reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatnik określi, kiedy wykonano część usługi

Podatnik określi, kiedy wykonano część usługi

Nowelizacja ustawy o VAT zmieni moment powstania obowiązku podatkowego. Konieczność zapłaty podatku powstanie już po częściowym wykonaniu usługi. Jeśli podatnik dobrze przygotuje umowę, nie będzie miał problemów z fiskusemZmiana prawa


Likwidację dzisiejszej rozbudowanej struktury szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego przewiduje projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, nad którym pracuje Sejm. Proponowane zmiany powinny rozwiązać wiele wątpliwości przedsiębiorców.

Jedno z nowych rozwiązań zakłada, że obowiązek podatkowy VAT będzie powstawał także w przypadku częściowego wykonania usługi. I tu pojawia się problem. Nie wprowadzono bowiem definicji częściowego wykonania usługi. Jeśli proponowana zmiana zacznie obowiązywać, może się okazać, że organy skarbowe za częściowe wykonanie usługi będą uznawać np. samo podpisanie umowy. Obawy podatników łagodzą eksperci: fiskus nie powinien dowolnie interpretować pojęcia częściowego wykonania usługi.

Wynagrodzenie w umowie

Z nowelizacji ustawy o VAT wynika, że obowiązek podatkowy będzie powstawać w przypadku usług w momencie ich wykonania, a także wykonania częściowego, ale nie później niż w chwili wystawienia faktury.
Ewa Flor, doradca podatkowy BDO Polska, uważa, że z częściowym wykonaniem usługi będziemy mieli do czynienia przy świadczeniach okresowych, usługach ciągłych albo pracach polegających na etapowym ich wykonaniu. Dodaje, że za prawidłową uznać będzie trzeba praktykę, że wykonanie części usługi będzie rodzić obowiązek podatkowy wtedy, gdy część ta zostanie wyodrębniona w umowie i za tę część określone będzie odrębnie wynagrodzenie częściowe. Ponadto warunkiem uznania transakcji za częściowe wykonanie usługi będzie wystawienie faktury.
Piotr Litwin, starszy konsultant Accreo Taxand, dodaje, że wystąpienie obowiązku odprowadzenia VAT zależy też od innych czynników, np. od możliwości ustalenia podstawy opodatkowania, którą co do zasady jest wynagrodzenie należne usługodawcy.
– Do opodatkowania częściowego wykonania usług powinno dochodzić tylko wtedy, gdy strony wyraźnie ustalą wynagrodzenie za wykonanie danej części usług – dodaje nasz rozmówca.
Jego zdaniem część przypadków, w których możemy mówić o częściowym wykonaniu usług, będzie wykazywana na podstawie przepisu o powstaniu obowiązku podatkowego dla usług rozliczanych w ustalonych okresach.

Obecne regulacje

Roman Namysłowski, menedżer w zespole VAT Ernst & Young, wskazał, że opodatkowanie częściowego wykonania usługi nie jest czymś nowym. Już dzisiejsze przepisy, np. w art. 19 ust. 5 ustawy o VAT, wprowadzają taki wymóg.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama