REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BIEC: Badania pokazują wzrost presji cenowej

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji informujący o kształtowaniu się inflacji w przyszłości wzrósł w czerwcu po raz czwarty do poziomu najwyższego od października 2004 roku - podał badający koniunkturę ośrodek BIEC.

"Inflacja w kwietniu nieznacznie wzrosła, co może być potwierdzeniem płynących z rynku w ostatnich miesiącach pierwszych sygnałów pojawiającej się presji inflacyjnej (...) Sygnały odwracania się trendu są zatem coraz bardziej widoczne" - napisał BIEC.

REKLAMA

"Nie mniej jednak dynamika przyrostu wskaźnika osłabła w ostatnim miesiącu, co związane jest przede wszystkim z ustabilizowaniem się sytuacji na rynku walutowym, uspokojeniem oczekiwań przedsiębiorców, co do wzrostu cen oraz stabilizacją niektórych kosztów wytwarzania" - dodaje BIEC w raporcie.

Według badań BIEC ostatnie dane wskazują na ustabilizowanie się oczekiwań menedżerów, co do wzrostu cen na wytwarzane przez nich produkty.

"Przed miesiącem wzrost tych przewidywań był silny. Najprawdopodobniej przedsiębiorcy ciągle nie mają zbyt wyraźnych informacji potwierdzających wzrost popytu, co nieco studzi ich skłonności do podnoszenia cen na swe wyroby" - napisał BIEC.

Według BIEC podobnie kształtują się w ostatnich miesiącach tendencje kosztów produkcji w przeliczeniu na jednostkę wyrobu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Pod koniec ubiegłego roku oraz w pierwszych miesiącach roku bieżącego wzrastały one dość dynamicznie. Obecnie ustabilizowały się na wysokim poziomie, jednak dalej nie wzrastają" - pisze BIEC.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku kosztów w przeliczeniu na jednego zatrudnionego w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Drugi miesiąc z rzędu wzrastają one, choć jak do tej pory w niewielkim stopniu.

Według BIEC może to świadczyć o pojawiającej się w przedsiębiorstwach presji płacowej.

"Po kilkuletnim okresie intensywnie poprawiającej się wydajności pracy, wobec dobrych wyników gospodarczych i przekonaniu, że stan taki utrzyma się w najbliższej przyszłości, żądania pracowników, co do wzrostu plac stają się coraz bardziej prawdopodobne" - pisze BIEC.

Sytuacja na rynku walutowym ustabilizowała się w ostatnim czasie i zarówno dolar, jak i euro nie przyczyniają się do powstania presji inflacyjnej.

"Niewielkie osłabienie złotego w ostatnich miesiącach w stosunku do euro nie ma większego znaczenia na kształtowanie się oczekiwań, co do przyszłego poziomu inflacji. Zaś prawie czteroprocentowe umocnienie się złotówki wobec dolara w maju może stać się wręcz czynnikiem ograniczającym presję na wzrost cen" - pisze BIEC.

Według BIEC istotnymi czynnikami pchającymi wartość wskaźnika do góry są informacje dotyczące zadłużenia i to zarówno gospodarstw domowych jak i Skarbu Państwa.

"Oba wskaźniki w ostatnim okresie wzrastają, co zwykle stwarza zagrożenie pojawieniem się presji inflacyjnej ze strony popytu, choć opóźnienia w czasie mogą być tu znaczne w zależności od zarządzania długiem publicznym, a w przypadku zadłużenia gospodarstw domowych od struktury przeznaczenia zaciągniętych kredytów. Znaczny udział kredytów hipotecznych w ogólnym zadłużeniu gospodarstw domowych wydłuża nieco horyzont czasowy pojawienia się presji na wzrost cen" - napisał BIEC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA