| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Znikną auta z kratką?

Znikną auta z kratką?

Firmy w ograniczonym zakresie będą mogły skorzystać z odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów osobowych. Zawieszona na 3 lata ma zostać możliwość odliczania VAT od paliwa.

Ministerstwo Finansów poinformowało o zamiarze wprowadzenia zmian w ustawie o VAT. Nowe przepisy mają obowiązywać czasowo, od początku 2010 do końca 2012 roku.


Przy zakupie samochodu o masie do 3,5 tony firma będzie mogła odliczyć 60 proc. zawartego w cenie podatku VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł. Ponadto resort planuje znieść możliwość odliczenia VAT od zakupionego paliwa dla wszystkich samochodów o masie do 3,5 t.


Z takimi rozwiązaniami nie zgadza się Konfederacja Pracodawców Polskich. KPP uważa, iż jest to sprzeczne z zasadą neutralności VAT dla przedsiębiorców oraz nie jest zgodne  z prawem wspólnotowym.


Zasada neutralności VAT dla podatników jest jednym z fundamentów systemu podatku od towarów i usług. Zdaniem KPP VAT powinien być dla przedsiębiorców neutralny, tzn. nie powinien stanowić dla nich obciążenia finansowego. Natomiast resort finansów dopuszcza możliwość ograniczenia lub wyłączenie prawa do odliczania niektórych towarów lub usług na czas złej koniunktury gospodarczej.


- Zastosowanie wyłączenia lub ograniczenie nie może być podyktowane jedynie interesem państwa w czasie spowolnienia gospodarczego - uważa Andrzej Ambroziak ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. Proponowane rozwiązanie nie będzie korzystne ani dla przedsiębiorców, ani dla branży motoryzacyjnej, tym bardziej, że inne kraje europejskie w czasie kryzysu wspierają swoje sektory motoryzacyjne.


KPP proponuje zmianę systemową - dobrą na czas koniunktury oraz na czas spowolnienia gospodarczego. Pierwszym z rozwiązań byłoby pełne odliczenie podatku naliczonego i opodatkowanie wykorzystania samochodów osobowych dla celów prywatnych. Takie rozwiązanie poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz zachęci do kupowania nowych aut.

mojafirma.infor.pl/KPP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK