| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Najlepiej jest w Wałbrzychu

Najlepiej jest w Wałbrzychu

Najlepsze warunki do inwestowania tworzy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Nieznacznie ustępują jej strefy ekonomiczne w Legnicy i Katowicach. Efektywność inwestowania w 14 strefach ekonomicznych i kilkudziesięciu parkach technologicznych oceniła firma audytorska KPMG.


KPMG wzięła pod uwagę aż 16 czynników. Wałbrzyska strefa wypadła najlepiej ze względu na wielkość nakładów inwestycyjnych i dynamiki ich wzrostu, tworzonych nowych miejsc pracy oraz jakości infrastruktury. Jest też najbardziej efektywna, co było mierzone wielkością nakładów i liczbą zatrudnionych na 1 hektar powierzchni strefy.
Trzy najlepsze strefy – wałbrzyska, legnicka i katowicka – są do siebie podobne. Wszystkim trzem udało się przyciągnąć inwestycje wymagające dużych nakładów kapitałowych. Umiejscowili się w nich producenci samochodów – Toyota, Volkswagen i Fiat – lub ich ważni poddostawcy.

Najgorzej w zestawieniu KPMG wypada Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Starachowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ulokowali się w nich przeważnie mali i średni producenci, reprezentujący mniej nowoczesne dziedziny produkcji.

Brak środków na rozwój – to największy problem, jaki trapi szefów stref ekonomicznych i parków technologicznych. Skarży się na to ponad połowa z nich. W przypadku stref równie ważną barierą w inwestowaniu jest słaba infrastruktura. Parki technologiczne, zlokalizowane na ogół w miastach, są pod tym względem w lepszej sytuacji.

Nie jest natomiast istotną barierą pozyskanie wykwalifikowanych kadr oraz współpraca z samorządami. Tak przynajmniej wynika z badania. Tyle statystyka. Doświadczenia poszczególnych inwestorów nie są już tak optymistyczne.

– Klimat do inwestowania w poszczególnych strefach jest różny – ocenia Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tę strefę wybrało kilku inwestorów rozczarowanych rozmowami w innych regionach.

Specjalne strefy przeżywają nadal ożywienie. Rok 2005 był nawet rekordowy. Przybyło 180 zezwoleń na działalność, a łączna kwota zadeklarowanych inwestycji wyniosła 7 mld złotych. Rok 2006 może okazać się jeszcze lepszy. Do połowy roku wartość nowych obietnic inwestycyjnych wyniosła aż 5,5 mld złotych. Podstawową zachętą przyciągającą inwestorów do stref są ulgi i zwolnienia podatkowe.

Przyszłość stref jest ograniczona w czasie. Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym muszą one zakończyć działalność wedle obecnych zasad do 2017 roku. Z każdym więc rokiem może ubywać chętnych do inwestowania.
Strefy czeka więc jeszcze kilka tłustych lat. A potem? Będzie trzeba zastanowić się nad innymi sposobami przyciągania kapitału.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tadeusz Barzdo

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »