelizacji ustawy od towarów i usług.


KPP proponuje umieszczenie w projekcie ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, zapisu mówiącego o skreśleniu w ustawie o podatku od towarów i usług art. 86 ustępów 3 do 7a. Bowiem korzystne i czytelne dla przedsiębiorców unormowania pozwolą w dłuższej perspektywie zwiększyć popyt na samochody i dzięki temu ponownie zwiększyć dochody z tytułu możliwości odliczenia podatku VAT od aut z kratką oraz od paliwa.


Zdaniem KPP proponowany zapis umożliwi zniesienie istotnej bariery dla przedsiębiorców i  przyczyni się do równego traktowanie wszystkich podmiotów, niezależnie od tego co jest ich narzędziem pracy. Przejrzyste i jednolite prawo pomoże przede wszystkim małym przedsiębiorcom na szybszy rozwój oraz ograniczy nierynkowe zachowania konsumentów, którzy intensyfikują lub ograniczają popyt na samochody w zależności od zapowiadanych zmian prawnych w ustawie o VAT. Umożliwi to racjonalne planowanie rozwoju działalności gospodarczej w Polsce.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Źródło:

kpp.org.pl
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama