REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Analitycy: kolejna podwyżka stóp po wakacjach

Mirek Kuk

REKLAMA

Już wiadomo, że stopy jeszcze wzrosną w tym roku. Analitycy sądzą, że przed nami jeszcze dwie podwyżki.

Środowa decyzja RPP o podwyższeniu stóp o 25 pkt baz., to kolejna zła wiadomość dla posiadaczy kredytu hipotecznego w złotych. W ciągu nieco ponad roku miesięczna rata takiego kredytu (w wysokości 300 tys. zł) wzrosła o prawie 500 zł.

REKLAMA

Trzymiesięczna stawka WIBOR (podstawa do wyliczenia raty kredytu) rośnie szybciej niż główna stopa NBP, na podstawie której jest określana, bo częściowo wyprzedza podwyżki stóp procentowych, a częściowo jej wzrost jest wynikiem kłopotów banków z pozyskiwaniem kapitału na rosnącą akcję kredytową.

Wiąże się to z ciągnącym się od roku kryzysem zaufania na rynkach finansowych - banki niechętnie pożyczają sobie pieniądze, a jeżeli to robią, to po znacznie wyższych stawkach niż jeszcze przed rokiem. Stąd też rośnie oprocentowanie depozytów, z których banki finansują akcję kredytową - to jedyne pocieszenie, kiedy rosną stopy procentowe.

Presja inflacyjna się utrzyma

REKLAMA

- W ocenie RPP w najbliższych kwartałach prawdopodobne jest utrzymanie się presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej mimo spodziewanego stopniowego obniżania tempa wzrostu gospodarczego - napisali członkowie Rady w komunikacie po czerwcowym posiedzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo członkowie wskazują na możliwość wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy, czyli wtórnych efektów wzrostu inflacji, które mogą jeszcze bardziej nasilić tempo wzrostu cen. Rada miała do dyspozycji także najnowszą projekcję inflacji, z której wynika, że inflacja w 2009 roku będzie wyższa, niż wynikało to z poprzedniej projekcji, którą NBP przygotował w lutym tego roku.

- Komunikat odbieramy jako wyważony, jednak podkreślając ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy, Rada pozostawiła sobie otwartą furtkę dla ewentualnych podwyżek w kolejnych miesiącach - mówi Adam Antoniak, ekonomista z Banku BPH.

Przerwa na wakacje

- W komunikacie nie znalazło się jedno zdanie, które widzieliśmy w poprzednich miesiącach, o konieczności zacieśniania polityki pieniężnej, co może sugerować przerwę w podwyżkach, ale nie można potraktować tego jako końca cyklu. Myślę, że po okresie obserwowania gospodarki latem, wczesną jesienią dowiemy się o kolejnej podwyżce, a na koniec roku stopy wzrosną do poziomu 6,5 proc. - mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

Scenariusz braku podwyżki latem zasugerował także jeden z członków RPP, Jan Czekaj, na konferencji po posiedzeniu RPP.

- Nie sądzę, by w najbliższych miesiącach pojawiły się dane, które zmuszałyby do zmiany parametrów polityki pieniężnej. W miesiącach wakacyjnych rewolucyjnych zmian nie oczekujemy - powiedział Czekaj.

Z prognoz ekonomistów wynika, że inflacja w sierpniu ma wzrosnąć do ok. 5 proc., być może nieco osłabnie tempo produkcji przemysłowej, ale sprzedaż detaliczna powinna nadal szybko rosnąć.

 

Konsekwencje podwyżek stóp przez RPP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Radosław Bodys, ekonomista banku Merrill Lynch

RADOSŁAW BODYS

ekonomista banku Merrill Lynch

REKLAMA

Nie zmieniam prognozy, że docelowy poziom stóp procentowych w Polsce to 7 proc. Jeżeli miałoby być inaczej, to bardziej prawdopodobny jest poziom wyższy, a nie niższy. Głównym powodem jest rosnąca inflacja, która w lecie przekroczy 5 proc., a potem, wbrew powszechnej opinii, nie będzie znacząco spadać. A jeżeli nawet tak, to zaraz powróci do poziomu ok. 4,5 proc. Dalszy wzrost cen w 2009 roku będzie wynikał z rosnących cen prądu i gazu.

Gospodarka jest na razie bliska przegrzania i nawet jeżeli wzrost PKB spowolni do ok. 4,5 proc., to ciężko to nazwać argumentem przeciw podwyżkom stóp procentowych, bo ciężko takie tempo nazwać recesją. Na razie polityka pieniężna stymuluje wzrost gospodarczy, a nie go ogranicza. W takiej sytuacji, moim zdaniem ewentualne obniżki stóp nastąpią nie wcześniej niż w 2010 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA