REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestor musi sprzeciw wyrazić na piśmie

REKLAMA

Wyrażenie przez inwestora zgody na zawarcie umowy wykonawcy z podwykonawcą na wykonanie określonych zadań wchodzących w zakres umowy o roboty budowlane będzie skuteczne wtedy, gdy zostanie mu przedstawiona ta umowa lub jej projekt wraz z dokumentacją.

Gmina Krosno jest inwestorem zadania „Ochrona środowiska Krosna”, finansowanego z programu Phare SSG 2001. Wykonawcą zadania zostało konsorcjum firm Maxer z Poznania, jako lider, i Biotechnische Abfallvrwertung w Monachium, jako partner. W sierpniu 2004 r. spółka Maxer zawarła umowę z firmą Aarsleff, jako podwykonawcą na wykonanie części robót. Podwykonawca prace wykonał. Przy ich odbiorze był projektant, wykonawca i inwestor, ale podwykonawca pieniędzy nie dostał, mimo że inwestor przekazał środki wykonawcy. Podwykonawca wystąpił więc do sądu o wydanie nakazu zapłaty i uzyskał go. Ponieważ gmina wniosła od niego zarzuty, sprawa trafiła do rozpoznania w normalnym trybie.
Sąd I instancji utrzymał nakaz. Stwierdził, że podstawą do zasądzenia od inwestora należnych pieniędzy jest art. 6471 par. 5 kodeksu cywilnego. Mówi on o solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy w stosunku do podwykonawcy. Skoro wykonawca nie wywiązał się z obowiązku zapłaty, musi to zrobić inwestor.

Gmina wnosi apelację

Gmina odwołała się. W apelacji podnosiła, że nie została jej przedstawiona, jako inwestorowi, umowa wykonawcy z podwykonawcą. Na zawarcie zaś takiej umowy wymagana jest wyraźna zgoda albo zgoda domniemana, przez niezgłoszenie sprzeciwu w określonym terminie. Powód nie zgadzał się z tym i w odpowiedzi na apelację twierdził, że z art. 6471 par. 2 k.c. nie wynika, by konieczne było powoływanie się na zgodę domniemaną, gdy inwestor wyraził zgodę wprost. W tej sprawie podwykonawcę zatwierdził inżynier kontraktu, który działał w imieniu inwestora i przy jego akceptacji. Roboty odebrane zostały także przez tego inżyniera, a prezydent miasta Krosna podpisał protokół.
Przy rozpatrywaniu apelacji przed sądem II instancji stanął jednak problem, z którym zwrócił się on do Sądu Najwyższego. Zapytał, czy dla skutecznego wyrażenia zgody przez inwestora na wykonanie części robót przez podwykonawcę zgodnie z art. 6471 par. 2 k.c. konieczne jest przedstawienie przez wykonawcę umowy lub projektu umowy z podwykonawcą, czy też zgoda taka może być udzielona jeszcze przed zawarciem umowy także w sposób dorozumiany? Drugie pytanie, będące konsekwencją pierwszego: czy inwestor poniesie odpowiedzialność wobec podwykonawcy także wówczas, gdy zapłacił wykonawcy całą należność, wraz z wynagrodzeniem podwykonawcy.

Nieprecyzyjne przepisy

W uzasadnieniu pytań sąd zaznacza, że wątpliwości wynikają z nieprzejrzystych przepisów, które zapobiegać mają częstemu zjawisku, jakim jest niewypłacanie wynagrodzenia podwykonawcy. Niekonsekwencja ustawodawcy przejawia się w tym, że w art. 6471 par. 4 k.c. zastrzega się formę pisemną dla umów zawieranych pomiędzy wykonawcą a podwykonawcą pod rygorem nieważności, a jednocześnie dopuszcza milczące wyrażenie zgody przez inwestora na taką umowę (art. art. 6471 par. 2 zdanie 2. Konsekwencją tego jest ograniczenie inwestora, a więc osoby trzeciej, w zakresie zarzutów, jakie może mieć w stosunku do podwykonawcy w porównaniu z tymi, które przysługują wykonawcy, mimo obowiązku zapłaty wynagrodzenia.
W tej sprawie najważniejsze jest jednak – zdaniem sądu pytającego – dokonanie wykładni art. 6471 par. 2, bo wiąże się to z ponoszeniem solidarnej odpowiedzialności z wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy, o której mowa w par. 5 tego artykułu. Sąd apelacyjny uważa, że może chodzić o wyrażenie zgody zarówno przed zawarciem umowy, w momencie zawarcia, jak i już po jej zawarciu. Nie jest jasne, czy zgoda powinna być wyrażona na piśmie, czy w dowolnej formie. A czy do chwili jej wyrażenia umowa rodzi jakieś skutki? Z tych przyczyn niejednoznacznie może być oceniane postępowanie inwestora, który milcząco akceptuje fakt zawarcia umowy wykonawcy z podwykonawcą dla ratowania procesu inwestycyjnego, a potem zarzuca, że na zawarcie takiej umowy nie było jego zgody. Sąd widzi także drugą stronę tego zagadnienia – odpowiedzialność solidarna może rodzić dla inwestora zbyt dotkliwy skutek, bo zapłacił już wykonawcy umówione wynagrodzenie, a ten uchylił się od ciążącego na nim obowiązku w stosunku do podwykonawcy.

Rozstrzygnięcie SN

W odpowiedzi Sąd Najwyższy podjął 28 czerwca następującą uchwałę: Skuteczność zgody inwestora na zawarcie przez wykonawcę umowy o wykonanie zadań wchodzących w zakres umowy o roboty budowlane wymaga przedstawienia mu umowy z podwykonawcą lub jej projektu oraz odpowiedniej dokumentacji. Zapłata wykonawcy wynagrodzenia nie wyłącza odpowiedzialności inwestora wobec podwykonawcy na podstawie art. 6471 par. 5 k.c.

WYRAŻENIE ZGODY NA ZAWARCIE UMOWY
Do zawarcia przez wykonawcę robót budowlanych umowy z podwykonawcą wymagana jest zgoda inwestora. Jeżeli inwestor w ciągu 14 dni od przedstawienia mu umowy lub jej projektu wraz z częścią dokumentacji, która tego dotyczy, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżenia, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy – art. 6472 par. 2 k.c.

Sygn. akt III CZP 36/06

Marta Pionkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA