| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podwyżka cen gazu najbardziej zaszkodzi spółkom chemicznym

Podwyżka cen gazu najbardziej zaszkodzi spółkom chemicznym

Ewentualna podwyżka cen gazu nie podniesie istotnie wydatków gospodarstw domowych. Najsilniej wzrost cen surowca odczują producenci nawozów, jednak dobra koniunktura w branży uchroni ich przed problemami.


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, praktycznie monopolista w dostawach gazu, chce wzrostu cen o 8-9 proc. od nowego roku. Również sprawujący nadzór nad siecią dużych gazociągów OGP Gaz-System zwrócił się do Urzędu Regulacji Energetyki o zgodę na zmianę taryfy. Zdaniem ekspertów co najmniej jeden z tych wniosków zostanie zatwierdzony przez nadzorujący rynek urząd.

Miesięczne rachunki gospodarstw używających gazu do gotowania wzrosłyby o ok. 50 gr. Używający gazu do gotowania i podgrzewania wody zapłaciliby o ok. 3,5 zł więcej, a korzystający z ogrzewania gazowego miesięcznie płaciliby o ok. 12 zł więcej. Nawet ok. 5-proc. wzrost cen hurtowych gazu oznacza wielomilionowy wzrost kosztów dla największych odbiorców surowca - firm chemicznych.

- Wzrost cen gazu najwyraźniej odczuwają producenci nawozów: Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Chemiczne Police oraz Anwil - mówi Ludomir Zalewski analityk DM PKO BP.

Dodaje, że choć największym odbiorcą gazu jest Grupa Orlen (właściciel Anwilu), to w skali grupy efekt podwyżek nie zaważy na wynikach finansowych.

Podwyżka wpłynie natomiast na wyniki największych producentów nawozów Puław i Polic.

- Zakup gazu to 40 proc. kosztów spółki, dlatego podwyżka może obniżyć zysk operacyjny puławskich Azotów na rok obrotowy o 15-16 mln zł. Jednak prognozy Puław są na tyle ostrożne, że nawet przy wzroście cen gazu powinny zostać zrealizowane - ocenia Ludomir Zalewski.

W prognozach wyników, zakładających 141,6 mln zł zysku netto i 2,278 mld zł przychodów, zarząd nie uwzględnił wzrostu cen gazu.

- Na rynku nawozów mamy do czynienia z czymś w rodzaju hossy. Dlatego ewentualna podwyżka nie powinna zanadto zaszkodzić producentom - ocenia Tomasz Krukowski, analityk CA IB.

- Ceny nawozów mogą rosnąć, jednak nie ze względu na podwyżki cen gazu, a raczej koniunkturę na rynku - ocenia Ludomir Zalewski.

Na podwyżce cen gazu stracą firmy chemiczne

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krzysztof Grad

krzysztof.grad@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK