REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostrzejsze normy dla stacji benzynowych dopiero za trzy lata

Krzysztof Grad

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki potwierdza doniesienia GP, że po raz kolejny opóźni się wejście w życie ostrzejszych norm ochrony przyrody na stacjach benzynowych.


REKLAMA

Resort gospodarki na kilka dni przed wyborami zaproponował, żeby właściciele stacji benzynowych i baz paliw mieli jeszcze trzy lata na dostosowanie swoich placówek do podwyższonych norm. Tym samym potwierdziły się wczorajsze doniesienia GP o planowanej trzeciej już zmianie przepisów w tej sprawie. To dobre informacje dla prywatnych właścicieli stacji, którzy o taką zmianę przepisów wnioskowali już od początku tego roku. Modernizacje związane z wymianą zbiorników byłyby bardzo kosztowne. Chodzi o rozporządzenie nakazujące wymianę bądź modernizację starych, jednopłaszczowych zbiorników na nowe dwuścianowe, a także zainstalowanie kilku dodatkowych urządzeń. Wejście w życie nowych przepisów dotyczących baz paliwowych i stacji paliw przenoszono już dwukrotnie w 2002 roku, a następnie ponownie w listopadzie 2005 r. Resort, podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich terminów, uzasadnia propozycję zmiany terminu wejścia w życie przepisów niedostosowaniem się do nich większości placówek.


- To propozycja, którą poddajemy pod konsultacje społeczne - mówi GP wiceminister gospodarki, Paweł Poncyljusz.


Argumentuje, że wejście w życie rozporządzenia zgodnie z planem, a więc do 31 grudnia, oznaczałoby likwidację część stacji i baz paliwowych.


- Najbardziej ucierpiałyby małe wiejskie stacje i bazy paliw - podkreśla Paweł Poncyljusz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Niedostosowane są również niektóre placówki koncernów, np. Orlenu - dodaje.


Przyznaje, że na decyzję o opóźnieniu wejścia w życie rozporządzenia, oprócz protestów właścicieli małych stacji, miało też wpływ stanowisko resortu obrony narodowej, który dysponuje własną siecią baz i stacji paliw. MON, choć podjął działania na rzecz zabezpieczenia ekologicznego swych baz i stacji paliw, zwrócił uwagę, że nie zdąży z planowanymi na koniec roku zmianami. O wydłużenie terminu już od początku roku wnioskowała Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Pracodawców i Właścicieli Stacji Paliw, zrzeszająca kilkuset niezależnych operatorów stacji.


Dzisiaj Ministerstwo Gospodarki ma przedstawić projekt na stronach internetowych resortu. Rozporządzenie ma być gotowe przed 31 grudnia.


Z danych resortu wynika, że na 6,7 tys. stacji benzynowych tylko 35 proc. spełnia wymogi ekologiczne zawarte w rozporządzeniu. Na 56 istniejących baz paliw wymogi te spełnia tylko 30 proc. Koszt dostosowania do wymogów jest szacowany na 100-300 tys. zł dla stacji benzynowej i ok. 1,5 mln zł dla bazy paliw.


KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA