REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na rynku walutowym w miarę spokojnie, ale możliwe dalsze osłabienie

REKLAMA

Rozpoczynający się tydzień może przynieść dalsze osłabienie złotego - uważają analitycy. Mimo że w najbliższych dniach pojawi się sporo danych, to kierunek zmian wyznaczany będzie prawdopodobnie poza polskim rynkiem.

Około godziny 9.25 za euro płacono 4,0460 wobec 4,0650 zł w piątek po południu i wobec 4,04 zł rano. Dolara wyceniano na 3,2095 zł wobec odpowiednio 3,2190 zł i 3,1930.

REKLAMA

Zdaniem ekonomistów sytuacja polskiej waluty w tym tygodniu będzie determinowana nastrojami na rynkach globalnych i dlatego przewidują oni stopniowe osłabienie złotego.

REKLAMA

"Biorąc pod uwagę nie najlepszy nastrój w regionie (obniżka ratingu na Węgrzech, wynik wyborów na Słowacji) oraz nie najlepszy nastrój na rynkach wschodzących w skali globalnej, ten tydzień może przynieść przełamanie tego poziomu i osłabienie złotego do poziomu 4,09-4,10 do euro, chociaż w krótkim okresie możemy mieć do czynienia z przejściowym uspokojeniem na rynku" - napisali w raporcie ekonomiści BPH.

"Sądzimy więc, że złoty może testować dzisiaj poziom 4,07, ale dynamika rynku wskazuje, że dzisiaj mamy mniejsze szanse na powodzenie tego testu. Jeśli przebijemy ten poziom, to stanie się to raczej w następnych dniach tygodnia (w szczególności, jeśli dolar wzmocni się poniżej poziomu 1,2550 do euro)" - dodaje w swoim raporcie Jacek Wiśniewski z Raiffeisen Banku.

Niepewna jest reakcja rynku na wynik wyborów na Słowacji, gdzie zwycięzcą została populistyczna partia Smer, co zdaniem niektórych ekonomistów może oznaczać odsunięcie terminu wejścia Słowacji do strefy euro i zaniechanie reform.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym tygodniu w Polsce zostanie opublikowanych kilka ważnych danych dotyczących maja: m.in. w poniedziałek dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, we wtorek dane o produkcji i cenach producentów, a w piątek dane o sprzedaży detalicznej i inflacji bazowej.

"Rynek będzie czekał także na wtorkowe dane z USA o nowych pozwoleniach na budowę i liczbie nowych budów" - czytamy w raporcie BZ WBK.

Na rynku długu rentowności pozostawały w poniedziałek rano stabilne.

Około godziny 9.35 dochodowość dwuletnich obligacji ukształtowała się na poziomie 4,72 proc. wobec 4,70 proc. w piątek po południu i wobec 4,76 proc. rano. W przypadku papierów pięcioletnich było to 5,30 proc., czyli tak samo jak w piątek po południu i wobec 5,26 proc. rano, a dziesięcioletnich 5,52 proc. wobec odpowiednio 5,49 proc. i 5,50 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

Trendy wyborcze w USA a giełda

Tradycyjnie, rok wyborczy uważa się za znaczący dla rynków giełdowych. To dlatego, że rządy często stosują polityki mające na celu poprawę sytuacji gospodarczej przed wyborami, aby zwiększyć szanse na reelekcję. Za kandydatury Joe Bidena w 2024 roku były to obniżki podatków, zwiększenie wydatków publicznych, wprowadzanie programów stymulacyjnych czy inne inicjatywy, które bezpośrednio wpływają na gospodarkę. Takie działania mogą prowadzić do zwiększenia dochodów firm, co z kolei sprzyja wzrostowi cen akcji i funduszy ETF. 

REKLAMA