REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie firmy optymistycznie patrzą w przyszłość

REKLAMA

Zarządy polskich firm są przekonane, że najbliższe miesiące będą korzystne dla ich przedsiębiorstw. Jednak ich optymizm wynika tylko z tego, że sytuacja gospodarcza w innych krajach europejskich jest gorsza niż w Polsce - to główny wniosek z opublikowanego raportu firmy doradczej Deloitte.

W badaniu przeprowadzonym na przełomie lipca i sierpnia wzięli udział prezesi lub dyrektorzy finansowi przedsiębiorstw z sześciu krajów: Polski, Czech, Chorwacji, Rumunii, Słowacji i Węgier.

REKLAMA

Jak wynika z raportu podsumowującego badanie, ponad połowa polskich respondentów spodziewa się, że w nadchodzącym półroczu ogólne warunki gospodarcze poprawią się; trzy czwarte pozytywnie ocenia perspektywy finansowe swoich przedsiębiorstw. Ponad 70 proc. nie widzi problemów z dostępnością do kredytów bankowych dla firmy.

REKLAMA

Podobny optymizm polscy menedżerowie przejawiają w innych dziedzinach. Prawie 80 proc. z nich nie przewiduje problemów ze ściąganiem należności od dłużników firmy, niecałe 75 proc. zakłada wzrost sprzedaży, a ponad 60 proc. planuje wprowadzenie na rynek nowych produktów lub usług.

Tak dobrych wyników nie zanotowano w żadnym innym kraju objętym badaniem. "Można powiedzieć, że polskie firmy są zadowolone z sytuacji, bo w innych krajach jest gorzej. Ale to nie znaczy, że jest ona dobra" - podkreślił wiceprezes Deloitte Rafał Antczak.

Jak zauważyli autorzy raportu, optymizm respondentów nie przekłada się na plany rozwinięcia działalności ich przedsiębiorstw. Zaledwie 14 proc. z nich planuje zwiększenie zatrudnienia, a jedna czwarta przyznaje, że raczej będzie zwalniać pracowników. Inwestować będzie co trzecie przedsiębiorstwo. Polskie firmy nie przygotowują się też do fuzji ani przejęć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prawie 42 proc. respondentów uważa, że firma może łatwo uzyskać grant z Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest ponad 44 proc. Autorzy raportu podkreślają, że łatwiej będzie otrzymać unijne wsparcie małym i średnim przedsiębiorstwom niż dużym, ponieważ Komisja Europejska tak podzieliła pieniądze, by wspierać mniejsze firmy.

We wszystkich krajach, gdzie przeprowadzono badania, respondenci źle oceniali otoczenie prawne, w których działają firmy. W Polsce 28,6 proc. badanych powiedziało, że prawo w najbliższych miesiącach będzie bardziej restrykcyjne, a 61 proc. założyło, że zostanie bez zmian. "Te wyniki rozczarowują. Nie ma nic prostszego w kryzysie niż zmieniać regulacje dla firm. To nic nie kosztuje, a wymaga tylko dobrych chęci. Tymczasem system podatkowy w Polsce jest coraz bardziej skomplikowany i uciążliwy" - powiedział Antczak.

Dodał, że polskie firmy są na razie nastawione na trwanie, a nie rozwój. Jego zdaniem wiedzę o tym, czego można się w polskiej gospodarce działo w przyszłym roku, dadzą dopiero dane za trzeci kwartał.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA