| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odwołanie z zarządu uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia

Odwołanie z zarządu uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia

Odwołanie ze stanowiska członka zarządu spółki jest wystarczającą przyczyną wypowiedzenia mu umowy o pracę. Celem zatrudnienia takiej osoby jest bowiem wykonywanie przez nią funkcji kierowniczych.


Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu odwołania danej osoby z kierowniczego stanowiska jest tym bardziej uzasadnione, że wypowiedzenie umowy jest zwykłym sposobem rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i przyczyna wypowiedzenia nie musi mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości (wyrok SN z 6 grudnia 2001 r., sygn. akt I PKN 715/00, Pr. Pracy 2002/10/34).


PRZYKŁAD: PO ODWOŁANIU MOŻLIWE WYPOWIEDZENIE

Franciszek S. pełnił funkcję prezesa zarządu spółki akcyjnej, będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Walne zgromadzenie podjęło uchwałę o odwołaniu go z pełnionej funkcji. Następnie wypowiedziano mu umowę o pracę, podając za przyczynę odwołanie z pełnionej funkcji prezesa zarządu. Franciszek S. wniósł powództwo przeciwko spółce, kwestionując zasadność złożonego mu wypowiedzenia umowy o pracę. Sąd uznał jednak, że wypowiedzenie umowy o pracę było uzasadnione, i powództwo oddalił. Takie stanowisko zajął też Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 listopada 1997 r. Stwierdził, że odwołanie pracownika ze stanowiska prezesa zarządu spółki akcyjnej stanowi przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie mu umowy o pracę, której zawarcie wiązało się bezpośrednio z powołaniem go na to stanowisko (sygn. akt I PKN 388/97, OSNP 1998/18/540).


Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

l Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).


Ryszard Sadlik

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »