| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółka może nie zwrócić pożyczki

Spółka może nie zwrócić pożyczki

Wspólnik nie odzyska pieniędzy pożyczonych spółce, jeśli spłata narusza minimalną wysokość kapitału zakładowego spółki. Będzie musiał zwrócić pieniądze, jeśli spółka spłaci pożyczkę na sześć miesięcy przed upadłością.


- Regulacja ta w praktyce może okazać się niekorzystna dla spółek. Wspólnicy i akcjonariusze będą niewątpliwie z większą rezerwą udzielać pożyczek spółce - uważa dr Jerzy Naworski z UMK w Toruniu.


Sytuacja może być niekorzystna dla wspólnika także w przypadku zwrotu pożyczki przez spółkę. Bezskuteczna wobec masy upadłości jest zapłata przez upadłą spółkę niewymagalnego długu w terminie dwóch miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.


- W takiej sytuacji wspólnik powinien zwrócić odzyskane od spółki środki do masy upadłości. Nie zostanie z tego tytułu umieszczony na liście wierzycieli - podkreśla dr Mateusz Rodzynkiewicz.


Bezskuteczne są także odpłatne czynności upadłej spółki ze wspólnikiem w terminie sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Taki charakter ma też umowa odpłatnej pożyczki (za zapłatą odsetek) spółki i jej wspólnika zawarta w tym okresie.


POŻYCZKA TYLKO ZA ZGODĄ


Kodeks spółek handlowych reguluje sytuację, gdy to spółka udziela kredytu, pożyczki, poręczenia członkowi zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentowi lub likwidatorowi. Taka umowa wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki. Zawarcie przez spółkę zależną takiej umowy z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej wymaga zgody rady nadzorczej spółki zależnej, a w jej braku uchwały wspólników spółki dominującej. Zgoda może być wyrażona przed złożeniem oświadczenia przez spółkę albo po jego złożeniu, w terminie do dwóch miesięcy. Czynność dokonana bez wymaganej zgody jest nieważna.


Jak wskazują eksperci zgodę wspólników należy uzyskać na wszelkie umowy, które obejmują transfer środków ze spółki do majątku wskazanych osób albo na ich rzecz.


- Katalog umów został wskazany jedynie przykładowo oraz uzupełniony klauzulą „inna podobna umowa”. Chodzić tu może zarówno o inne umowy nazwane prawa cywilnego o podobnym charakterze, jak i podobne umowy nienazwane - twierdzi dr Mateusz Rodzynkiewicz z Kancelarii Radców Prawnych Oleś & Rodzynkiewicz.


Dlatego dyspozycją przepisu objęte są także np. gwarancje bankowe, a także umowy o charakterze wspólnego przedsięwzięcia spółki oraz osób wymienionych w art. 15 k.s.h.


Członek zarządu powinien pamiętać, że nawet wyrażenie zgody przez wspólników albo akcjonariuszy nie musi zwalniać go zawsze od odpowiedzialności. Eksperci podkreślają, że odpowiedzialności wobec spółki nie wyłącza nawet wiążące polecenie lub uchwała wspólników, skierowana do zarządu spółki.


- Wydaje się jednak, iż taka uchwała może być uznana za podstawę żądania członka zarządu obniżenia należnego spółce odszkodowania w związku z przyczynieniem się spółki do powstania szkody. W takim wypadku działanie organu spółki może być przypisane spółce (art. 362 k.c.) - twierdzi radca prawny Radosław Kwaśnicki.


Co powinien wiedzieć wspólnik wierzyciel spółki
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »