| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy dostali więcej o miliard złotych

Przedsiębiorcy dostali więcej o miliard złotych

Przedsiębiorcy otrzymali prawie 6 mld zł pomocy publicznej w 2006 roku. Najczęściej były to dotacje i ulgi podatkowe.

Wartość pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorcom w 2006 roku wzrosła o ponad miliard złotych w porównaniu a poprzednim rokiem. Najczęściej były to dotacje i ulgi podatkowe. Natomiast po raz pierwszy pomoc nie była udzielana w postaci poręczeń i gwarancji. Najwyższe kwoty przyznali: prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, minister gospodarki, urzędy skarbowe i celne oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Prezes UOKiK, który jest odpowiedzialny za monitoring pomocy, sporządził raport, z którego wynika, że największe wsparcie (24,9 proc. ogólnej kwoty pomocy) otrzymali przedsiębiorcy z woj. śląskiego. Na dalszych miejscach byli przedsiębiorcy z Dolnego Śląska (17,3 proc.) i Mazowsza (9,2 proc.).

W porównaniu z 2005 rokiem dwukrotnie wzrosła wartość pomocy regionalnej, ponieważ więcej było zwolnień podatkowych, z których korzystają przedsiębiorcy w specjalnych strefach ekonomicznych oraz wykorzystanych dotacji z funduszy strukturalnych. Z raportu wynika, że na pomoc horyzontalną, czyli na wsparcie konkretnych celów, przeznaczono 2,183 mld zł, w tym najwięcej na zatrudnienie i rozwój małych i średnich przedsiębiorców. Natomiast nie zmieniają się tendencje w zakresie pomocy sektorowej, ponieważ największe kwoty przeznaczono na restrukturyzacją górnictwa węgla i budowę statków.

Niepokój UOKiK budzi wciąż wysoki udział wartości pomocy publicznej udzielanej dużym przedsiębiorstwom, ponieważ wsparcie podmiotów posiadających już silną pozycję na rynku stanowi większe ryzyko naruszenia konkurencji niż pomoc udzielana małym i średnim.

24,9 proc. ogólnej kwoty pomocy publicznej otrzymali przedsiębiorcy z woj. śląskiego

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK