REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy nie unikną drugiej kontroli

REKLAMA

W przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewidziano, że drugą kontrolę w firmie w tym samym czasie organy skarbowe będą mogły prowadzić tylko wówczas, gdy przeciwko przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną toczy się postępowanie o przestępstwo lub o przestępstwo skarbowe.

REKLAMA


Taka kontrola byłaby możliwa również wówczas, gdy toczy się postępowanie o takie przestępstwo popełnione w związku z działaniem osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub postępowanie w sprawie odpowiedzialności podmiotu zbiorowego za czyny zabronione pod groźbą kary.

REKLAMA

Autorzy projektu nowelizacji dopuszczają też prowadzenie więcej niż jednej kontroli wówczas, gdy firma działa w co najmniej 6 miejscach położonych nie tylko na terenie jednego województwa. Do tej pory przedsiębiorcy, którzy obok zakładu głównego prowadzą także oddziały w innych miastach uważali, że kontrolowanie ich jednocześnie w tym samym czasie oznacza naruszanie przepisów. Tym bardziej że ograny kontroli nie brały pod uwagę, czy przedsiębiorca prowadził na przykład swoje sklepy w jednej gminie, czy też na terenie całego kraju. Natomiast zdaniem organów kontroli samodzielne punkty sprzedaży detalicznej lub świadczenia usług muszą być kontrolowane w miejscu ich lokalizacji i nawet gdy to się robi w tym samym czasie, nie ma mowy o żadnym naruszaniu przepisów. Dlatego uregulowanie tej sprawy w projekcie nowelizacji okazało się konieczne. Gdyby inspektorzy odstąpili od kontroli z powodu prowadzonej w firmie innej kontroli, to powinni ustalić z przedsiębiorcą termin, w którym rozpoczną swoją kontrolę.

Gdyby urzędnicy prowadzili kontrolę niezgodnie z przepisami, to wyniki jej nie mogłyby być dla organów administracji publicznej podstawą działań niekorzystnych dla przedsiębiorcy – stanowią przepisy nowelizacji.

REKLAMA

Zdaniem Katarzyny Urbańskiej z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan proponowane przepisy nowelizacji należy jeszcze uzupełnić. Trzeba wskazać organ, który zadecyduje o tym, że kontrola była prowadzona niezgodnie z przepisami, a w konsekwencji wyniki jej nie będą mogły zostać nigdy w przyszłości wykorzystane przeciwko przedsiębiorcy. Natomiast proponowany przepis nie wskazuje jednoznacznie, czy takie wyniki kontroli będą mogły zostać wykorzystane ponownie, przy następnej kontroli prowadzonej już zgodnie z przepisami prawa – tłumaczy Urbańska.

Do tej pory każdy przedsiębiorca prowadził książkę kontroli w formie papierowej. Natomiast autorzy projektu zaproponowali, aby przedsiębiorca mógł równolegle z wersją papierową prowadzić wersję w systemie teleinformatycznym. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w kilku miejscach, będzie mógł wówczas łatwo okazać organowi wszczynającemu kontrolę książkę w formie elektronicznej i w ten sposób uniknąć prowadzenia równolegle drugiej kontroli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA