reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Marketing społeczny bije rekordy popularności wśród firm w sieci

Marketing społeczny bije rekordy popularności wśród firm w sieci

WoMM czy buzz to niektóre z internetowych strategii, które można z powodzeniem zastosować samemu, bez żadnych kosztów.


W przeciwieństwie do tradycyjnego marketingu nowe taktyki marketingowe, które pojawiają w ostatnich latach w internecie, potrafią generować o wiele większe zyski, przy mniejszym nakładzie środków. Powód to mała wiedza przedsiębiorców o tych strategiach - co zapewne ulegnie z czasem zmianie - oraz ich cena. Dwie pierwsze opisane poniżej metody można z powodzeniem wdrażać w firmie bez żadnych wydatków.

Marketing na portalach społecznościowych (social media marketing) takich jak Nasza Klasa, GoldenLine lub Facebook stanowi jedną z najbardziej efektywnych nowych form marketingu dla coraz szerszej liczby firm. W większości przypadków promocja na nich polega na udzielaniu się w istniejących grupach i/lub tworzeniu swoich własnych społeczności - choć istnieje też możliwość wyświetlania banerów i reklam. Kluczem do sukcesu jest jednak długotrwała praca, regularne wpisywanie nowych treści, udzielanie się w dyskusjach i dzielenie się, adekwatną dla zainteresowanej grupy wiedzą. Ujemna strona to to, że nie można liczyć na szybki zarobek. Wiele zależy też od tego, czy reklamowana w ten sposób firma posiada brand, wokół którego może skupić grupę internautów. Aktualnie niewielu właścicieli małych firm zleca taką formę marketingu agencjom.

Tzw. WoMM czy buzz marketing sprowadza się do wpisywania postów na forach. Marketing szeptany, bo o nim mowa, to umiejętność strategicznego uczestnictwa w rozmowie, która toczy się w sieci (choć może on mieć też miejsce poza internetem). Aby do niej przystąpić, nie wystarczy wpaść na chwilę i napisać: Nasz sklep jest super. Polecam! Internauci potrafią wyczuć autoreklamę w każdym, nawet najdrobniejszym niuansie, automatycznie dyskredytując tego typu post. Droga do efektywnego marketingu szeptanego polega na budowaniu zaufania. Często, aby polecić swoje własne produkty lub serwis, trzeba najpierw wykonać kilka postów niezwiązanych z firmą, ale wnoszących coś wartościowego do dyskusji. Większość firm ma jednak problemy z przełożeniem tego rodzaju marketingu na bezpośrednią i szybką sprzedaż. Służy on bardziej do budowania zaufania, marki i wizerunku eksperta w danej dziedzinie - niewątpliwie pożądane wartości, które przekładają się na sprzedaż w długoterminowej perspektywie. Wiarygodność marketingu szeptanego będzie z czasem maleć. Już teraz badania przeprowadzone przez Gemius pokazują, iż 30 proc. użytkowników potrafi bezbłędnie wyłowić informacje umieszczane przez firmy i agencje. Marketing szeptany jest też żmudny i czasochłonny, co sprawia, iż w większości przypadków firmy zlecają go zewnętrznym agencjom.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama