REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polisa na szyby ochroni przed stratami

REKLAMA

Ubezpieczenie szyb staje się standardem w polisach dla małych i średnich firm. Najczęściej nie jest to już opcja dodatkowa, ale istotny element polisy.

Najczęściej ubezpieczenie szyb i przedmiotów szklanych jest wybierane przez firmy handlowe.
– Rozbicie dużej przeszklonej witryny wystawowej może narazić firmę na wysokie straty finansowe. Coraz więcej klientów ma świadomość, że ochroną można również objąć wszelkiego rodzaju reklamy, neony i gabloty wystawowe – mówi Wacław Lewandowski, dyrektor oddziału okręgowego PZU w Poznaniu.

Ciekawe różnice

Większość towarzystw nie precyzuje, gdzie gabloty wystawowe powinny się znajdować, więc należy zakładać, że muszą być zamontowane na budynku firmy. Są jednak wyjątki. W pakiecie Allianz Biznes Plus można znaleźć zapis: „ubezpieczeniem mogą być objęte przedmioty szklane znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie”. Podobnie jest w PZU, gdzie warunki pakietów dla małych i śtrednich przedsiębiorstw (MSP) mówią, że tablice reklamowe, szyldy i gabloty są ubezpieczone również poza budynkiem lub lokalem. Z kolei Warta (w pakiecie Warta MIŚ) obejmuje ochroną ubezpieczeniową także tablice reklamowe usytuowane przy trasach komunikacyjnych.
W Allianz, w ramach pakietu Allianz Biznes Plus, ochroną objęte są lustra, ale tylko zamontowane w ścianach lub meblach. Podobnie jest w Warcie (pakiet Warta MIŚ), gdzie lustra muszą być zamontowane na stałe. Dla odmiany w pakietach PZU czy Uniqa lustra mogą wisieć wszędzie, stać lub być wmontowane w ścianach. Podobnie jest w Ergo Hestii.

Koszty naprawy

Istotnym elementem przy ubezpieczaniu szyb i innych przedmiotów szklanych jest określenie ich sumy ubezpieczenia.
– Przedsiębiorca sam wybiera bądź ustala kwotę, na jaką ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia, kierując się wartością rzeczywistą ubezpieczanych szyb – mówi Wacław Lewandowski.
Szkoda spowodowana rozbiciem szyby to nie tylko koszt zakupu i montażu nowej. W niektórych przypadkach konieczne jest dokonanie naprawy ekspresowej (np. wtedy kiedy rozbita zostanie witryna wystawowa) lub ustawienie dźwigu dla wymiany zamontowanego wysoko neonu. W PZU takie koszty mogą być pokryte tylko po opłaceniu dodatkowej składki
– Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o koszty naprawy ekspresowej powoduje wzrost składki o połowę – mówi Wacław Lewandowski.
Są jednak ubezpieczyciele, którzy gwarantują pokrycie takich kosztów w podstawowym zakresie, a inni traktują to jako opcję dodatkową. To pierwsze rozwiązanie stosuje np. Alllianz, który deklaruje pokrycie kosztów oszklenia zastępczego oraz usług ekspresowych. Wybór, z usług której firmy skorzystać, należy do klienta. Jeśli zakładamy, że takie prace ekspresowe nie są nam potrzebne, lepiej nie płacić zwiększonej składki, tylko wybrać węższy zakres ubezpieczenia.

Ekstrawydatki

Przy określaniu sumy ubezpieczenia warto też zwrócić uwagę, czy witryny firmy są wykonane według szczególnych technologii. Jeśli tak, to dla własnego bezpieczeństwa warto doprecyzować we wniosku, jakich materiałów użyto do wykonania napisów, jaka była wielość liter i jaka była treść napisów. To wszystko pozwoli uniknąć nieporozumień po szkodzie, bo będzie wiadomo jakie koszty powinien ubezpieczyciel zrefundować. Jest to szczególnie istotne w przypadku różnego rodzaju sieci franczyzowych, gdzie witryny muszą spełniać określone wymogi franczyzodawcy. Wtedy zwykle ich cena odbiega od przeciętnej na rynku, a w oparciu o takie dane ubezpieczyciel będzie wyceniał szkodę.

CO MOŻNA UBEZPIECZYĆ OD STŁUCZENIA
• Oszklenia zewnętrzne i wewnętrzne w budynkach i lokalach (np. szyby drzwiowe i okienne, szklane przegrody ścienne, szyby przeciwwłamaniowe)
• Tablice reklamowe, szyldy, gabloty ze szkła lub plastiku znajdujące się w lokalu lub w jego pobliżu
• Lustra stojące, wiszące, zamontowane w ścianach, meblach, szyby stanowiące część składową mebli, stołów, lad
• Neony i reklamy świetlne w miejscu ubezpieczenia

PRZY OKREŚLANIU SUMY UBEZPIECZENIA TRZEBA UWZGLĘDNIĆ
• Koszty usunięcia pozostałości po rozbitej szybie (standardowo limit wynosi 10 proc. sumy ubezpieczenia)
• Koszty montażu wraz z kosztami szyby, oraz wykonania na niej napisów w technologii podobnej do tej zastosowanej w rozbitej szybie
• Koszty ustawienia rusztowań lub drabin (jeśli polisa obejmuje takie koszty w standardzie, bo zdarza się, że jest to opcja dodatkowa)
• Koszty prac ekspresowych (tylko niektóre polisy obejmują je w zakresie podstawowym, czasem jest to opcja dodatkowa)

Bianka Jaworska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA