REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary pieniężne za wprowadzenie niebezpiecznych produktów

Piotr Trocha

REKLAMA

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wymierzy karę pieniężną do 100 tys. złotych przedsiębiorcom i dystrybutorom, którzy wprowadzą produkt niebezpieczny do sklepu.


Nowe prawo


Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, która likwiduje sankcje karne dla producentów i dystrybutorów produktów niebezpiecznych orzekane przez sąd. W ich miejsce wprowadza kary pieniężne do 100 tys. złotych, które będzie nakładał w drodze decyzji administracyjnej prezes UOKiK. Prezes Urzędu będzie mógł nałożyć taką karę na producenta lub dystrybutora m.in. za brak powiadomienia o niebezpieczeństwie produktu lub udzielenie informacji nieprawdziwych bądź wprowadzających w błąd.

REKLAMA


- Przyznanie prezesowi UOKiK tych kompetencji zmusi nieuczciwych przedsiębiorców do zastanowienia. Ma to kluczowe znaczenie dla konsumentów - ocenia Małgorzata Niepokulczycka, prezes Rady Krajowej Federacji Konsumentów.


Bezkarni przedsiębiorcy

REKLAMA


- Zmiany są potrzebne, gdyż jak wskazuje UOKiK - skuteczność przepisów karnych jest niewielka. Od 2003 roku prezes UOKiK skierował 77 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa w związku z naruszeniem ustawy. Uzyskał 47 informacji o umorzeniu dochodzenia. Nie otrzymał ani jednej o skierowaniu aktu oskarżenia do sądu.


- Oznacza to, że wbrew intencji ustawodawcy przedsiębiorcy nie ponoszą finansowych konsekwencji wprowadzania na rynek produktów niebezpiecznych czy też niestosowania się do nakazów prezesa UOKiK - mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Prokuratura zazwyczaj umarza postępowania, zasłaniając się znikomą społeczną szkodliwością czynu. Tylko że w sumie mogą być pokrzywdzone setki osób - uważa prezes Niepokulczycka.


Zmiany pozytywnie oceniają przedsiębiorcy.


- Nowelizacja uporządkuje procedurę kontrolną oraz przyczyni się do skuteczniejszego karania nieuczciwych przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty niebezpieczne - mówi Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej.


- Nie otrzymaliśmy od przedsiębiorców żadnych negatywnych sygnałów odnośnie do tych propozycji - mówi Igor Jeliński z PKPP Lewiatan.


Produkty do zwrotu

REKLAMA


Niezależnie od nowych sankcji, nowelizacja umożliwia także sklepom zwrot niebezpiecznych produktów do producentów. Dotychczas Inspekcja Handlowa zabezpieczała w trakcie kontroli wszystkie produkty, co do których istniało prawdopodobieństwo, że nie są bezpieczne i zakazywała ich oferowania innym przedsiębiorcom.


- Większość kontrolowanych dystrybutorów sama chciała zwrócić niebezpieczne produkty do dostawców. Jednak wskutek zakazu ich oferowania innym przedsiębiorcom było to niemożliwe - mówi Anna Janiszewska z Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.


Nowelizacja zakłada, że Inspekcja Handlowa będzie pobierać nieodpłatnie tylko trzy próbki produktu, z których jedną przeznaczy do badań, druga stanowić będzie próbkę kontrolną, a trzecia rozjemczą.


W celu potwierdzenia, że z rynku wycofano produkty niebezpieczne lub wyeliminowano niezgodności, prezes UOKiK będzie mógł wystąpić z wnioskiem do Inspekcji Handlowej o przeprowadzenie kontroli.


Iluzoryczna odpowiedzialność


Zanim produkty niebezpieczne zostaną wycofane z obrotu, niejednokrotnie wyrządzają szkodę swym użytkownikom. Kodeks cywilny umożliwia w takiej sytuacji dochodzenie odszkodowania od producenta. Swej odpowiedzialności nie można on wyłączyć ani ograniczyć. Odpowiedzialność ta ma charakter bezwzględny.


- Jednak co z tego, że te przepisy są, skoro konsumenci i tak nie chcą wdawać się w długoletnie procesy. Ci wytrwali będą długo czekać na rekompensatę za doznaną krzywdę - wyjaśnia prezes Niepokulczycka.


- Przepisy w tym zakresie są rozbudowane, ale nie pamiętam, żeby do naszego sądu trafiła kiedyś taka sprawa.
Takich procesów w praktyce nie ma - potwierdza sędzia Tomasz Gal, przewodniczący I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia.


Wnikliwe postępowanie


Nowelizacja stanowi także, że prezes UOKiK będzie mógł poddać badaniom próbki produktów lub powoływać biegłych w celu wydania opinii na temat ich bezpieczeństwa. Dowodem z dokumentu będzie dla niego tylko oryginał lub kopia poświadczona przez organ administracji publicznej, notariusza, adwokata, radcę prawnego lub upoważnionego pracownika przedsiębiorcy. Jeżeli dokument został sporządzony w języku obcym, przedsiębiorca będzie musiał przedłożyć także jego tłumaczenie.


- Obecnie w toku postępowań przedsiębiorcy wielokrotnie składają kopie dokumentacji technicznej danego produktu w języku obcym, co znacznie przedłuża postępowanie - mówi Małgorzata Cieloch.


Opłaty związane z badaniami i opiniami biegłych będą pokrywane przez przedsiębiorców i stanowić dochód budżetu państwa. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy produkt spełni wymagania bezpieczeństwa. Opłaty poniesie wtedy budżet państwa.


Nowelizacja wprowadza także domniemanie bezpieczeństwa produktu wytworzonego zgodnie z normami uznanymi przez Komisję Europejską, opublikowanymi w Dzienniku Urzędowym UE.




Podstawa prawna

l Ustawa z 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz.U. nr 229, poz. 2275).

l Ustawa z 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz.U. nr 35, poz. 215).


Piotr Trocha

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA