REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepiej jest w Wałbrzychu

REKLAMA

Najlepsze warunki do inwestowania tworzy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Nieznacznie ustępują jej strefy ekonomiczne w Legnicy i Katowicach. Efektywność inwestowania w 14 strefach ekonomicznych i kilkudziesięciu parkach technologicznych oceniła firma audytorska KPMG.

KPMG wzięła pod uwagę aż 16 czynników. Wałbrzyska strefa wypadła najlepiej ze względu na wielkość nakładów inwestycyjnych i dynamiki ich wzrostu, tworzonych nowych miejsc pracy oraz jakości infrastruktury. Jest też najbardziej efektywna, co było mierzone wielkością nakładów i liczbą zatrudnionych na 1 hektar powierzchni strefy.
Trzy najlepsze strefy – wałbrzyska, legnicka i katowicka – są do siebie podobne. Wszystkim trzem udało się przyciągnąć inwestycje wymagające dużych nakładów kapitałowych. Umiejscowili się w nich producenci samochodów – Toyota, Volkswagen i Fiat – lub ich ważni poddostawcy.

Najgorzej w zestawieniu KPMG wypada Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Starachowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ulokowali się w nich przeważnie mali i średni producenci, reprezentujący mniej nowoczesne dziedziny produkcji.

Brak środków na rozwój – to największy problem, jaki trapi szefów stref ekonomicznych i parków technologicznych. Skarży się na to ponad połowa z nich. W przypadku stref równie ważną barierą w inwestowaniu jest słaba infrastruktura. Parki technologiczne, zlokalizowane na ogół w miastach, są pod tym względem w lepszej sytuacji.

Nie jest natomiast istotną barierą pozyskanie wykwalifikowanych kadr oraz współpraca z samorządami. Tak przynajmniej wynika z badania. Tyle statystyka. Doświadczenia poszczególnych inwestorów nie są już tak optymistyczne.

– Klimat do inwestowania w poszczególnych strefach jest różny – ocenia Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tę strefę wybrało kilku inwestorów rozczarowanych rozmowami w innych regionach.

Specjalne strefy przeżywają nadal ożywienie. Rok 2005 był nawet rekordowy. Przybyło 180 zezwoleń na działalność, a łączna kwota zadeklarowanych inwestycji wyniosła 7 mld złotych. Rok 2006 może okazać się jeszcze lepszy. Do połowy roku wartość nowych obietnic inwestycyjnych wyniosła aż 5,5 mld złotych. Podstawową zachętą przyciągającą inwestorów do stref są ulgi i zwolnienia podatkowe.

Przyszłość stref jest ograniczona w czasie. Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym muszą one zakończyć działalność wedle obecnych zasad do 2017 roku. Z każdym więc rokiem może ubywać chętnych do inwestowania.
Strefy czeka więc jeszcze kilka tłustych lat. A potem? Będzie trzeba zastanowić się nad innymi sposobami przyciągania kapitału.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tadeusz Barzdo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA