reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od przyszłego roku nie będzie ryczałtu przy najmie

Od przyszłego roku nie będzie ryczałtu przy najmie

Od 2007 roku nie będzie możliwości opodatkowania najmu ryczałtem. Podatnicy zyskają natomiast możliwość uwzględniania 30 proc. ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów przy najmie uzyskiwanym poza działalnością gospodarczą.

Uproszczone formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych mają definitywnie zniknąć od 2009 roku (karta podatkowa).

Natomiast już od 2007 roku z systemu podatkowego zniknie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a wraz z nim możliwość dogodnego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i tym podobnych umów. Likwidacja dotyczy zarówno ryczałtu od przychodów z najmu uzyskiwanego w ramach działalności gospodarczej, jak i najmu uzyskiwanego poza tą działalnością.

Nie tylko opodatkowani ryczałtem podatnicy uzyskujący przychody z najmu zostaną pozbawieni tej formy opodatkowania, ale i pozostali podatnicy, którzy cieszyli się z tej uproszczonej formy płacenia podatku dochodowego.

Co zamiast ryczałtu

W zamian resort proponuje możliwość opodatkowania dochodu na zasadach ogólnych lub według 19-proc. podatku liniowego.

Podatnicy, dla których najem stanowi działalność gospodarczą, będą mogli wybrać pomiędzy opłacaniem podatku według skali 19, 30 i 40 proc. a 19-proc. podatkiem liniowym. Skala w wysokości 18 i 30 proc. ma mieć zastosowanie dopiero do dochodów za 2009 rok.

Zamiast ewidencji przychodów, w której podatnik wpisywał przychód do opodatkowania, wprowadza się dla prowadzących działalność gospodarczą uproszczoną podatkową księgę przychodów i rozchodów. Będzie to możliwe u podatników będących osobami fizycznymi, spółkami cywilnymi osób fizycznych, spółkami jawnymi osób fizycznych oraz spółkami partnerskimi wykonującymi działalność gospodarczą, jeżeli ich przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki – w roku poprzedzającym rok podatkowy – nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 250 000 euro.

Najem poza działalnością

Preferencje, które miały osoby opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z najmu poza działalnością gospodarczą, w postaci mniejszej stawki procentowej, nie znikną do końca w nowej wersji opodatkowania podatkiem dochodowym. Przewidziano możliwość wyboru przez osoby osiągające przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy i innych podobnych umów zawieranych nie w ramach działalności gospodarczej ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów.

Proponuje się ustalenie ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów w wysokości 30 proc. uzyskanego przychodu. W obecnym stanie prawnym osoba fizyczna (wynajmujący poza działalnością gospodarczą) ma możliwość wyboru formy opodatkowania przychodów z najmu i umów o podobnym charakterze, tj. na ogólnych zasadach według progresywnej skali podatkowej albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zmiana polega na wprowadzeniu 30-proc. ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów z tytułu umowy najmu. O wyborze tych kosztów będzie decydował podatnik.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama