REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 stycznia 2010 r. zmienią się formularze i kody ubezpieczeniowe

Joanna Kalinowska
Beata Wróblewska

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. Wprowadza ono istotne zmiany w zasadach wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych. Zmienią się zarówno wzory druków ubezpieczeniowych (zgłoszeniowych i rozliczeniowych), jak i kody wykorzystywane do ich wypełnienia.

Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentów ubezpieczeniowych zawiera 18 załączników. Pierwszych 16 załączników to zaktualizowane wzory dotychczas stosowanych dokumentów ubezpieczeniowych. Zostały w nich wprowadzone zmiany polegające na likwidacji niepotrzebnych pól, które nie były brane pod uwagę przy weryfikacji dokumentów przez ZUS. Powodem zmian było również umożliwienie prawidłowego sporządzania dokumentów po wejściu w życie przepisów, które wprowadziły m.in.:

REKLAMA

• obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego wszystkich zleceniobiorców podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od 1 stycznia 2010 r.,

• obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników pracujących w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze od 1 stycznia 2010 r.,

• możliwość zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej (od 20 września 2008 r.).

REKLAMA

Załącznik nr 17 do nowego rozporządzenia w sprawie dokumentów ubezpieczeniowych to wzór nowego dokumentu o symbolu ZUS ZSWA, który będzie służył do zgłoszenia lub korekty danych osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatni, 18. załącznik do nowego rozporządzenia zawiera kody wykorzystywane do wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych. Zmiany w tym załączniku dotyczą przede wszystkim kodów tytułu ubezpieczenia. Część z dotychczas stosowanych przestanie bowiem obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., a część zmieni swój opis. Przedstawiamy zestawienie zmian w kodach.

Zmiany w kodach tytułu ubezpieczenia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nowe rozporządzenie wprowadza nowe kody przyczyny wyrejestrowania w związku z zawieszeniem wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej:

• kod 210 - z którym będzie trzeba wyrejestrować płatnika składek,

• kod 700 - z którym płatnik będzie wyrejestrowywał ubezpieczonego.

W nowym rozporządzeniu nie ma ponadto części XIII, która określała „Kod choroby”. Takiego kodu nie wykazuje się już bowiem w ZUS RSA.

Od kiedy nowe druki

W styczniu 2010 r. ZUS udostępni nową wersję programu Płatnik, która będzie uwzględniać zmiany wprowadzone rozporządzeniem w sprawie dokumentów i kodów ubezpieczeniowych. Nowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych należy stosować od 1 stycznia 2010 r. Jedynie przy rozliczaniu w styczniu 2010 r. składek za grudzień 2009 r. można korzystać z obecnie obowiązującej wersji programu Płatnik (7.03.001 lub 7.03.002).

Ważne!

Składki za grudzień 2009 r. można rozliczyć na drukach obowiązujących do końca 2009 r., w dotychczasowej wersji programu Płatnik.

Płatnicy składek, którzy składają w ZUS dokumenty ubezpieczeniowe w formie papierowej (tj. rozliczają składki za nie więcej niż 5 ubezpieczonych), mogą korzystać z dotychczasowych formularzy do czasu wyczerpania ich zapasów - poza drukami ZUS RSA i ZUS DRA. Dotychczasowe druki ZUS RSA i ZUS DRA mogą wykorzystać wyłącznie do rozliczenia składek i świadczeń za grudzień 2009 r. w styczniu 2010 r. Płatnicy ci będą ponadto mogli składać dokumenty rozliczeniowe zarówno na formularzach udostępnianych przez ZUS, jak i na wydrukach tych formularzy udostępnionych przez ZUS na stronie internetowej.

Konieczna weryfikacja numerów PESEL

Począwszy od 1 stycznia 2010 r. wszystkie dokumenty sporządzone za ubezpieczonego będącego obywatelem Polski muszą zawierać prawidłowy numer PESEL. Brak bądź niepoprawny numer PESEL uniemożliwi przekazanie dokumentu do ZUS.

Niemożliwe będzie również wysłanie dokumentu ZUS ZCNA, który będzie zawierał:

• PESEL członka rodziny zgłaszanego do ubezpieczenia zdrowotnego taki sam jak PESEL osoby zgłaszającej tego członka rodziny do ubezpieczenia, oraz

• zgłoszenie bądź wyrejestrowanie więcej niż jednego członka rodziny z tym samym numerem PESEL.

W związku z tym płatnicy, w celu uniknięcia problemów z wysyłką dokumentów do ZUS, powinni uzupełnić kartoteki ubezpieczonych w programie Płatnik o poprawny nr PESEL oraz zweryfikować kartoteki ubezpieczonych do końca grudnia 2009 r.

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów - Dz.U. Nr 186, poz. 1444

• art. 35-39 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych - Dz.U. Nr 237, poz. 1656

• art. 12 i 36a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 71, poz. 609

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA