REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek przejęć rósł o 60 proc., a teraz zwalnia

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Wykup spółki W.Kruk może ośmielić inwestorów do agresywnych przejęć. Wartość transakcji przejęć w Polsce przekracza w skali roku 17 mld dol. Spadek światowej koniunktury odbije się także na rynku polskim.

Transakcja przejęcia jubilerskiej spółki W.Kruk przez producenta odzieży Vistula & Wólczanka może wzbudzić zainteresowanie inwestorów bardziej agresywnymi niż dotychczas przejęciami firm. Eksperci są zdania, że może powstać cały segment usług doradczych wyspecjalizowanych w obsłudze agresywnych przejęć - zarówno po stronie przejmujących, jak i firm broniących się przed przejęciem.

REKLAMA

- Może powstać nowe biuro maklerskie lub firma inwestycyjna, które spróbują rozkręcić ten rynek w Polsce - mówi Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ.

Wrogie przejęcie to nowość

Sposób przejęcia spółki jubilerskiej zaskoczył inwestorów.

REKLAMA

- W Polsce do tej pory nie dochodziło do takich działań. To może być jednak przykład, który pociągnie za sobą kolejne. Teraz wszyscy uczestnicy rynku muszą przeanalizować tę transakcję i nie wykluczałbym, że w przyszłości, przy sprzyjających okolicznościach, mogą wydarzyć się podobne - dodaje Michał Nowacki z Ernst & Young.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wrogie przejęcia to zjawisko charakterystyczne głównie dla rynku giełdowego. Dotyczy sytuacji, w których oferta zakupu akcji jest kierowana bezpośrednio do akcjonariuszy, z pominięciem zarządu. Na giełdach zachodnich, szczególnie w przypadku spółek o rozproszonym akcjonariacie, zarządy są stale zagrożone wrogim przejęciem. Na GPW większość spółek ma inwestorów strategicznych i niebezpieczeństwo wrogiego przejęcia jest zdecydowanie niższe.

- Niewykluczone jednak, że po prekursorskiej transakcji wrogie przejęcia zaczną się w ogóle pojawiać na naszym rynku, zwłaszcza w sektorze mniejszych firm. Może pojawić się ożywienie, zwłaszcza że ceny akcji spadły do poziomów, w których mogą być atrakcyjne - uważa Marcin Materna z Millennium DM.

Jak mówi Michał Nowacki z Ernst & Young, na rynku publicznym, o ile nie mamy do czynienia z uzgodnionymi przez inwestorów i akcjonariuszy transakcjami, firmę może uchronić przed przejęciem przede wszystkim koncentracja w jednym ręku głosów zapewniających kontrolę nad przedsiębiorstwem.

Ostrzeżenie dla debiutantów

W.Kruk to też sygnał ostrzegawczy dla firm planujących debiut na giełdzie.

- Jest ryzyko, że utracą kontrolę nad spółką, jeżeli upublicznienie będzie faktyczne, akcjonariat będzie rozproszony, na przykład w wyniku kolejnych emisji akcji - mówi Grzegorz Zalewski.

REKLAMA

W. Kruk, choć bez efektu, próbował wykorzystywać klasyczne techniki obrony przed przejęciem - odradzał sprzedaż akcji, wskazując na niską cenę i ryzyka dla rozwoju spółki. Na światowych giełdach zarządy wrogo przejmowanych spółek często stosowały bardziej drastyczne sposoby, np. sprzedaż ważnych aktywów czy wysokie odprawy dla zwalnianej kadry kierowniczej. Takie środki działają jednak głównie na korzyść zarządów, a nie akcjonariuszy i firmy.

- Ponieważ mogą one doprowadzić do obniżenia wartości spółki, a głównym celem zarządów powinna być przecież ochrona interesów akcjonariuszy, możliwości wykorzystywania technik obronnych godzących we właścicieli i spółkę zostały na świecie ograniczone - mówi Maciej Grześków z PricewaterhouseCoopers.

Z rynku niepublicznego, czyli spółek prywatnych, stale napływają informacje o przejęciach, rozmawiają o nich też spółki giełdowe, np. LPP, właściciel sieci odzieżowej Reserved, z Artmanem, czy właściciele sieci restauracyjnych AmRest i Sfinks. Jednak po kilku latach gwałtownego wzrostu w tym roku rynek fuzji i przejęć w Polsce może zwolnić.

- Trudno będzie osiągnąć taki wzrost jak w roku poprzednim. Spada koniunktura na światowym rynku fuzji i przejęć. Polska zapewne nie uchroni się przed tym trendem, tym bardziej że wśród inwestorów ciągle przeważają inwestorzy zagraniczni - mówi Maciej Grześków.

Powody hamowania rynku

Podstawowa przyczyna to spadek optymizmu inwestorów co do przyszłej koniunktury w gospodarce, wynikający z pogorszenia sytuacji w USA. Przekłada się to na globalny rynek, w tym rynek długu, którym najczęściej finansowane są fuzje i przejęcia. W efekcie dostęp do finansowania transakcji jest trudniejszy.

- Nie jest więc wykluczone, że w 2008 roku polski rynek nie powtórzy ubiegłorocznego wzrostu do 17,7 mld dol. Nie powinno jednak również dojść do znaczącego spadku - dodaje Maciej Grześków.

Polska jest nadal dobrze postrzegana przez fundusze typu private equity i venture capital, które u nas i w krajach regionu zakładają swoje biura, co w przyszłości powinno przynieść efekty w postaci dalszego zaangażowania inwestycyjnego w Polsce.

JAK DOSZŁO DO PRZEJĘCIA W.KRUK

Kiedy notowany na GPW producent odzieży Vistula & Wólczanka ogłosił, że chce skupić od akcjonariuszy W.Kruk akcje, które dadzą mu kontrolę, zarząd spółki ogłosił, że to próba wrogiego przejęcia. Vistula nie zaproponowała rozmów o przejęciu lub fuzji. Na wezwanie Vistuli odpowiedzieli właściciele ponad 66 proc. akcji. Umożliwił to głównie brak kontroli jednego akcjonariusza nad kontrolnym pakietem akcji. Inwestorzy nie zaufali rodzinie, która firmę stworzyła.

Transakcje fuzji i przejęć w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA