| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Internetowe szukanie kapitału

Internetowe szukanie kapitału

Platforma internetowa Start umożliwia firmom pozyskanie do 15 mln zł kapitału. Sposobów na pozyskanie kapitału jest wiele. Jednym z nich może być Platforma Start. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Giełdy Papierów Wartościowych i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zasady są proste. Na stronie internetowej www.start.info.pl mogą zarejestrować się spółki poszukujące kapitału oraz tzw. inwestorzy kwalifikowani.

– Celem Platformy Start jest umożliwienie nawiązania bezpośredniego kontaktu pomiędzy spółkami poszukującymi kapitału na rozwój a zarejestrowanymi w systemie inwestorami kwalifikowanymi, poszukującymi nowych możliwości inwestycyjnych – wyjaśnia Michał Urbanowicz z działu emitentów GPW.

Należy pamiętać o kilku ograniczeniach. Platforma przeznaczona jest dla małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych pozyskaniem kapitału w kwocie do 15 mln zł. Finansowanie za jej pośrednictwem może mieć tylko charakter udziałowy. W bazie mogą rejestrować się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne.


– Platforma nie narzuca ograniczeń dotyczących etapu rozwoju i sektora działalności rejestrujących się przedsiębiorstw – mówi Michał Urbanowicz.

Po stronie inwestorów mogą znaleźć się natomiast podmioty posiadające odpowiednie kwalifikacje i fundusze, m.in. banki, biura maklerskie, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń, fundusze venture capital i private equity, osoby fizyczne wpisane do rejestru inwestorów kwalifikowanych na mocy decyzji Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (Anioły Biznesu). W systemie mogą zarejestrować się również podmioty zagraniczne.

Pierwszym krokiem jest rejestracja zarówno firm, jak i inwestorów. Przedsiębiorcy zamieszczają podstawowe informacje dotyczące działalności spółki oraz kwotę i przeznaczenie kapitału, który zamierzają pozyskać. Firmy nie powinny obawiać się o bezpieczeństwo zamieszczanych w systemie danych, bo dostęp do nich mają tylko zarejestrowani inwestorzy – wszyscy bądź tylko wskazani przez daną spółkę. Zarejestrowane spółki nie mają też możliwości wzajemnego przeglądania zamieszczonych informacji.

Obecnie na platformie zarejestrowanych jest 35 spółek i 14 inwestorów kwalifikowanych. Trzeba podkreślić, że Start nie jest platformą transakcyjną. Ułatwia ona nawiązanie bezpośredniego kontaktu, natomiast transakcje związane z dokapitalizowaniem przedsiębiorstw przeprowadzone będą na zasadach uzgodnionych przez zainteresowane strony.

– Jest jeszcze za wcześnie, żeby oceniać skuteczność tego narzędzia. Dopiero pod koniec roku sprawdzimy, czy za pośrednictwem Platformy nawiązane zostały kontakty między spółkami i inwestorami – mówi ekspert z GPW.

Dodatkową zachętą może być to, że rejestracja oraz obecność uczestników w systemie jest bezpłatna.


Maciej Bednarek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »