REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utworzenie PPE może rekompensować obniżki pensji

Marcin Jaworski

REKLAMA

Instytucje prowadzące pracownicze programy emerytalne spodziewają się, że przedsiębiorcy będą zawieszali opłacanie składek. Starają się wykazywać, że utworzenie PPE może być rekompensatą za obniżki płac.

Mimo kryzysu instytucje finansowe prowadzące pracownicze programy emerytalne nie spodziewają się, że pracodawcy będą likwidować programy, ale przygotowują się na zawieszanie opłacania składek. Skalę tego zjawiska będzie jednak zmniejszał fakt, że adresatem programów są głównie większe, bardziej stabilne firmy.

REKLAMA

- Swoją ofertę kierujemy do pracodawców, którzy nie są podatni na obecne zjawiska gospodarcze. Są przecież branże, gdzie płace nadal rosną - mówi Przemysław Gawlak, kierownik wydziału PPE w TU Allianz Życie.

Spodziewa się, że w niektórych programach składka będzie zawieszana.

- Dziś nie widać, aby kryzys powodował decyzje pracodawców o zaprzestaniu finansowania składki podstawowej dla pracowników ani likwidacji programu - mówi Anna Kwiatkowska, dyrektor w PZU Życie.

REKLAMA

Jej firma zarządza 521 PPE, w 2008 roku przybyło 11 programów, a zamknięto osiem. Z zawieszenia składek skorzystało sześciu pracodawców, jeden ograniczył wysokość składki. W 2008 roku składkę podstawową podniosło pięciu pracodawców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zakładając, że sytuacja gospodarcza nie ulegnie znaczącemu pogorszeniu, oczekujemy, że w tym roku nie będzie wzrostu rezygnacji z PPE. Spodziewamy się jednak zwiększonego korzystania z opcji zawieszenia składki - mówi Anna Kwiatkowska.

Do korzystania z tej opcji może przyczynić się rozesłanie do pracodawców przez Komisję Nadzoru Finansowego informacji o możliwości zawieszenia PPE.

- Być może skłoni to niektórych do podjęcia takiej decyzji - mówi Agnieszka Łukawska, dyrektor w Legg Mason TFI.

Żeby zrekompensować mniejsze przychody, instytucje organizujące PPE będą w tym roku przekonywać, że można zrekompensować pracownikom obniżki pensji zwiększeniem wpłat na PPE lub założeniem programu.

Agnieszka Łukawska wyjaśnia, że możliwa jest sytuacja, kiedy suma kosztów pracodawcy, który zdecyduje się na taki wariant łączony (obniżka pensji i wprowadzenie PPE), będzie niższa niż samo obniżenie pensji.

- Choć pracownik dostanie mniej na rękę, zostanie to zrekompensowane składką do PPE - mówi Agnieszka Łukawska.

CO TO JEST PRACOWNICZY PROGRAM EMERYTALNY

To element tzw. III filaru emerytalnego, czyli grupowa forma oszczędzania na emeryturę z preferencjami podatkowymi. Z punktu widzenia pracownika bonusem jest zwolnienie opłacanych przez pracodawcę kwot ze składek na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Dla pracodawcy wszystkie koszty związane z prowadzeniem programu są kosztem uzyskania przychodu. Maksymalna wysokość składki podstawowej to 7 proc. wynagrodzenia. Składka dodatkowa w 2009 roku, opłacana przez pracownika, to prawie 14,37 tys. zł. Składki dodatkowe nie są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne.

Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA