| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Brak porozumienia rządu z biznesem hamuje postępy informatyzacji

Brak porozumienia rządu z biznesem hamuje postępy informatyzacji

Budowa e-gospodarki w Polsce to niespójne działania i ciągłe zmiany planów. Warunkiem powodzenia projektu jest stworzenie jednej, dalekosiężnej strategii e-Polski - zgadzają się uczestnicy debaty GP.

MACIEJ KOZŁOWSKI

Znajdujemy się dziś w sytuacji, w której za późno już jest na rozwój kablowej sieci miedzianej i jakby za wcześnie na budowanie światłowodów. Jednak informatyzacja Polski postępuje, np. w Warszawie mamy do czynienia z rozwiniętym i konkurencyjnym rynkiem telekomunikacyjnym, ale w całych regionach Polski na próżno go szukać. Coraz więcej zwolenników ma pomysł, by w najsłabiej rozwiniętych regionach Polski wschodniej dostarczać internet drogą radiową. Wiele samorządów lokalnych coś robi w tej sprawie. W efekcie, po kilku latach starań i nakładów, lokalna społeczność uzyskuje możliwości dostępu do internetu na atrakcyjnych warunkach. Jednak to są nieliczne wyjątki. Większość samorządów nic w tym zakresie nie robi. Należy wesprzeć te działania środkami unijnymi i bodźcami wynikającymi z krajowej strategii informatyzacji.

KRZYSZTOF RYBIŃSKI

Jeśli teraz nie postawimy sobie ambitnych celów dotyczących budowy nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej, to może się okazać, że za pięć lat przy korzystaniu z internetu wrócimy do modemowych szybkości transferu danych. Dlatego powtórzę to, co Jeffrey Sachs powiedział już dziesięć lat temu - jeśli Polska aspiruje do osiągnięcia sukcesu gospodarczego, to potrzebujemy dziś trzech rzeczy: światłowodów, światłowodów i światłowodów.

KRZYSZTOF PIETRASZKIEWICZ

Batalia firm telekomunikacyjnych z regulatorami rynku nie ogranicza się do sporów prawnych czy sporów o ceny. Jest ona efektem braku wspomnianej strategii i porozumienia. Jak bowiem może bez strategii zostać wybudowana droga infrastruktura światłowodowa i sieć infostrad, które warunkują dostęp osób i firm do szerokopasmowego internetu?

ROBERT LIDKE

Koleje nie dojeżdżają do mniejszych miejscowości, bo to jest dziś nieopłacalne. Dla utrzymywania lokalnych linii domagają się dofinansowania. Podobnie doprowadzenie światłowodu do małej miejscowości będzie nieopłacalne dla operatora. Czy można to osiągnąć bez wsparcia finansowego ze strony państwa?

MACIEJ KOZŁOWSKI

Obowiązują reguły wolnego rynku. Jeśli w społeczności lokalnej jest popyt na internet, wtedy gmina inwestuje w udostępnienie swoim mieszkańcom globalnej sieci.

REMIGIUSZ KASZUBSKI

Podstawą elektronicznej gospodarki jest społeczeństwo informacyjne, a to oznacza, że kluczem do jej zbudowania jest edukacja. Znam szkołę, która kilka lat po uruchomieniu sieci komputerów z dostępem do internetu stała się kolebką uzdolnionych informatyków. Premier Tusk w swoim majowym orędziu słusznie podkreślił, że instalacja komputerów w szkołach nie wystarczy. Potrzebne jest wykształcenie umiejętności korzystania z nich. Zamiast obywateli potrafiących kupować, sprzedawać, informować, komunikować się, pracować, załatwiać sprawy urzędowe przez internet możemy mieć coraz więcej użytkowników gier komputerowych i osoby aspołeczne, uzależnione od projekcji komputerowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »