| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów może być zwolnione z VAT

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów może być zwolnione z VAT

Wprowadzanie towarów przywiezionych z zagranicy do składu celnego skutkuje zawieszeniem zapłaty VAT. Podatek ten co do zasady trzeba uiścić dopiero po dopuszczeniu towarów do obrotu.

– Trzeba zwrócić uwagę na to, że warunkiem zwolnienia jest łączne spełnienie trzech warunków – podkreśla Michał Szychowski, doradca podatkowy w HLB Frąckowiak i Wspólnicy. Pamiętać należy, że towary muszą być przeznaczone do odsprzedaży w składzie celnym podatnikowi VAT. Ponadto muszą być one ujęte w odpowiedniej ewidencji towarowej oraz być pod dozorem celnym, umożliwiającym organowi podatkowemu kontrolę nad tym towarem.
– Podatnik musi również złożyć, najpóźniej w terminie określonym do złożenia deklaracji podatkowej VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, informację o skorzystaniu z tego zwolnienia. Informacja powinna określać wartość towarów objętych tym zwolnieniem – dodaje Michał Szychowski.

Odroczenie zapłaty

Minister finansów we wspomnianym rozporządzeniu w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, zwolnił od zapłaty tego podatku także import towarów objętych procedurą m.in. składu celnego (par. 8 ust. 1 pkt 10). Zwolnienia tego nie stosuje się jednak, jeżeli na podstawie przepisów celnych powstaje obowiązek uiszczenia cła.
– W sytuacji gdy towar zostanie wprowadzony do składu celnego spoza terytorium Wspólnoty, obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług powstanie wtedy, gdy towar zostanie dopuszczony do obrotu na terytorium kraju (import). W takim przypadku, zgodnie z art. 33 ust. 4 ustawy o VAT, podatnik jest zobowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego podatku VAT – wyjaśnia Michał Szychowski z HLB.

SKŁADY PUBLICZNE I PRYWATNE
Składy celne dzielimy na publiczne i prywatne. W pierwszym składować towary może każda zainteresowana osoba, która otrzyma pozwolenie organu celnego na korzystanie z procedury składu celnego. Skład prywatny służy do składowania towarów konkretnego przedsiębiorcy, na potrzeby prowadzonej przez niego działalności.
 


Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »