REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BIEC: Badania pokazują wzrost presji cenowej

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji informujący o kształtowaniu się inflacji w przyszłości wzrósł w czerwcu po raz czwarty do poziomu najwyższego od października 2004 roku - podał badający koniunkturę ośrodek BIEC.

"Inflacja w kwietniu nieznacznie wzrosła, co może być potwierdzeniem płynących z rynku w ostatnich miesiącach pierwszych sygnałów pojawiającej się presji inflacyjnej (...) Sygnały odwracania się trendu są zatem coraz bardziej widoczne" - napisał BIEC.

REKLAMA

"Nie mniej jednak dynamika przyrostu wskaźnika osłabła w ostatnim miesiącu, co związane jest przede wszystkim z ustabilizowaniem się sytuacji na rynku walutowym, uspokojeniem oczekiwań przedsiębiorców, co do wzrostu cen oraz stabilizacją niektórych kosztów wytwarzania" - dodaje BIEC w raporcie.

Według badań BIEC ostatnie dane wskazują na ustabilizowanie się oczekiwań menedżerów, co do wzrostu cen na wytwarzane przez nich produkty.

"Przed miesiącem wzrost tych przewidywań był silny. Najprawdopodobniej przedsiębiorcy ciągle nie mają zbyt wyraźnych informacji potwierdzających wzrost popytu, co nieco studzi ich skłonności do podnoszenia cen na swe wyroby" - napisał BIEC.

Według BIEC podobnie kształtują się w ostatnich miesiącach tendencje kosztów produkcji w przeliczeniu na jednostkę wyrobu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Pod koniec ubiegłego roku oraz w pierwszych miesiącach roku bieżącego wzrastały one dość dynamicznie. Obecnie ustabilizowały się na wysokim poziomie, jednak dalej nie wzrastają" - pisze BIEC.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku kosztów w przeliczeniu na jednego zatrudnionego w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Drugi miesiąc z rzędu wzrastają one, choć jak do tej pory w niewielkim stopniu.

Według BIEC może to świadczyć o pojawiającej się w przedsiębiorstwach presji płacowej.

"Po kilkuletnim okresie intensywnie poprawiającej się wydajności pracy, wobec dobrych wyników gospodarczych i przekonaniu, że stan taki utrzyma się w najbliższej przyszłości, żądania pracowników, co do wzrostu plac stają się coraz bardziej prawdopodobne" - pisze BIEC.

Sytuacja na rynku walutowym ustabilizowała się w ostatnim czasie i zarówno dolar, jak i euro nie przyczyniają się do powstania presji inflacyjnej.

"Niewielkie osłabienie złotego w ostatnich miesiącach w stosunku do euro nie ma większego znaczenia na kształtowanie się oczekiwań, co do przyszłego poziomu inflacji. Zaś prawie czteroprocentowe umocnienie się złotówki wobec dolara w maju może stać się wręcz czynnikiem ograniczającym presję na wzrost cen" - pisze BIEC.

Według BIEC istotnymi czynnikami pchającymi wartość wskaźnika do góry są informacje dotyczące zadłużenia i to zarówno gospodarstw domowych jak i Skarbu Państwa.

"Oba wskaźniki w ostatnim okresie wzrastają, co zwykle stwarza zagrożenie pojawieniem się presji inflacyjnej ze strony popytu, choć opóźnienia w czasie mogą być tu znaczne w zależności od zarządzania długiem publicznym, a w przypadku zadłużenia gospodarstw domowych od struktury przeznaczenia zaciągniętych kredytów. Znaczny udział kredytów hipotecznych w ogólnym zadłużeniu gospodarstw domowych wydłuża nieco horyzont czasowy pojawienia się presji na wzrost cen" - napisał BIEC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA