| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja najwyższa od kwietnia 2005 r.

Inflacja najwyższa od kwietnia 2005 r.

Ministerstwo Finansów trafiło z prognozą inflacji, która w październiku wzrosła w ujęciu rocznym do 3 proc. z 2,3 proc. we wrześniu. Po tych danych ekonomiści są pewni, że RPP za dwa tygodnie podwyższy stopy procentowe.

- W najbliższych miesiącach za wzrost cen będą odpowiedzialne ceny żywności oraz ceny paliw, które rosną od początku listopada. Poza tym coraz mocniej do głosu zaczną dochodzić czynniki popytowe - podkreśla ekonomista Banku Millennium.

Choć na razie za wzrost inflacji odpowiadają głównie czynniki podażowe, które powinny powodować jedynie przejściowy wzrost inflacji, to ekonomiści są przekonani, że najnowsze dane tylko upewnią członków Rady Polityki Pieniężnej o słuszności podniesienia w listopadzie stóp procentowych.

- To nie będzie koniec cyklu podwyżek. Po podwyżce listopadowej spodziewamy się jeszcze trzech podwyżek po 25 pkt bazowych w 2008 roku, co sprawi, że główna stopa NBP znajdzie się na poziomie 5,75 proc. - dodaje Grzegorz Maliszewski.

Bardziej optymistyczni są ekonomiści z Banku BPH, według których w 2008 roku może dojść do jednej, dwóch podwyżek stóp procentowych. Posiedzenie RPP zaplanowano na 27-28 listopada.

Paweł Czuryło

pawel.czurylo@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »