| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rynek przejęć rósł o 60 proc., a teraz zwalnia

Rynek przejęć rósł o 60 proc., a teraz zwalnia

Wykup spółki W.Kruk może ośmielić inwestorów do agresywnych przejęć. Wartość transakcji przejęć w Polsce przekracza w skali roku 17 mld dol. Spadek światowej koniunktury odbije się także na rynku polskim.

- Ponieważ mogą one doprowadzić do obniżenia wartości spółki, a głównym celem zarządów powinna być przecież ochrona interesów akcjonariuszy, możliwości wykorzystywania technik obronnych godzących we właścicieli i spółkę zostały na świecie ograniczone - mówi Maciej Grześków z PricewaterhouseCoopers.

Z rynku niepublicznego, czyli spółek prywatnych, stale napływają informacje o przejęciach, rozmawiają o nich też spółki giełdowe, np. LPP, właściciel sieci odzieżowej Reserved, z Artmanem, czy właściciele sieci restauracyjnych AmRest i Sfinks. Jednak po kilku latach gwałtownego wzrostu w tym roku rynek fuzji i przejęć w Polsce może zwolnić.

- Trudno będzie osiągnąć taki wzrost jak w roku poprzednim. Spada koniunktura na światowym rynku fuzji i przejęć. Polska zapewne nie uchroni się przed tym trendem, tym bardziej że wśród inwestorów ciągle przeważają inwestorzy zagraniczni - mówi Maciej Grześków.

Podstawowa przyczyna to spadek optymizmu inwestorów co do przyszłej koniunktury w gospodarce, wynikający z pogorszenia sytuacji w USA. Przekłada się to na globalny rynek, w tym rynek długu, którym najczęściej finansowane są fuzje i przejęcia. W efekcie dostęp do finansowania transakcji jest trudniejszy.

- Nie jest więc wykluczone, że w 2008 roku polski rynek nie powtórzy ubiegłorocznego wzrostu do 17,7 mld dol. Nie powinno jednak również dojść do znaczącego spadku - dodaje Maciej Grześków.

Polska jest nadal dobrze postrzegana przez fundusze typu private equity i venture capital, które u nas i w krajach regionu zakładają swoje biura, co w przyszłości powinno przynieść efekty w postaci dalszego zaangażowania inwestycyjnego w Polsce.

JAK DOSZŁO DO PRZEJĘCIA W.KRUK

Kiedy notowany na GPW producent odzieży Vistula & Wólczanka ogłosił, że chce skupić od akcjonariuszy W.Kruk akcje, które dadzą mu kontrolę, zarząd spółki ogłosił, że to próba wrogiego przejęcia. Vistula nie zaproponowała rozmów o przejęciu lub fuzji. Na wezwanie Vistuli odpowiedzieli właściciele ponad 66 proc. akcji. Umożliwił to głównie brak kontroli jednego akcjonariusza nad kontrolnym pakietem akcji. Inwestorzy nie zaufali rodzinie, która firmę stworzyła.

Transakcje fuzji i przejęć w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK