REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internetowe szukanie kapitału

REKLAMA

Platforma internetowa Start umożliwia firmom pozyskanie do 15 mln zł kapitału. Sposobów na pozyskanie kapitału jest wiele. Jednym z nich może być Platforma Start. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Giełdy Papierów Wartościowych i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zasady są proste. Na stronie internetowej www.start.info.pl mogą zarejestrować się spółki poszukujące kapitału oraz tzw. inwestorzy kwalifikowani.

– Celem Platformy Start jest umożliwienie nawiązania bezpośredniego kontaktu pomiędzy spółkami poszukującymi kapitału na rozwój a zarejestrowanymi w systemie inwestorami kwalifikowanymi, poszukującymi nowych możliwości inwestycyjnych – wyjaśnia Michał Urbanowicz z działu emitentów GPW.

REKLAMA

Należy pamiętać o kilku ograniczeniach. Platforma przeznaczona jest dla małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych pozyskaniem kapitału w kwocie do 15 mln zł. Finansowanie za jej pośrednictwem może mieć tylko charakter udziałowy. W bazie mogą rejestrować się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne.


– Platforma nie narzuca ograniczeń dotyczących etapu rozwoju i sektora działalności rejestrujących się przedsiębiorstw – mówi Michał Urbanowicz.

REKLAMA

Po stronie inwestorów mogą znaleźć się natomiast podmioty posiadające odpowiednie kwalifikacje i fundusze, m.in. banki, biura maklerskie, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń, fundusze venture capital i private equity, osoby fizyczne wpisane do rejestru inwestorów kwalifikowanych na mocy decyzji Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (Anioły Biznesu). W systemie mogą zarejestrować się również podmioty zagraniczne.

Pierwszym krokiem jest rejestracja zarówno firm, jak i inwestorów. Przedsiębiorcy zamieszczają podstawowe informacje dotyczące działalności spółki oraz kwotę i przeznaczenie kapitału, który zamierzają pozyskać. Firmy nie powinny obawiać się o bezpieczeństwo zamieszczanych w systemie danych, bo dostęp do nich mają tylko zarejestrowani inwestorzy – wszyscy bądź tylko wskazani przez daną spółkę. Zarejestrowane spółki nie mają też możliwości wzajemnego przeglądania zamieszczonych informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie na platformie zarejestrowanych jest 35 spółek i 14 inwestorów kwalifikowanych. Trzeba podkreślić, że Start nie jest platformą transakcyjną. Ułatwia ona nawiązanie bezpośredniego kontaktu, natomiast transakcje związane z dokapitalizowaniem przedsiębiorstw przeprowadzone będą na zasadach uzgodnionych przez zainteresowane strony.

– Jest jeszcze za wcześnie, żeby oceniać skuteczność tego narzędzia. Dopiero pod koniec roku sprawdzimy, czy za pośrednictwem Platformy nawiązane zostały kontakty między spółkami i inwestorami – mówi ekspert z GPW.

Dodatkową zachętą może być to, że rejestracja oraz obecność uczestników w systemie jest bezpłatna.


Maciej Bednarek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA