REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt działań antykryzysowych dla firm

REKLAMA

Możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia, a także obniżenie akcyzy na energię dla wysoko energochłonnych odbiorców - to niektóre z antykryzysowych propozycji Ministerstwa Gospodarki (MG).

Projekt resortu gospodarki powstał w ramach rządowego planu na rzecz stabilności i rozwoju. Rząd na wszystkie działania antykryzysowe chce przeznaczyć 91,3 mld zł.

REKLAMA

W związku z "sygnałami spowolnienia gospodarki realnej" i rządowym planem na rzecz stabilności o rozwoju, resort gospodarki przygotował pakiet działań antykryzysowych.

"Przejawy kryzysu w pierwszej kolejności były widoczne na rynku kapitałowym, następnie bankowym, a obecnie mamy do czynienia z sygnałami spowolnienia gospodarki realnej" - głosi wstęp do projektu.

REKLAMA

MG proponuje wsparcie "drugiej szansy" - dla przedsiębiorców, których pierwsza firma zbankrutowała. Resort chce doprowadzić do równego traktowania osób, które ponownie podejmują działalność gospodarczą, prowadzić akcję zmieniającą negatywne postrzeganie bankructwa i przeciwdziałająca upadłości przedsiębiorstw.

Deklaruje opracowanie koncepcji instrumentu wsparcia finansowego lub gwarancyjnego dla przedsiębiorców mających problemy z utrzymaniem płynności finansowej, spowodowane opóźnieniami w płatnościach ze strony jego kontrahentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MG proponuje też możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia w zakładach ograniczających lub wstrzymujących działalność. Ograniczenie takie nie mogłoby przekraczać połowy pełnego wymiaru pracy. W przypadku "konieczności czasowego ograniczenia bądź wstrzymania działalności zakładu pracy lub jego części", pracodawca składałby wniosek o wszczęcia postępowanie do powiatowego urzędu pracy.

Ministerstwo Gospodarki chce jednocześnie ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej proponując zmiany m.in. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

REKLAMA

Resort chce też zobowiązać urzędy gmin do przekazania inspekcjom i straży pożarnej informacji o zakończeniu budowy. Skrócony ma być z 60 do 30 dni czas zmian własności w ewidencji gruntów i budynków. Ma się też zmniejszyć o połowę liczba procedur z tym związanych.

W projekcie postulowane są też zmiany w prawie bankowym, które ułatwią uzyskiwanie kredytów - poszerzenie rejestru kredytowego osób prywatnych i przedsiębiorstw oraz zwiększenie źródeł informacji kredytowych o instytucje finansowe, detalistów iáusługodawców. Zmiany mają też pozwolić na wykorzystanie ruchomych aktywów przedsiębiorstw jako zabezpieczenia kredytowego i zapewnić zabezpieczonym wierzycielom pierwszeństwo w odzyskaniu majątku poza procedurą upadłościową.

Resort chce też wspólnie z Ministerstwem Finansów zmniejszyć liczbę uciążliwych obowiązkowych płatności podatkowych, poprawić kodeks celny, by procedury importowe i eksportowe trwały do 10 dni, a ich koszty zmniejszyły się o połowę. Na przygotowanie propozycji nowelizacji ustaw oraz rozporządzeń resort w tym zakresie daje sobie czas do połowy 2009.

Ponadto, w ramach projektowanych przez resort gospodarki działań na rzecz stabilności i rozwoju, podatnicy CIT (firmy-PAP) mają uzyskać prawo do przekazania 1 proc. podatku na przedsiębiorstwa społeczne - organizacje prowadzące działalność gospodarczą bez zysku. Resort proponuje, by płatnik podatku od osób prawnych (CIT) miał prawo samodzielnie wskazać taki podmiot. MG zakłada, że jeszcze w tym roku wypracuje rozwiązania dla tego pomysłu.

Ministerstwo Gospodarki zapowiada też poprawę dostępu przedsiębiorstw do finansowania zewnętrznego. W tym celu opracowano plan "Kierunki rozwoju funduszy pożyczkowych i poręczeniowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w latach 2009- 2013".

Jego celem jest m.in. poprawa upowszechnienie poręczeń BGK jako elementu stabilizującego ten system w Polsce, wdrożenie i upowszechnienie współporęczenia jako metody ograniczenia ryzyka oraz opracowanie i wdrożenie zasad wspierania funduszy pożyczkowych i poręczeniowych ze środków unijnych Regionalnych Programów Operacyjnych. Przewiduje się, że 1,5 mld zł przeznaczonych będzie na wsparcie funduszy. Umożliwi to marszałkom województw rozpoczęcie ich dokapitalizowania.

W ramach projektowanych działań na rzecz stabilności i rozwoju ministerstwo wesprze także eksport polskich przedsiębiorstw na rynki wschodnie, zwłaszcza na rynki Wspólnoty Niepodległych Państw. Ministerstwo chce wspomóc przedsiębiorców m.in. przez refinansowanie kredytów eksportowych oraz ubezpieczenia i gwarancje.

17,8 mln euro to kwota, jaka zostanie przeznaczona na zapewnienie przedsiębiorcom dostępu do usług o charakterze informacyjnym w zakresie eksportu oraz prowadzenia inwestycji na rynkach zagranicznych.

Z drugiej strony, Ministerstwo Gospodarki proponuje większe zachęty dla inwestorów zagranicznych.

"Obecna sytuacja gospodarcza wymusza stosowanie dodatkowych narzędzi wspierania inwestorów oraz zachęt do inwestowania w Polsce" - czytamy w projekcie dokumentu. Ma się to odbywać w drodze tzw. aktywnego marketingu inwestycyjnego, który będzie opierał się przede wszystkim na bezpośrednich kontaktach z inwestorami.

W ocenie ministerstwa, niezbędne są również przedsięwzięcia skierowane do obecnych już w Polsce inwestorów, które miałyby na celu wzrostáreinwestycji zysków.

We współpracy z Ministerstwem Finansów, resort Waldemara Pawlaka rozważa możliwość zwolnienia z podatku akcyzowego energii elektrycznej stosowanej w procesie elektrolizy (m.in. elektrolityczne wytwarzanie metali). Rozważa też obniżenie stawki tego podatku dla energii zużywanej przez odbiorców energochłonnych do wysokości 0,50 euro za megawatogodzinę (MWh). Obecnie stawka ta wynosi ok. 5 euro/MWh.

Proponowany przez MG program ma zmniejszyć obciążenia przedsiębiorstw, dla których koszty związane z energią elektryczną stanowią istotną część wszystkich kosztów.

MG planuje też zastąpienie podatku akcyzowego stosowanego wobec samochodów osobowych rejestracyjnym podatkiem ekologicznym związanym z emisją szkodliwych gazów oraz rodzajem paliwa lub napędu.

Resort zapowiada też usunięcie barier prawnych w realizacji liniowych inwestycji energetycznych (m.in. sieci przesyłowe - PAP). Przygotowany został zarys założeń do ustawy o inwestycjach liniowych.

"Resort przeprowadził już analizę stanu technicznego energetycznej infrastruktury przesyłowej iádystrybucyjnej, a aktualnie analizowane są przepisy stanowiące bariery wárealizacji liniowych inwestycji elektroenergetycznych oraz w zakresie przesyłu ropy naftowej, paliw płynnych i gazu ziemnego" - poinformowano w projekcie dokumentu.

Jak podał resort gospodarki, wprowadzony zostanie także system białych certyfikatów (zaświadczających o racjonalnym wykorzystaniu energii przez firmy-PAP), który ma sprzyjać wzrostowi efektywności energetycznej.

Przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną, gaz i ciepło będą zobligowane do pozyskania określonej liczby certyfikatów w zależności od wielkości sprzedawanej energii. Rządowe prace legislacyjne dotyczące projektu ustawy o efektywności energetycznej powinny zostać zakończone w pierwszej połowie 2009 r.

W ocenie ministerstwa, rozwój energetyki odnawialnej (OZE) może przyczynić się do wzmocnienia kondycji firm i powstania nowych miejsc pracy. Według resortu, realizacja inwestycji w tym zakresie powinna w większym stopniu korzystać ze środków publicznych np. w formie pożyczek udzielanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

MG planuje znowelizować ustawę - Prawo energetyczne lub przygotować całkowicie odrębną ustawę o OZE i zapowiada opracowanie Programu "Innowacyjna energetyka-Rolnictwo energetyczne", który ma być przyjęty przez rząd w I połowie 2009 roku. Zakłada on, że w każdej polskiej gminie do 2020 roku powstanie jedna biogazownia wykorzystująca biomasę pochodzenia rolniczego.

MG zapowiada też przygotowanie propozycji zmian w przepisach dot. leasingu konsumenckiego. "Mimo atrakcyjności leasingu konsumenckiego nieprecyzyjne przepisy prawne, w tym podatkowe, skutecznie zniechęcają do tego typu transakcji - i klientów i leasingodawców" - napisano w projekcie.

Leasing konsumencki dotyczy osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Polega on korzystaniu np. z samochodu, którego do czasu spłacenia jego zakupu, właścicielem jest firma leasingowa.

Resort opublikował dokument na swoich stronach internetowych i liczy na przesyłanie uwag do zaprezentowanego projektu. MG podało, że materiał został przekazany do zaopiniowania członkom Komisji Trójstronnej. "Dokument ma charakter otwarty i udostępniamy go do szerokich konsultacji" - zaznacza resort.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA