| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rolnicy z firmą mogą znów zostać wykluczeni z KRUS

Rolnicy z firmą mogą znów zostać wykluczeni z KRUS

Do końca maja rolnicy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek złożenia w KRUS zaświadczenia o wysokości zapłaconego podatku za 2006 rok.


Niezachowanie tego terminu jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia z końcem kwartału, w którym rolnik lub domownik rozpoczął wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczął współpracę przy prowadzeniu tej działalności. Także przekroczenie kwoty 2643 zł podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej spowoduje, że osoby te zostaną wykluczone z ubezpieczenia społecznego w KRUS z końcem drugiego kwartału - wyjaśnia Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS.


Zasady podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników określa ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 7, poz. 25 z późn. zm.). Zgodnie z nią dla możliwości podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników nie ma znaczenia forma opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej równocześnie z działalnością rolniczą. Rolnik może rozpocząć pozarolniczą działalność gospodarczą, nie tracąc prawa do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników tylko wówczas, jeśli przez co najmniej trzy lata był ubezpieczony w KRUS.


- Przez rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej rozumie się także wznowienie prowadzenia tej działalności po jej okresowym zawieszeniu oraz zmianę rodzaju lub przedmiotu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - dodaje Maria Lewandowska.


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało też wysokość kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2007 rok płaconego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez rolników i domowników. Wynosi ona 2693 zł. Jeśli osoby ubezpieczone w KRUS zarobią więcej, a tym samym zapłacą wyż- szy podatek, od lipca 2008 r. będą podlegać ubezpieczeniu w ZUS.


Bożena Wiktorowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK