Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polisa na szyby ochroni przed stratami

Ubezpieczenie szyb staje się standardem w polisach dla małych i średnich firm. Najczęściej nie jest to już opcja dodatkowa, ale istotny element polisy.

Najczęściej ubezpieczenie szyb i przedmiotów szklanych jest wybierane przez firmy handlowe.
– Rozbicie dużej przeszklonej witryny wystawowej może narazić firmę na wysokie straty finansowe. Coraz więcej klientów ma świadomość, że ochroną można również objąć wszelkiego rodzaju reklamy, neony i gabloty wystawowe – mówi Wacław Lewandowski, dyrektor oddziału okręgowego PZU w Poznaniu.

Ciekawe różnice

Większość towarzystw nie precyzuje, gdzie gabloty wystawowe powinny się znajdować, więc należy zakładać, że muszą być zamontowane na budynku firmy. Są jednak wyjątki. W pakiecie Allianz Biznes Plus można znaleźć zapis: „ubezpieczeniem mogą być objęte przedmioty szklane znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie”. Podobnie jest w PZU, gdzie warunki pakietów dla małych i śtrednich przedsiębiorstw (MSP) mówią, że tablice reklamowe, szyldy i gabloty są ubezpieczone również poza budynkiem lub lokalem. Z kolei Warta (w pakiecie Warta MIŚ) obejmuje ochroną ubezpieczeniową także tablice reklamowe usytuowane przy trasach komunikacyjnych.
W Allianz, w ramach pakietu Allianz Biznes Plus, ochroną objęte są lustra, ale tylko zamontowane w ścianach lub meblach. Podobnie jest w Warcie (pakiet Warta MIŚ), gdzie lustra muszą być zamontowane na stałe. Dla odmiany w pakietach PZU czy Uniqa lustra mogą wisieć wszędzie, stać lub być wmontowane w ścianach. Podobnie jest w Ergo Hestii.

Koszty naprawy

Istotnym elementem przy ubezpieczaniu szyb i innych przedmiotów szklanych jest określenie ich sumy ubezpieczenia.
– Przedsiębiorca sam wybiera bądź ustala kwotę, na jaką ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia, kierując się wartością rzeczywistą ubezpieczanych szyb – mówi Wacław Lewandowski.
Szkoda spowodowana rozbiciem szyby to nie tylko koszt zakupu i montażu nowej. W niektórych przypadkach konieczne jest dokonanie naprawy ekspresowej (np. wtedy kiedy rozbita zostanie witryna wystawowa) lub ustawienie dźwigu dla wymiany zamontowanego wysoko neonu. W PZU takie koszty mogą być pokryte tylko po opłaceniu dodatkowej składki
– Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o koszty naprawy ekspresowej powoduje wzrost składki o połowę – mówi Wacław Lewandowski.
Są jednak ubezpieczyciele, którzy gwarantują pokrycie takich kosztów w podstawowym zakresie, a inni traktują to jako opcję dodatkową. To pierwsze rozwiązanie stosuje np. Alllianz, który deklaruje pokrycie kosztów oszklenia zastępczego oraz usług ekspresowych. Wybór, z usług której firmy skorzystać, należy do klienta. Jeśli zakładamy, że takie prace ekspresowe nie są nam potrzebne, lepiej nie płacić zwiększonej składki, tylko wybrać węższy zakres ubezpieczenia.

Ekstrawydatki

Przy określaniu sumy ubezpieczenia warto też zwrócić uwagę, czy witryny firmy są wykonane według szczególnych technologii. Jeśli tak, to dla własnego bezpieczeństwa warto doprecyzować we wniosku, jakich materiałów użyto do wykonania napisów, jaka była wielość liter i jaka była treść napisów. To wszystko pozwoli uniknąć nieporozumień po szkodzie, bo będzie wiadomo jakie koszty powinien ubezpieczyciel zrefundować. Jest to szczególnie istotne w przypadku różnego rodzaju sieci franczyzowych, gdzie witryny muszą spełniać określone wymogi franczyzodawcy. Wtedy zwykle ich cena odbiega od przeciętnej na rynku, a w oparciu o takie dane ubezpieczyciel będzie wyceniał szkodę.

CO MOŻNA UBEZPIECZYĆ OD STŁUCZENIA
• Oszklenia zewnętrzne i wewnętrzne w budynkach i lokalach (np. szyby drzwiowe i okienne, szklane przegrody ścienne, szyby przeciwwłamaniowe)
• Tablice reklamowe, szyldy, gabloty ze szkła lub plastiku znajdujące się w lokalu lub w jego pobliżu
• Lustra stojące, wiszące, zamontowane w ścianach, meblach, szyby stanowiące część składową mebli, stołów, lad
• Neony i reklamy świetlne w miejscu ubezpieczenia

PRZY OKREŚLANIU SUMY UBEZPIECZENIA TRZEBA UWZGLĘDNIĆ
• Koszty usunięcia pozostałości po rozbitej szybie (standardowo limit wynosi 10 proc. sumy ubezpieczenia)
• Koszty montażu wraz z kosztami szyby, oraz wykonania na niej napisów w technologii podobnej do tej zastosowanej w rozbitej szybie
• Koszty ustawienia rusztowań lub drabin (jeśli polisa obejmuje takie koszty w standardzie, bo zdarza się, że jest to opcja dodatkowa)
• Koszty prac ekspresowych (tylko niektóre polisy obejmują je w zakresie podstawowym, czasem jest to opcja dodatkowa)

Bianka Jaworska
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

  Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

  Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

  Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

  Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

  Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji w fazie uzgodnień technicznych

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  Składniki masy upadłości. Co syndycy wystawiali na sprzedaż w 2022 r.?

  Od domów i mieszkań, poprzez samochody i komputery, aż po widelce, kilogramy posypki czekoladowej i drewniane wiaderka. Oto, jakie przedmioty zostały wystawione na sprzedaż przez syndyków w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w 2022 r. pokazuje raport analityków MGBI.

  Jak smartfony ułatwiają życie mamom?

  75 proc. mam używa dziennika elektronicznego, by sprawdzać wyniki w nauce swojego dziecka. Co druga z nich robi to codziennie. Technologia pomaga także rodzicom najmłodszych. Co trzecia kobieta korzysta bądź korzystała z aplikacji monitorujących ciążę, a co piąta wykorzystuje smartfona do organizacji opieki nad dzieckiem. 

  Coraz więcej wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

  W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.

  Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

  Rośnie świadomość polskich firm na temat faktoringu

  Ostatnie lata pokazały, że polscy przedsiębiorcy wiedzą o faktoringu coraz więcej i coraz częściej wybierają tę opcję. Jaka jest kondycja polskiego faktoringu i czy dzięki niemu polskie firmy unikną utraty płynności?

  Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

  Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? 

  Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna

  Najszybciej rozwijają się niewielkie farmy solarne, które pod koniec ubiegłego roku osiągnęły moc 2,5 GW i wytworzyły 4,6 TWh energii elektrycznej. W 73 proc. została ona sprzedana.

  Pięć tanich chwytów hakerów – jak nie dać się nabrać

  Phishing był i jest najczęstszym cyberprzestępstwem internetowym. Potwierdza to również raport FBI. Zgodnie z nim liczba zgłoszonych przestępstw związanych z phishingiem wzrosła o ponad 1560 procent w ciągu pięciu lat

  Jak przyciągnąć uwagę klientów marketów? Czy warto umieszczać reklamę na drzwiach sklepów?

  Z raportu firmy technologicznej Proxi.cloud wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polacy robili zakupy w dużych sieciach 15% częściej niż w 2022 roku, a same dyskonty odwiedziło 92% ogółu konsumentów. Jak wykorzystać ten trend by dotrzeć z reklamą do potencjalnego klienta? Odpowiadamy. 

  Jak wykorzystać cieplejsze dni do promocji firmy? Jak działać w OOH, by dotrzeć do większej liczby klientów?

  30 proc. Polaków w czasie wolnym spotyka się z przyjaciółmi i z rodziną, a co czwarty konsument uprawia sport. 23 proc. osób idzie do pubu lub restauracji, tyle samo osób wskazało, że wolny czas spędza w galeriach handlowych – wynika z najnowszych badań PayBack dotyczących aktywności Polaków po pracy i w dni wolne od obowiązków zawodowych. Ładna pogoda i zbliżające się lato to czas zwiększonej aktywności konsumentów. Chętniej opuszczają dom, widują się z przyjaciółmi czy spacerują. To ważny sygnał dla reklamodawców i odpowiedni czas na zainwestowanie w kampanię OOH.

  Papier toaletowy będzie jeszcze droższy!

  Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu.

  31 maja 2023 r. upływa ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

  31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r.

  Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

  Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

  Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

  Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

  Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

  Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

  Sztuczna inteligencja i medycyna: rewolucja?

  W 2023 r. generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowania medyczne.

  Jak bezpiecznie kupić fizyczne złoto?

  W ostatnich tygodniach cena złota inwestycyjnego pobiła psychologiczną granicę 2000 USD, co spowodowało, że wiele osób poszukujących bezpiecznych aktywów zaczęło rozważać jego zakup. Jak nabyć złotą sztabkę lub monetę bezpiecznie?

  Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

  Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

  Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

  Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

  Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

  Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

  Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

  Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.