| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Studenci chcą ulg

Studenci chcą ulg

Dariusz Żuk, prezes zarządu Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, zauważa, że osoby, które kończą studia, chcą założyć działalność, są do tego zniechęcane przez obowiązujące przepisy.

Ustawa o wspieraniu pracy młodych

Problem bezrobocia wśród młodych dostrzega też prof. Adam Biela, senator Ligi Polskich Rodzin. Przygotował projekt ustawy o nauce pracy i wspieraniu przedsiębiorczości młodzieży w Polsce. – Projekt zgłoszę do Senatu lub postaram się, aby zajęła się nim Rada Ministrów – mówi GP.

Zgodnie z nim budżet pokryje składki (w części finansowanej przez płatnika) na ubezpieczenia społeczne w pierwszym roku zatrudnienia absolwentów szkół tym przedsiębiorcom, którzy zatrudnią ich na okres co najmniej 2 lata na pełen etat. W drugim roku przez pół roku pokrywałby 75 proc. ubezpieczenia, a w drugim półroczu 50 proc. Według autora projektu ustawy wpływy z tytułu zaliczek podatku PIT od zatrudnianych w ten sposób osób (nawet przy minimalnej płacy) wyniosłyby już w pierwszym roku ponad połowę środków na refundację ubezpieczenia. Reszta mogłaby pochodzić z Funduszu Pracy. Projekt przewiduje też stworzenie ułatwień dla młodych osób chcących założyć własne firmy, m.in. poprzez stworzenie powiatowych funduszy przedsiębiorczości i innowacyjności, udzielających gwarancji kredytowych absolwentom.

Rozwiązania te zapobiegłyby fali migracji młodych, dobrze wykształconych osób za granicę. Mają też ułatwić powrót do kraju tym, którzy zdecydowali się na wyjazd. Obecnie z emigracji zarobkowej wraca około 30-40 proc. wyjeżdżających osób.
– Emigracja młodych spowolni tempo rozwoju Polski, a w dalszej perspektywie może prowadzić do problemów ze sfinansowaniem emerytur – podkreśla prof. Adam Biela.

Rząd nie chce słuchać

– Naszych postulatów na razie nikt z rządu nie słucha – skarży się Dariusz Żuk. Potwierdzają to nasze doświadczenia.

W Ministerstwie Gospodarki nikt nie znalazł czasu, by skomentować postulaty młodych przedsiębiorców. Mimo że wiceminister Andrzej Kaczmarek był obecny na posiedzeniu sejmowej komisji, podczas której prezentowali oni swoje problemy. Odesłano nas do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Natomiast wiceminister pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski odesłał GP do Ministerstwa Gospodarki.

Bartosz Marczuk

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK