REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki znów chcą finansować centra handlowe

Patrycja Otto
Patrycja Otto

REKLAMA

Polski rynek handlowy powoli otwiera się na nowe inwestycje. Ich skala jest jednak zbyt mała, by uratować go przed spadkiem podaży nowoczesnej powierzchni. Przez ostatni rok więcej projektów zostało zawieszonych niż rozpoczętych.

Powodem ożywienia w trzecim kwartale jest wznowienie realizacji niektórych projektów. Analitycy Cushman&Wakefield twierdzą jednak, że to za mało, by zmienić obraz całego rynku. Nadal można spodziewać się znacznego zmniejszenia podaży na rynku centrów handlowych po 2010 r., a tym samym wzrostu czynszów za wynajem powierzchni.

REKLAMA

Ożywienie jest przede wszystkim zasługą firmy Mayland Real Estate, która - jak dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna” - planuje kolejne inwestycje poza trzema, o których poinformowała przed tygodniem. Wówczas deweloper ogłosił, że planuje realizację centrów handlowych w Słupsku, Krakowie i Szczecinie o łącznej powierzchni

ponad 100 tys. mkw. Obiekty zostaną oddane do użytku między 2011 a 2012 rokiem.

REKLAMA

- W 2010 r. ma ruszyć natomiast rozbudowa o 10 tys. mkw. centrum Karolinka w Opolu. Poza tym w przygotowaniu jest trzecia faza rozbudowy centrum Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Obecnie trwają prace nad drugim etapem. Nową powierzchnię zajmie hipermarket OBI - wyjaśnia Anna Skrocka z Mayland Real Estate.

Uruchomienie nowej inwestycji przewiduje też firma ECE Projektmanagement Polska. - Prowadzimy obecnie bardzo zaawansowane rozmowy z instytucjami finansowymi w sprawie skredytowania jednego z naszych projektów. Chodzi o centrum handlowe Kaskada w Szczecinie. Wszystko jest na dobrej drodze, dlatego niewykluczone, że projekt ruszy na początku 2010 roku - mówi Dominika Krzyżanowska-Kidała z ECE Projektmanagement Polska. Dodaje, że w planach firma ma jeszcze budowę kilku centrów handlowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli deweloperowi uda się pozyskać kredyty, będzie to znaczyło, że bariera w postaci braku finansowania przez instytucje zewnętrzne została przełamana.

REKLAMA

Eksperci przypominają, że od 12 miesięcy żaden nowy projekt w Polsce nie otrzymał wsparcia finansowego. Kredyty były jedynie przydzielane na rozbudowę istniejących już obiektów. 100 mln euro od Banku Eurohypo otrzymała firma Echo Investment na wykonanie prac w Galerii Echo. - To był pierwszy symptom świadczący o zmianach zachodzących na rynku finansowym. Obecnie zakładamy rozbudowę kolejnych czterech centrów handlowych oraz budowę czterech nowych obiektów - wyjaśnia Wojciech Gepner z Echo Investment.

To, że banki zaczęły patrzeć łaskawszym okiem na projekty, nie przełożyło się na złagodzenie wymagań wobec nich. Inwestorzy nadal muszą dysponować wkładem własnym na poziomie kilkudziesięciu procent oraz legitymować się podpisaniem umów najmu na 50-60 proc. powierzchni w planowanym centrum handlowym.

 

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deregulacja przepisów: przedsiębiorcy wyliczają 15 punktów dla premiera i Rafała Brzoski [Deregulacyjna piętnastka]

Deregulacja przepisów leży w interesie przedsiębiorców. Eksperci Północnej Izby Gospodarczej wyliczają 15 punktów dla premiera Donalda Tuska i Rafała Brzoski. Postulaty przedsiębiorców nazwano "Deregulacyjną piętnastką".

Dyrektywa drugiej szansy. Jak może pomóc przedsiębiorcom w kryzysie finansowym [WYWIAD]

Czym jest dyrektywa drugiej szansy? Jak może pomóc firmom, będącym w trudnej sytuacji finansowej? Kiedy nowe przepisy wchodzą w życie? Rozmawiamy z Patrykiem Kruczkiem, adwokatem i doradcą restrukturyzacyjnym z kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Kiedy jest odpowiedni czas na windykację należności? Nie czekaj zbyt długo

Płynność finansowa to podstawa skutecznego zarządzania firmą. Kiedy zatem rozpocząć windykację należności? Okazuje się, że nie można czekać zbyt długo. Co trzeba wziąć pod uwagę? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Podpowiadamy.

Człowiek ponad algorytmy. Czyli rola umiejętności miękkich w świecie automatyzacji

W miarę jak automatyzacja i sztuczna inteligencja zmieniają całe branże, firmy i miejsca pracy – umiejętności miękkie postrzegane jako jedyna rzecz, której maszyny nie mogą zastąpić, stają się absolutnie niezbędne. Które zatem z kompetencji będą szczególnie cenione przez pracodawców i mogą zadecydować o przewadze konkurencyjnej w 2025 r.?

REKLAMA

ZUS: Zmiany w składce zdrowotnej. Jak skorzystają przedsiębiorcy?

Od nowego roku zmieniły się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, kto skorzysta z nowych przepisów i kiedy pierwsze płatności według nowych zasad.

Piękny umysł. Wiedza o mózgu w analizie preferencji zachowań i postaw człowieka

W dzisiejszym świecie, w którym wiedza neuronaukowa jest coraz bardziej dostępna, a tematyczne publikacje wychodzą poza ramę dyskursu naukowego i pisane są przystępnym językiem, wiedza o mózgu staje się niebywale wartościowym obszarem do codziennego wykorzystania. Warto, aby sięgali po nią również ci, którzy wspierają wzrost ludzi w biznesie i rozwoju indywidualnym.

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP)

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Wnioski można składać do 10 marca 2025 r. Gdzie złożyć wniosek? Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Co podlega dofinansowaniu?

Potrzebna pilna decyzja, bo można dużo zyskać lub stracić na podatku, termin 20 lutego

Przedsiębiorcy mogą co roku korzystać z innej – jednej z trzech możliwych – form podatku dochodowego od przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Poza wysokością samego podatku, jaki trzeba będzie zapłacić, teraz forma opodatkowania wpływa również na wysokość obciążeń z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA

Raportowanie ESG: jak się przygotować, wdrażanie, wady i zalety. Czy czekają nas zmiany? [WYWIAD]

Raportowanie ESG: jak firma powinna się przygotować? Czym jest ESG? Jak wdrożyć system ESG w firmie. Czy ESG jest potrzebne? Jak ESG wpływa na rynek pracy? Jakie są wady i zalety ESG? Co należałoby zmienić w przepisach stanowiących o ESG?

Zarządzanie kryzysowe czyli jak przetrwać biznesowy sztorm - wskazówki, przykłady, inspiracje

Załóżmy, że jako kapitan statku (CEO) niespodziewanie napotykasz gwałtowny sztorm (sytuację kryzysową lub problemową). Bez odpowiednich narzędzi nawigacyjnych, takich jak mapa, kompas czy plan awaryjny, Twoje szanse na bezpieczne dotarcie do portu znacząco maleją. Ryzykujesz nawet sam fakt przetrwania. W świecie biznesu takim zestawem narzędzi jest Księga Komunikacji Kryzysowej – kluczowy element, który każda firma, niezależnie od jej wielkości czy branży, powinna mieć zawsze pod ręką.

REKLAMA