REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak umowy zwalnia pracownika z obowiązku wypłaty odszkodowania

Maria Sankowska

REKLAMA

Pracodawca, który nie zawarł z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, nie może domagać się od niego odszkodowania, jeśli podejmie on pracę w konkurencyjnej firmie.

ORZECZENIE

REKLAMA

Teresa K. (powódka) pracowała jako agent celny. 2 kwietnia 2002 r. złożyła pisemne oświadczenie, w którym zobowiązała się, że od dnia podpisania go aż do trzech lat od zakończenia stosunku pracy nie udostępni informacji handlowych uzyskanych w pracy innym podmiotom gospodarczym. W przypadku naruszenia tych warunków miała zapłacić karę umowną w wysokości 10 tys. zł. 7 października 2003 r. pracodawca wypowiedział jej umowę o pracę. W okresie wypowiedzenia Teresa K. rozpoczęła pracę w firmie konkurencyjnej dla dotychczasowego pracodawcy. Dlatego agencja celna zwolniła ją dyscyplinarnie.

Powódka wniosła o odszkodowanie, twierdząc, że rozwiązanie umowy o pracę było niezgodne z prawem. Natomiast pracodawca w powództwie wzajemnym zażądał odszkodowania za naruszenie umowy o zakazie konkurencji.

Sąd I instancji stwierdził, że roszczenie pracodawcy o zapłatę kary umownej z tytułu złamania przez powódkę zakazu konkurencji nie było zasadne.

REKLAMA

Sąd II instancji podzielił to stanowisko, wskazując, że umowa o zakazie konkurencji nie została faktycznie zawarta, ponieważ pracodawca nigdy jej nie podpisał. We wskazanym dniu powódka złożyła jedynie jednostronne oświadczenie woli, które nie spełniało wymagań dla klauzuli konkurencyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca zaskarżył ten wyrok skargą kasacyjną. Stwierdził, że roszczenie wynika z treści przepisu art. 483 k.c., zgodnie z którym naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpić może przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). W ocenie pracodawcy oświadczenie powódki stanowiło zobowiązanie do zapłaty wskazanej w nim kary.

Sąd Najwyższy oddalił skargę. W uzasadnieniu wskazał, że przepis art. 483 par 1 k. c. przewidujący możliwość zastrzeżenia kary umownej odnosi się jedynie do umów. Skoro pomiędzy stronami nie została ona zawarta, to prawidłowe było stwierdzenie, że pracodawcy nie należy się odszkodowanie. Ponadto żądanie nie było zasadne również dlatego, że przewidziane kodeksem pracy zasady odpowiedzialności pracowników za szkodę wyrządzoną pracodawcy wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych stanowią regulację odrębną od wskazanej w kodeksie cywilnym. Zatem stosowanie, w przypadku naruszenia obowiązków pracowniczych, przepisów kodeksu cywilnego, w tym art. 483 k.c., jest niedopuszczalne.

Maria Sankowska

gp@infor.pl

Sygn. akt II PK 123/07

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA