| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polisa na szyby ochroni przed stratami

Polisa na szyby ochroni przed stratami

Ubezpieczenie szyb staje się standardem w polisach dla małych i średnich firm. Najczęściej nie jest to już opcja dodatkowa, ale istotny element polisy.


Najczęściej ubezpieczenie szyb i przedmiotów szklanych jest wybierane przez firmy handlowe.
– Rozbicie dużej przeszklonej witryny wystawowej może narazić firmę na wysokie straty finansowe. Coraz więcej klientów ma świadomość, że ochroną można również objąć wszelkiego rodzaju reklamy, neony i gabloty wystawowe – mówi Wacław Lewandowski, dyrektor oddziału okręgowego PZU w Poznaniu.

Ciekawe różnice

Większość towarzystw nie precyzuje, gdzie gabloty wystawowe powinny się znajdować, więc należy zakładać, że muszą być zamontowane na budynku firmy. Są jednak wyjątki. W pakiecie Allianz Biznes Plus można znaleźć zapis: „ubezpieczeniem mogą być objęte przedmioty szklane znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie”. Podobnie jest w PZU, gdzie warunki pakietów dla małych i śtrednich przedsiębiorstw (MSP) mówią, że tablice reklamowe, szyldy i gabloty są ubezpieczone również poza budynkiem lub lokalem. Z kolei Warta (w pakiecie Warta MIŚ) obejmuje ochroną ubezpieczeniową także tablice reklamowe usytuowane przy trasach komunikacyjnych.
W Allianz, w ramach pakietu Allianz Biznes Plus, ochroną objęte są lustra, ale tylko zamontowane w ścianach lub meblach. Podobnie jest w Warcie (pakiet Warta MIŚ), gdzie lustra muszą być zamontowane na stałe. Dla odmiany w pakietach PZU czy Uniqa lustra mogą wisieć wszędzie, stać lub być wmontowane w ścianach. Podobnie jest w Ergo Hestii.

Koszty naprawy

Istotnym elementem przy ubezpieczaniu szyb i innych przedmiotów szklanych jest określenie ich sumy ubezpieczenia.
– Przedsiębiorca sam wybiera bądź ustala kwotę, na jaką ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia, kierując się wartością rzeczywistą ubezpieczanych szyb – mówi Wacław Lewandowski.
Szkoda spowodowana rozbiciem szyby to nie tylko koszt zakupu i montażu nowej. W niektórych przypadkach konieczne jest dokonanie naprawy ekspresowej (np. wtedy kiedy rozbita zostanie witryna wystawowa) lub ustawienie dźwigu dla wymiany zamontowanego wysoko neonu. W PZU takie koszty mogą być pokryte tylko po opłaceniu dodatkowej składki
– Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o koszty naprawy ekspresowej powoduje wzrost składki o połowę – mówi Wacław Lewandowski.
Są jednak ubezpieczyciele, którzy gwarantują pokrycie takich kosztów w podstawowym zakresie, a inni traktują to jako opcję dodatkową. To pierwsze rozwiązanie stosuje np. Alllianz, który deklaruje pokrycie kosztów oszklenia zastępczego oraz usług ekspresowych. Wybór, z usług której firmy skorzystać, należy do klienta. Jeśli zakładamy, że takie prace ekspresowe nie są nam potrzebne, lepiej nie płacić zwiększonej składki, tylko wybrać węższy zakres ubezpieczenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »